Serwis jest częścią portalu portal regionalny

edukacja » Edukacja

dodano: 29 marca 2012, 17:10

tagi:Egzamin gimnazjalny 2012Egzamin gimnazjalny 2012 z przyrodyprzyroda

Egzamin gimnazjalny 2012 z przyrody - odpowiedzi i pytania

Piotr Burda

Test przyrodniczy to nowość na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym. Prezentujemy zadania z biologii i chemii.

Próbny egzamin gimnazjalny z przyrody

Próbny egzamin gimnazjalny z przyrody

(sxc.hu)

POBIERZ ARKUSZ próbnego egzaminu gimnazjalnego z przyrody


POBIERZ ODPOWIEDZI próbnego egzaminu gimnazjalnego z przyrody


W drugim dniu egzaminu gimnazjalnego uczniowie będą rozwiązywać dwa testy. Zaczną od testu z przedmiotów przyrodniczych. Będą go zdawać po raz pierwszy. Do tej pory zadania z biologii, chemii, geografii czy fizyki były częścią testu matematyczno – przyrodniczego. Od tego roku będą zdawane osobno.

Po równo z każdego

Na próbnym egzaminie gimnazjalnym w grudniu ubiegłego roku każdy z przedmiotów przyrodniczych potraktowano równo. Wśród 24 testowych pytań było po sześć pytań z biologii, chemii, geografii i fizyki. Podobnego podziału można spodziewać się 25 kwietnia, podczas prawdziwego egzaminu. Dlatego nie warto liczyć, że dobra znajomość geografii wystarczy i postawić na powtórki wyłącznie z jednego przedmiotu.

ZOBACZ Egzamin gimnazjalny 2012: przedmioty przyrodnicze [biologia, chemia, fizyka i geografia] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUAKACJA

Lepiej geografia, gorzej fizyka

Liczba ta sama, ale poziom trudności zadań z poszczególnych przedmiotów jest różny. Pokazała to Diagnoza Kompetencji Gimnazjalistów przeprowadzona podczas grudniowej próby w losowo wybranych gimnazjach. - Najłatwiejsze okazały się zadania z geografii (57 procent poprawnych odpowiedzi), rozwiązywalność testu z pozostałych przedmiotów była podobna i wynosiła dla zadań z biologii 48 procent, chemii 49 procent i fizyki 47 procent – czytamy w raporcie opublikowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Lepsze niż testy

Ten sam instytut przygotował dla nas zadania z biologii i chemii, które do tej pory nie były publikowane w żadnym wydawnictwie. Jeśli komuś będzie mało to kolejne zadania, także z fizyki i geografii, można znaleźć w Bazie Narzędzi Dydaktycznych instytutu (bnd.ibe.edu.pl). Atutem tych zadań jest to, że zostały przygotowane zgodnie z nową podstawą programową. To o tyle ważne, że kwietniowy egzamin zdaje pierwszy rocznik uczący się według nowej podstawy programowej, korzystający z nowych podręczników. Rozwiązywanie tych zadań jest dużo lepszym treningiem niż wypełnianie testów gimnazjalnych z ubiegłych lat.

Na tym kończymy Tydzień Gimnazjalisty 2012, który zaczęliśmy w poniedziałek. Za miesiąc będziemy trzymać kciuki. Liczymy, że ten czterodniowy trening przełoży się na wyższy wynik egzaminu. Powodzenia!

Sonda

Brak ankiety.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015