Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zainteresowanie budową Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach - zobacz najlepszy projekt (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA [email protected]
Projekt Marka Budzyńskiego z budynkami o zielonych dachach najbardziej podobał się komisji konkursowej.
Projekt Marka Budzyńskiego z budynkami o zielonych dachach najbardziej podobał się komisji konkursowej. Wizualizacja
Blisko 70 biur projektowych z całej Europy zgłosiło chęć zaprojektowania Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Konkurs rozstrzygnięto, ale jeszcze nie wiadomo, który projekt zostanie zrealizowany.

[galeria_glowna]
Centrum w pobliżu rezerwatu Rzepka w Chęcinach budować będzie Uniwersytet Warszawski. Gmina zgodziła się przekazać uczelni w nieodpłatne użytkowanie działkę położoną między Korzeckiem a górą Rzepką. - Zależało nam by konkurs nabrał rozgłosu i udało się - mówi doktor Piotr Ziółkowski pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw inwestycji w Chęcinach.

Zgłosiły się biura z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Austrii. - Było ich bardzo wiele, ale też architekci mogli tę pracę potraktować jako wyzwanie: zarówno funkcja jak i usytuowanie centrum obok rezerwatu, w dawnym kamieniołomie mogło podziałać na wyobraźnię - wyjaśnia Ziółkowski.

TRZY DNI OBRADOWALI

Do drugiego etapu zakwalifikowano 49 pracowni a ostatecznie komisja konkursowa wybierała spośród 24 projektów. Obrady trwały trzy dni i były gorące. Pierwsze miejsce i 20 tysięcy złotych otrzymał Marek Budzyński z firmy Architekt, drugie miejsce spółka WXCA - 12 tysięcy złotych, trzecie miejsce MDA Maciej Dembiński - wszystkie z Warszawy.

- Decyzja sądu konkursowego nie oznacza, że automatycznie zrealizowany będzie zwycięski projekt. Uczelnia zastrzegła sobie, że projekt do realizacji wybierze spośród dwóch najlepszych, po negocjacjach dotyczących szczegółów - dopowiada pełnomocnik. Te rozpoczną się na początku kwietnia i potrwają dwa tygodnie.

Pierwszy projekt to propozycja wkomponowanych w teren budynków, ich dach pokrywają murawy kserotermiczne, wewnątrz zastosowano ekologiczne rozwiązania technologiczne na przykład wymienniki ciepła. Konkurencyjny projekt jest bardzie klastyczny: autorzy proponują rozmieszczenie pięciu budynków na palnie kwadratu: centrum ma się składać z budynku konferencyjnego, laboratoryjnego i trzech mieszkalnych.

CENTRUM ZA DWA LATA

Koszt wzniesienia centrum to około 30 milionów złotych (wkład własny uniwersytetu i fundusze unijne), wartość ziemi przekazanej przez gminę to ponad 2 miliony. - Zgodnie z umową, którą podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim do 1 lipca mamy przygotować komplet dokumentów z pozwoleniem na budowę by móc ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę - dodaje Ziółkowski.

- Centrum ma być gotowe w I kwartale 2014 roku i jest to realne, jeśli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane trudności.

Centrum ma być placówką samofinansującą się, ma służyć studentom i pracownikom naukowym, zaoferuje także zajęcia geologiczne i zielone szkoły uczniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie