Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyczny alarm. Jest plan ratunkowy dla tegorocznych maturzystów

Piotr BURDA
Na spotkanie do świętokrzyskiego urzędu wojewódzkiego przyjechało 204 matematyków z całego województwa.
Na spotkanie do świętokrzyskiego urzędu wojewódzkiego przyjechało 204 matematyków z całego województwa. Dawid Łukasik
Tragiczne wyniki próbnej matury z "Echem Dnia". Matematyki nie zaliczyło 70 procent uczniów techników i blisko połowa uczniów z liceów. - Ratujmy się, póki czas - mówią nauczyciele matematyki.

Zadania ratunkowe

Zadania ratunkowe

W poniedziałek opublikujemy 40 matematycznych zadań "ratunkowych". Należy je rozwiązać w zeszycie i zgłosić swój udział w spotkaniu wyznaczonym na 21 kwietnia. Zgłoszenia przyjmować będą nauczyciele matematyki w szkołach. Potem zeszyt z zadaniami będzie "biletem wstępu" na dodatkowe zajęcia z matematyki, które odbędą się 21 kwietnia w Kielcach. O szczegółach spotkania będziemy informować na bieżąco.

To dlatego w nagłym trybie zwołano spotkanie matematyków z całego województwa. Wczoraj do siedziby Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przyjechało ponad dwustu nauczycieli z wszystkich świętokrzyskich liceów i techników.

Fatalny wynik

Najważniejszym tematem spotkania były wyniki próbnej matury, którą na początku marca zorganizowało "Echo Dnia", Radio Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i kielecki Urząd Miasta. Zdawało ją 15,2 tysiąca tegorocznych maturzystów. - Dochodzą do nas sygnały o tragedii, jaka miała miejsce 9 marca (wtedy odbył się egzamin z matematyki - red.) - mówi Danuta Pyrek, metodyk z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, który nadzoruje przygotowanie maturalnych arkuszy. Maturę z matematyki zaliczyło niewiele ponad połowa uczniów liceów ogólnokształcących i zaledwie 30 procent uczniów techników.

Plan ratunkowy

- Nie rozumiemy tego. Bo zadania na próbnej maturze z "Echem" były niemal identyczne jak podczas matury w maju ubiegłego roku - mówi Danuta Pyrek. Do prawdziwej matury z matematyki pozostało pięć tygodni. - Najgorsze teraz to załamać się i nic nie robić, licząc że w maju będzie łatwiej. Nie będzie - mówiła Danuta Pyrek. Podczas piątkowego spotkania kieleccy nauczyciele matematyki zaproponowali "plan ratunkowy". - Przygotowaliśmy czterdzieści zadań, które można nazwać "elementarzem matematycznym". Każdy maturzysta, któremu zależy na zaliczeniu matematyki powinien je rozwiązać - mówi Danuta Pyrek.

21 kwietnia

W najbliższy poniedziałek w "Echu Dnia" opublikujemy te zadania. Na tym nie koniec "planu ratunkowego". - Dajemy czas na rozwiązanie tych zadań do 21 kwietnia - mówi Danuta Pyrek. To ważna data. 21 kwietnia, w sobotę nauczyciele matematyki gotowi są spotkać się na kilka godzin z maturzystami. - Jest tylko jeden warunek, że przyjdą do nas z zeszytem, w którym będą mieli rozwiązane zadania, które zaproponowaliśmy - mówi Danuta Pyrek. Nauczyciele przez kilka godzin będą tłumaczyć, jak należało poprawnie je rozwiązać. - Możemy to nazwać korepetycjami "ostatniej szansy" - mówi Danuta Pyrek. Nauczyciele robią to nieodpłatnie.

Na przekór Szymborskiej

Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem. Wtedy też wyniki próbnej matury "Echa Dnia" były kiepskie. 2 kwietnia 2011 roku do IV liceum im. Hanki Sawickiej przyjechało 900 świętokrzyskich maturzystów na "rekolekcje maturalne". Tak wtedy nazwaliśmy to spotkanie. Po całym dniu ćwiczeń z najlepszymi matematykami w województwie maturzyści mówili, że w ciągu jednej soboty nadrobili rok szkolny. Jak się potem okazało świętokrzyskie miało najwyższą zdawalność w Polsce na majowej maturze z matematyki. - Wisława Szymborska twierdzi, że "nic dwa razy się nie zdarza". Wierzę, że u nas się zdarzy - mówi Danuta Pyrek.

Duże wsparcie

W przyszłym tygodniu maturzyści dostaną dokładne informacje od swoich nauczycieli. Czterdzieści "ratunkowych" pytań opublikujemy w poniedziałkowym wydaniu "Echa Dnia". Znajdą się też na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA. Zgłoszenia do uczestnictwa w spotkaniu, 21 kwietnia zbierać będą nauczyciele matematyki. Pomoc organizatorom zaoferował profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Gotów jest udostępnić główną aulę wykładową Politechniki Świętokrzyskiej na ten dzień. Swoją pomoc i obecność na sobotnich zajęciach zapowiada też poseł Lucjan Pietrzczyk, który był z nami podczas ubiegłorocznych "rekolekcji maturalnych", jeszcze jako wicekurator oświaty. Całej akcji patronuje też świętokrzyskie kuratorium oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie