Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie skarżyskim jest pierwsza ulica ze specjalnymi przejściami dla żab i ropuch

Mateusz Bolechowski [email protected]
Pierwszy taki znak w powiecie skarżyskim. Na ulicy Paryskiej w Skarżysku – Kamiennej ostrzega kierowców, by unikali rozjeżdżania żab.
Pierwszy taki znak w powiecie skarżyskim. Na ulicy Paryskiej w Skarżysku – Kamiennej ostrzega kierowców, by unikali rozjeżdżania żab. Mateusz Bolechowski
Znaki skłaniają kierowców, by uważali na chronione zwierzęta

Płazy nie są szczególnie lubianymi zwierzętami. Oślizgłe, niezbyt piękne. W dodatku ponoć kiedy ropucha policzy człowiekowi zęby, to mu wypadną. Tyle przesądów, bo to stworzenia nie tylko nieszkodliwe i interesujące, ale i bardzo pożyteczne.

- Zjadają szkodniki, niszczące uprawy - argumentuje Andrzej Staśkowiak, skarżyski przyrodnik. W Polsce występuje 18 gatunków płazów, z czego 13 to żaby i ropuchy. W powiecie skarżyskim żyją nawet tak rzadkie, jak mieszkająca na drzewach rzekotka. Wszystkie są objęte ochroną gatunkową. Mimo to dwa razy do roku wiele z nich ginie. Właśnie teraz, obudzone po zimie, wędrują do miejsc rozrodu, najczęściej stawów i sadzawek. Ich trasy przecinają drogi i tu zaczyna się tragedia. Powolne płazy masowo kończą żywot pod kołami samochodów. To jednak się zmienia.

Paryska dla żab

Jedną z ulic, gdzie do niedawna tak się działo, jest Paryska w Skarżysku - Kamiennej, na zachód od krajowej "siódemki". O żaby upomnieli się ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Organizacja ma na swoim koncie wydany poradnik ochrony płazów. Starostwo powiatowe, remontujące niedawno Paryską, wzięło pod uwagę ochronę środowiska.

- W trakcie prac wykonano kilka specjalnych przepustów pod drogą, przez które płazy mogą bezpiecznie przechodzić na drugą stronę - informuje Ryszard Sowa, naczelnik wydziału ochrony środowiska w starostwie. Kolejny, w pobliżu zalewu Bernatka, ma powstać wkrótce.

Badają Ponurego

Na ulicy są też pierwsze w powiecie znaki ostrzegawcze z wizerunkiem żaby. Mają uczulić kierowców, by omijali przechodzące zwierzęta.

- Efekty są widoczne - przekonuje naczelnik Sowa. Rzeczywiście, niedługo po deszczu byliśmy na Paryskiej. Nie spotkaliśmy ani jednego przejechanego płaza. To nie koniec tematu. Jak się dowiedzieliśmy, w planach jest przebudowa ulicy Ponurego. Urzędnicy i przyrodnicy właśnie teraz, w okresie migracji ropuch i żab, prowadzony jest monitoring drogi. Chodzi o ustalenie, czy, a jeśli tak, to w których miejscach chronione płazy przechodzą przez jezdnię, by wyznaczyć tam przejścia. Na razie nic nie wskazuje, by były tam potrzebne. Jeśli ktoś zna miejsca, gdzie żaby giną na ulicach, warto poinformować o tym samorządy. Przy kolejnych inwestycjach można będzie zadbać o ich bezpieczeństwo. Jak poinformował nas czytelnik, takie znajduje się w pobliżu rzeki Żarnówki, na drodze łączące wieś Mostki ze wsią Kaczka w gminie Suchedniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie