Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co cellulitowi nie w smak? - znana lekarka radzi, jak skutecznie walczyć ze zmorą wielu kobiet

Luiza BURAS-SOKÓŁ
sxc.hu
Cellulit to nieestetyczny defekt kosmetyczny spędzający sen z powiek kobietom. Jak go zwalczać? Radzi doktor Katarzyna Krekora-Wollny.

EKSPERT

EKSPERT

Doktor Katarzyna Krekora-Wollny, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista leczenia otyłości, prowadzi Specjalistyczną Poradnię Leczenia Nadwagi i Otyłości przy ulicy Przecznica 3 w Kielcach:
- Cellulit powstaje najczęściej wtedy, gdy przybiera się na wadze, a następnie gwałtownie chudnie. Najlepszym sposobem zapobiegawczym jest utrzymywanie stabilnej masy ciała. Okolicznością sprzyjającą cellulitowi jest też ciąża. Co prawda nie da się utrzymać wtedy masy ciała na stałym poziomie, ale można przybierać na wadze w umiarkowanym tempie. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia niezależnie od tego czy cellulit już się pojawił, czy jeszcze nie.

- Jeśli cellulit już się pojawi, trzeba podjąć działanie jak najszybciej. Im mniej czasu upłynie od chwili pojawienia się "pomarańczowej skórki", tym większa szansa na jej całkowitą likwidację. Najważniejsze, aby podejść do sprawy kompleksowo - przestrzega doktor Katarzyna Krekora-Wollny.

PO PIERWSZE - DIETA

- Powinna być lekka i zdrowa. Jednocześnie trzeba pamiętać, że gwałtowne i niekontrolowane odchudzanie może nie tylko nie zmniejszyć cellulitu, ale wręcz doprowadzić do jego nasilenia. Żadna "dieta cud" nie zapewni takiej skuteczności w walce z cellulitem, jak długotrwała modyfikacja nawyków żywieniowych - podkreśla lekarka. - Jeśli sporadycznie ulegnie się drobnym pokusom, nie spowoduje to powrócenia do stanu przed dietą, byle nie działo się to zbyt często - dodaje z uśmiechem.

Nie istnieje typowa dieta antycellulitowa, ale jest kilka zasad, których warto przestrzegać. Przede wszystkim trzeba wyeliminować większość tłuszczy zwierzęcych, zastępując je niewielkimi ilościami tłuszczów roślinnych i rybich. Powinno się ograniczyć ostre przyprawy i sól, które spowodować gromadzenie się wody w organizmie. Dobrym sposobem jest zastąpienie ich ziołami i naturalnymi przyprawami, które są zdrowsze i bardziej aromatyczne. Można dodać do 'menu' naturalną żywność moczopędną (żurawina, seler, szparagi, koper oraz niemalże wszystkie owoce).

PRZYKŁADOWA DIETA

PRZYKŁADOWA DIETA

Śniadanie: 2 kromki ciemnego pieczywa z siemieniem lnianym i płatkami owsianymi, chuda wędlina, papryka, pomidor, liście sałaty. Kawa zbożowa z chudym mlekiem.
II śniadanie: jogurt 2% tłuszczu z płatkami zbożowymi lub musli (1/2 szklanki), owoce: miseczka truskawek, jabłko lub kiwi.
Obiad: porcja (ok. 150g) grillowanej lub pieczonej w folii ryby z dodatkiem ziół i soku z cytryny, ryż pełnoziarnisty lub kasza jaglana (ok. 50g przed gotowaniem), surówka z różnych "liści" np. sałaty, szpinaku, rukoli, roszponki, pomidora, rzodkiewki, z sosem winegret i płatkami migdałowymi lub nasionami słonecznika.
Podwieczorek: chrupkie pieczywo, twarożek (50g chudego sera i dwie łyżki jogurtu 2% tłuszczu) lub jajko na miękko, szczypiorek.
Kolacja: sałatka z mięsem z kurczaka (ok. 60g) i awokado(1/2 owocu) lub tuńczykiem (mała puszka - 90g), 1 kromka pieczywa pełnoziarnistego. Alternatywą dla sałatki może być mozzarella (1 duża kulka) z pomidorem i bazylią polana odrobiną oliwy z oliwek.

Kolejnym krokiem powinno być ograniczenie kawy, mocnej herbaty, alkoholu i zaprzestanie palenia. - Używki pozostawiają w organizmie szereg szkodliwych substancji i mogą modyfikować metabolizm. Warto zadbać o regularność posiłków - najlepiej aby było ich pięć: trzy podstawowe i pomiędzy nimi dwa dodatkowe, nieco mniejsze. Odstępy między posiłkami nie powinny przekraczać czterech godzin. Pomiędzy posiłkami należy pić wodę, zieloną lub owocową herbatę, soki, unikając słodzonych i barwionych sztucznie napojów - wylicza doktor Katarzyna Krekora-Wollny.
TROCHĘ RUCHU

Drugim elementem jest aktywność fizyczna. Żadna dieta, nie da takich rezultatów, jak dieta w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. - Podobnie, jak w przypadku diet, nie ma specjalnych ćwiczeń antycellulitowych. Jednak wiadomo, że najlepsze efekty redukcji "pomarańczowej skórki" uzyskuje się przy połączeniu ćwiczeń aerobowych i modelujących sylwetkę. Przykładem może być szybki marsz z kijkami lub rowerek, połączone z 3 seriami "brzuszków" i "nożyc". Generalną zasadą jest systematyczność i utrzymanie aktywności na stałym poziomie także po zredukowaniu cellulitu - przestrzega nasz ekspert. Niestety korzystnego efektu nie da się utrzymać, jeśli powrócimy do złych nawyków, czyli niezdrowego jedzenia i bezruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie