Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak płuc nie daje objawów, więc badajmy się

/IB/
Nie wolno bagatelizować takich sygnałów jak nie ustępujący po 3-6 tygodniach kaszel.
Nie wolno bagatelizować takich sygnałów jak nie ustępujący po 3-6 tygodniach kaszel. fot. archiwum
Badajmy swoje płuca, rak płuc dotyka także osób nie-palących - apeluje dr Małgorzata Jędrzejczak, konsultant wojewódzki do spraw pulmonologii w Kielcach. Niestety, za profilaktykę musimy zapłacić z własnej kieszeni, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie prowadzi takiego programu profilaktycznego.

Jak informuje konsultant wojewódzki do spraw pulmonologii, rak płuc jest obecnie pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów wśród mężczyzn w Polsce i trzecią przyczyną zgonów wśród kobiet. Zapadalność jest wysoka, sięga 186 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. - Najgorsze jest to, że rak płuc nie daje praktycznie żadnych charakterystycznych objawów - mówi dr Małgorzata Jędrzejczak. Kiedy pojawiają się takie symptomy jak krwioplucie, trudności z oddychaniem przy nie-wielkim wysiłku, obrzęk twarzy i szyi, zwykle nowotwór jest już bardzo zaawansowany. - Dlatego nie wolno bagatelizować takich sygnałów jak nie ustępujący po 3-6 tygodniach kaszel. Osoby, które palą papierosy i mają związany z tym kaszel powinny zwrócić uwagę, czy nie zmienia się jego specyfika - do-daje.

TRUDNE WYKRYWANIE WCZESNEGO STADIUM

Wczesnego stadium raka płuc nie wykryje badanie osłuchowe czy zwykłe prześwietlenie płuc, bo mały guz może "schować się" za cieniem serca, wrastać do światła oskrzeli imitując objawy astmy oskrzelowej. - Pamiętam pacjentkę, która miała prawidłowy obraz na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej i przez dwa lata była leczona na astmę. Zdarzają się pacjenci z rakiem płuc, którzy w ogóle albo w bardzo niewielkich ilościach palili papierosy - informuje konsultant wojewódzki.

Doktor Jędrzejczak uważa, że najlepszą profilaktyką raka płuc powinno być wykonywanie co roku zdjęcia klatki piersiowej, najlepiej tomograficznego. Na przykład przy okazji badań okresowych. Badanie powinny wykonać osoby dorosłe, około 40 roku życia, ale jeśli ktoś zaczął palić papierosy jako nastolatek, powinien zbadać się po 30 roku życia.

PROSIĆ O SKIEROWANIE

Niestety, tak dokładnej diagnostyki profilaktycznej nie re-funduje Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego lekarze pierwsze-go kontaktu raczej nie wydają skierowań na tomografię komputerową płuc. - Jeżeli czujemy się zaniepokojeni swoimi objawami, możemy poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie do poradni pulmonologicznej, i dopiero stamtąd lekarz może skierować na badanie tomograficzne - podpowiada dr Jędrzejczak.

Istnieje również możliwość zrobienia tomografii klatki piersiowej odpłatnie. W zależności od placówki takie badanie kosz-tuje 350 - 250 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie