Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od piątku matura! Co może być na polskim? Arkusze i odpowiedzi zaraz po egzaminie na WWW.ECHODNIA.EU

Piotr BURDA
Olga Bisaga, Gabriela Gąsior i Milena Bryła – trzy maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego, chwalą się swoimi świadectwami.
Olga Bisaga, Gabriela Gąsior i Milena Bryła – trzy maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego, chwalą się swoimi świadectwami. Aleksander Piekarski
Kiedy większość będzie wypoczywać na długiej majówce, oni będą pisać swój najważniejszy egzamin w życiu. Tegoroczny kalendarz jest bezlitosny dla maturzystów. W środku długiego weekendu zaczynają matury. W piątek 4 maja rozpoczynają się matury - na początek język polski.

Jakie przedmioty dodatkowe wybrali nasi maturzyści?

Jakie przedmioty dodatkowe wybrali nasi maturzyści?

Biologia - 2 839 uczniów, geografia - 2 622, wiedza o społeczeństwie - 2 192, chemia - 1 812, fizyka - 1 089, historia - 755, informatyka - 147, historia sztuki - 136, łacina - 19, filozofia - 10, wiedza o tańcu - 1.

Arkusze maturalne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego wraz z sugerowanymi odpowiedziami przygotowanymi przez doświadczonych nauczycieli tuż po zakończeniu egzaminu na WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA

Egzaminy tradycyjnie rozpoczynają się w piątek, od języka polskiego na poziomie podstawowym. To egzamin obowiązkowy dla wszystkich tegorocznych maturzystów. Początek egzaminu o godzinie 9. W tym roku w naszym województwie jest 14 765 osób podchodzących do matury z polskiego.

Podział matury

Nowością tegorocznej matury jest rozdzielenie poziomów egzaminu. Jeszcze do ubiegłego roku maturzyści piszący poziom rozszerzony z obowiązkowych przedmiotów mieli dwa egzaminy jednego dnia. Po rozwiązaniu arkusza z poziomu podstawowego czekali do godziny 14, na część rozszerzoną. W tym roku będzie inaczej, bo poziom rozszerzony z języka polskiego napiszą w poniedziałek, 7 maja o godzinie 9. Reszta maturzystów ma w tym dniu wolne, które może wykorzystać na przygotowanie się do egzaminu z matematyki.

Egzamin maturalny z matematyki w tym roku odbędzie się we wtorek, 8 maja. Początek o godzinie 9 Tu zaskoczenie, bo tego dnia do egzaminu zgłoszonych zostało 16.155 świętokrzyskich maturzystów, dużo więcej niż z języka polskiego. Ta różnica spowodowana jest tym, że 8 maja matematykę bezie zdawać liczna grupa maturzystów z poprzednich lat poprawiających swój wynik. W tym roku z matematyką będzie tak samo jak z językiem polskim. We wtorek rano wszyscy piszą obowiązkowo poziom podstawowy, a w środę rano zainteresowani zdają poziom rozszerzony matematyki. Tylko w przypadku egzaminu z języka angielskiego (czwartek, 10 maja) rozszerzenie zaplanowano tego samego dnia o godzinie 14.

Majowe ferie

Takie rozwiązanie przyjęto, aby ułatwić maturzystom życie. Komisja egzaminacyjna przygotowująca matury twierdzi, że maturzyści zdający obydwa poziomy tego samego dnia byli przemęczeni. Zaczynali o godzinie 9 a kończyli o 18. - Nawet robotnik nie pracuje tyle, co maturzysta na egzaminie - mówi Jan Korczyński z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

To rozwiązanie korzystne dla maturzystów, cieszy też zapewne ich młodszych kolegów i koleżanki z pierwszych i drugich klas. Dzięki temu mają dodatkowy tydzień wolnego, bo szkoły podczas matury pracują na "pół gwizdka". Zajęte są sale, nauczyciele pracują w komisjach, na korytarzach musi być cisza. Jeśli dodać do tego wyjątkowo długą tegoroczną majówkę poprzedzającą maturę uczniowie liceów i techników nie zdający matury mają praktycznie dwa tygodnie ferii wiosennych.

Szekspir czy Żeromski

Maturzystów jednak niewiele to obchodzi. Oni zastanawiają się nad tym będą pytania w piątek i planują ostatnie godziny przed egzaminem. Łatwiej przypuszczać czego nie będzie patrząc na lektury, które pojawiały się w poprzednich latach. Przed rokiem była "Granica" Zofii Nałkowskiej, przed dwoma laty "Świętoszek" Moliera i "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, a jeszcze wcześniej "Chłopi" Władysława Reymonta i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

- Czyżby znów przyszedł czas na Stefana Żeromskiego? A może zaniedbani ostatnio Wiliam Szekspir i Jan Kochanowski? - zastanawiają się kieleckie polonistki. O tym, które lektury pojawią się w piątek wie tylko kilka osób, w tym dyrekcja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. To ona ostatecznie akceptuje tematy zaproponowane przez kilkudziesięciu fachowców z całej Polski. Nawet autorzy pytań maturalnych dowiadują się dopiero w dniu matury, że ich temat znalazł się na arkuszu.

"Echo Dnia" będzie towarzyszyć maturzystom podczas egzaminu. Zaczynamy już w piątek, od egzaminu z języka polskiego. Na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA opublikujemy arkusz maturalny zaraz po tym jak udostępni je Centralna Komisja Egzaminacyjna. Od razu zadaniami zajmą się doświadczeni nauczyciele - egzaminatorzy, którzy przygotują sugerowane odpowiedzi do maturalnych zadań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie