Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Język polski [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Piotr BURDA
Matura 2012: Język polski [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy tuz po zakończeniu egzaminów w serwisie EDUKACJA
Matura 2012: Język polski [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy tuz po zakończeniu egzaminów w serwisie EDUKACJA
W poniedziałek drugi dzień Matury 2012. I będzie to drugi dzień z językiem polskim. Tym jednak razem test z polskiego pisać będą ci maturzyści, którzy zdecydowali się na egzamin na poziomie rozszerzonym. Odpowiedzi i arkusz pytań podamy tuż po zakończeniu egzaminu maturalnego.

Matura 2014: [język polski] ODPOWIEDZI i ARKUSZ PYTAŃ w serwisie EDUKACJA

Matura 2012 - odpowiedzi i pytania codziennie w serwisie Edukacja

Codziennie na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA będziemy relacjonować przebieg matury. Dziś popołudniu opublikujemy omówienia obydwu tematów części rozszerzonej z języka polskiego przygotowane przez egzaminatorów maturalnych z tego przedmiotu.

POBIERZ Matura 2012 - język polski [poziom rozszerzony] - ARKUSZ

UWAGA! Odpowiedzi należy porównywać z testem dostępnym w linku powyżej

ODPOWIEDZI Z MATURY 2012 Z JĘZYKA POLSKIEGO [poziom rozszerzony] :

Temat 1.
Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej wierszy Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" i Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensjami". Zwróć uwagę
na przedstawione w nich obrazy ludzkiego życia oraz postawę podmiotu mówiącego wobec świata.

Wskazówki o czym warto napisać:

Jan Kochanowski "O żywocie ludzkim"
- fraszka filozoficzno - refleksyjna, liryka bezpośrednia
- człowiek "Boże igrzysko"
- topos życia jako teatru
- życie ludzkie pokazane jako zamęt, chaos, zgiełk
- obserwatorem jest "Wieczna myśl" - metafora Boga
- ludzie budzą śmiech Boga
- podmiot liryczny - postawa dystansu , postawa stoika niebiorącego udziału w powszechnym zgiełku
- podmiot liryczny na równi z Bogiem, nie identyfikuje się z innymi ludźmi, prezentuje poczucie wyższości
- odmienność fraszki , utwór paradoksalnie nie jest błahostką, drobnostką, porusza kwestie filozoficzne

Agnieszka Osiecka "Kolęda z pretensjami".
- piosenka, melodyjność, refren, utwór o charakterze refleksyjnym
- podobny sposób ukazania ludzkiego życia ludzkiego jak u Kochanowskiego, ale odmienny stosunek do adresata - Boga
- podmiot mówiący utożsamia się z tymi, o których mówi
- podmiot liryczny upomina się o biednych ludzi, którzy są zabawkami w rękach Boga
- przedstawia zwyczajność, codzienność
- odmienne wykorzystanie kolędy jako gatunku. W tradycji pieśń bożonarodzeniowa, pochwalna na cześć Boga, u Osieckiej rodzaj pretensji, żalu wobec Boga, rozczarowanie jego infantylizmem, grą jaka prowadzi z ludźmi.

Temat 2
Codzienność w czasach Zagłady. Analizując i interpretując opowiadanie Idy Fink "Przed lustrem", zwróć uwagę na kreację bohaterek, ich sytuację oraz znaczenie tytułowego lustra.

Na co zwrócić uwagę:
Świat przedstawiony.
- czas: II wojna światowa, zagłada Żydów w getcie, holocaust
- miejsce: zamknięta przestrzeń getta, stare brudne kamienice, brudne podwórka, dominuje szarość
- bohaterki: dwie młode dziewczyny, przed wojną szczęśliwe, jedna z nich była krawcową, teraz obie zmuszone do ciężkiej pracy
- o wojnie, zagładzie nie mówi się wprost, nie porusza się również tematu śmierci (kolejne puste łóżka)
- bieda, konieczność sprzedawania rzeczy, aby przeżyć
- obie bohaterki naznaczone cierpieniem, nie chcą o nim rozmawiać, ukrywają przed sobą prawdę o swoim nieszczęściu
- sytuacja bohaterek: samotność, śmierć najbliższych, prowadzą ze sobą grę w "normalność" - stąd kolejna usługa krawiecka
- Adela nie chce rozmawiać o śmierci, o tym że umierają ich bliscy, żyje chwilą, pierwszą miłością, świadoma, że będzie to miłość ostatnia
- życie w przeczuciu zbliżającej się śmierci
- lustro - odbija rzeczywistość, bohaterki widzą w nim siebie, lustro metaforycznie "pochłania" Adelę
- lustro odbija ciemną, czarną otchłań - nieszczęście, śmierć, zagładę, koniec ich świata
- zamknięta forma opowiadania, język niedopowiedzeń, aluzji, język prosty, oszczędność słów
- emocjonalność, symbolika

Komentarz Małgorzaty Miazgi, doradcy metodycznego z języka polskiego

"Tematy okazały się przyjazne dla tych uczniów, którzy dokładnie przeanalizowali arkusze z poprzednich lat, bo zarówno proza Idy Fink, jak i poezja Agnieszki Osieckiej pojawiły się już na maturze.

Pierwszy temat dotyczył wspólnego dla dwóch analizowanych wierszy motywu świata jako teatru i człowieka - bożego igrzyska, zabawki w rękach siły wyższej. Fraszka O żywocie ludzkim, ilustrująca kryzys renesansowego optymizmu, przedstawia stanowisko Kochanowskiego, który ze stoickim spokojem przygląda się tragifarsie życia i dystansuje się wobec postaw i wartości cechujących większość ludzi. Podmiot mówiący, początkowo identyfikujący się w wszystkimi ludźmi, ostatecznie przyjmuje rolę obserwatora i komentatora spektaklu, jakim jest życie, zbliża się bardziej do Boga niż współbraci. Natomiast Kolęda z pretensjami wpisuje się w ciąg monologów będących głosem niezgody na ludzki los i zamęt świata. Pozornie lekki ton skrywa pytanie o logikę dziejów czy teodyceę, pretensje o przypadek rządzący życiem, egzystencjalny lęk przed śmiercią. Poetka staje po stronie słabego człowieka, tak jak wcześniej Mickiewicz, Słowacki czy współcześnie Barańczak (Widokówka z tego świata).

Tematem opowiadania Idy Fink jest pragnienie stworzenia namiastki normalnego życia w czasach Holocaustu. Bohaterki próbują codziennymi czynnościami (gotowanie posiłku, spotkania i rozmowy, przerabianie sukienki i jej przymiarki przed lustrem) zagłuszyć grozę Zagłady, której eskalację ilustrują kolejne zwalniane łóżka w pustoszejącej kamienicy na terenie getta. Nisia - trzeźwa realistka, boleśnie odczuwająca samotność, szyderstwem maskująca psychiczny ból, skontrastowana jest z Adelą, która -na przekór losowi - chce być szczęśliwa, przeżywać pierwsza miłość . Jednak tafla lustra nie oddaje obrazu jasnej, świetlistej twarzy kobiety, a staje się symbolem fatalizmu losów Żydów, nieuchronnej śmierci. Dobrym kontekstem może być wiersz Biała magia K.K. Baczyńskiego , w którym opisane lustrzane odbicie ukochanej Barbary staje się choć chwilowym antidotum na zło świata w okupowanej Polsce. Maturzyści mogli także przywołać wspomnienia Marka Edelmana (Zdążyć przed Panem Bogiem) opowiadającego o życiu w getcie, także miłości i małżeństwach, w czasach Zagłady.
Oba tematy były interesujące, stwarzały możliwość wykazania się przez piszących umiejętności analityczno-interpretacyjnymi i znajomością literatury."

To będzie najważniejszy tydzień dla maturzystów. Dziś zaczynają od poziomu rozszerzonego z języka polskiego, w kolejnych dniach matematyka i język angielski.

Dobry wynik z tego egzaminu potrzebny jest głównie osobom, które zamierzają studiować kierunki humanistyczne. Test z poziomu rozszerzonego języka polskiego wygląda zupełnie inaczej niż poziom podstawowy. Nie ma czytania ze zrozumieniem, a maturzyści mają dwa tematy do wyboru. Często z literatury współczesnej. Na przykład w ubiegłym roku zdający poziom rozszerzony z polskiego mieli za zadanie porównać sposoby kreowania obrazów tańca i jego funkcji we fragmencie poematu "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima i w wierszu "Niech żyje bal" Agnieszki Osieckiej.

W poniedziałek maturę piszą tylko zainteresowani, ale jutro prawdziwy "dzień prawdy", czyli obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym. W tym tygodniu przed maturzystami także egzamin z części rozszerzonej matematyki (środa), języka angielskiego (czwartek) oraz wiedzy o społeczeństwie i fizyki (piątek).

Matura 2012: Język polski [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy tuz po zakończeniu egzaminów w serwisie EDUKACJA

Matura 2012 z polskiego na wesoło

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie