Trzy organizacje przeciwko PSL. Będzie mocna alternatywa?

Dodano: 18 maja 2012, 15:15 Autor:

Świętokrzyscy chłopi skupieni wokół Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarności oraz Samoobrony łączą siły i rzucają rękawicę Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. – Nie może reprezentować nas partia, która z ruchem chłopskim nie ma nic wspólnego – mówi Włodzimierz Wiertek.

W przyszłą niedzielę w Topoli, gmina Skalbmierz (powiat kazimierski), odbędą się uroczystości obchodów Święta Ludowego oraz jubileuszu 15-lecia Kółek Rolniczych w Polsce. Na imprezę zjadą między innymi przedstawiciele Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarności Rolników Indywidualnych, Samoobrony RP.

To właśnie tam, jak zapowiada Włodzimierz Wiertek, były poseł, były członek PSL, a obecnie wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, dojdzie do zawiązania nowej inicjatywy społeczno-politycznej. Ma ona być silną alternatywą dla Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Chcemy, by ludzie się przebudzili i uświadomili sobie, że muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa chłopska jest obecnie reprezentowana przez PSL, który z ruchem chłopskim nie ma nic wspólnego. Dziś to partia urzędników. Jej liderzy w regionie zamiast dyskutować o przyszłości polskiej wsi grają na gitarach, śpiewają i piją szampana. Dlatego jako związki musimy przejąć inicjatywę pod kątem obrony wspólnych interesów chłopskich – mówi Wiertek.

Jakich? – Żądamy równego traktowania rolników polskich z zachodnimi w sprawie dopłat z budżetu Unii Europejskiej, sprzeciwiamy się reformie KRUS, podwyższeniu wieku emerytalnego, wprowadzeniu podatku dochodowego dla rolników, zwiększaniu obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników – wylicza Włodzimierz Wiertek.

- Jeżeli w 1944 roku w Skalbmierzu jako chłopi skonsolidowaliśmy siły i walczyliśmy z eksterminacją, to teraz też złączymy siły w obronie interesu polskiej wsi bez względu na legitymacje partyjne – podkreśla Wiertek. I dodaje, że zjednoczone siły chłopskie będą startować w najbliższych wyborach samorządowych.

Co na to PSL? Zdaniem Piotra Żołądka, wiceprezesa Stronnictwa regionie, z koncepcji Włodzimierza Wiertka nic nie wyjdzie.

– Pan Wiertek podejmował już niejedną inicjatywę. Próbował wystawić listę do sejmiku, kandydował do Senatu. Jaki był oddźwięk, wystarczy spojrzeć na wyniki. Teraz wszelkimi środkami, nawet chwytami poniżej pasa, podejmuje rozpaczliwą próbę zaistnienia na scenie politycznej, ale szanse ma mikroskopijne. Czas Włodzimierza Wiertka już definitywnie minął. W jakimś sensie nawet mu współczuję – mówi Piotr Żołądek.

Czytaj więcej o:
  • alternatywa
  • psl
  • Włodzimierz Wiertek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Budowa węzła Żytnia zagrożona. Firma budująca ma kłopoty

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 411.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.