Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mądre i zdrowe dziecko - zadbaj o to wcześniej

oprac. /LB/
Sposób odżywiania kobiety w ciąży determinuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do zbudowania zdrowego nowego organizmu ludzkiego.
Sposób odżywiania kobiety w ciąży determinuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do zbudowania zdrowego nowego organizmu ludzkiego. fot. archiwum
Prawidłowy rozwój mózgu, wzroku czy systemu immunologicznego dziecka w znaczący sposób zależy od nawyków żywieniowych jego matki podczas ciąży i karmienia piersią. Aby zadbać o przyszłość najważniejszych narządów dziecka, odpowiedzialnych za jego inteligencję i zdrowie warto już od samego początku ciąży odpowiednio się odżywiać.

Sposób odżywiania kobiety w ciąży determinuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do zbudowania zdrowego nowego organizmu ludzkiego. W tym procesie potrzebne są zarówno witaminy, których nasz organizm nie magazynuje, jak również kwasy omega 3, które biorą udział w tworzeniu wszystkich komórek ludzkiego ciała. DHA z kwasów Omega 3 jest głównym strukturalnym tłuszczem w mózgu i siatkówce oka, i odpowiednio stanowi: 97% tłuszczów omega 3 w mózgu, 93% tłuszczów omega 3 w siatkówce oka. O tym, jak ważne jest dostarczenie właściwych ilości tych składników niech świadczy porównanie budowy noworodka i dorosłego człowieka.

Masa dziecka stanowi 5% masy dorosłego, a masa mózgu dziecka to 70% masy mózgu dorosłego, z czego 2/3 mózgu składa się z fosfolipidów, a budowa neuronów opiera się w 50% na
DHA z kwasów omega 3.

Najlepiej jest oczywiście przyjmować zalecane ilości wszystkich składników odżywczych podczas posiłków. Ich odpowiednie skomponowanie nie jest trudne, ale trzeba być konsekwentnym i np.
w przypadku kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, z których najcenniejszym jest DHA, należy jeść przynajmniej dwie tłuste ryby morskie tygodniowo, np.: śledzie atlantyckie, makrele, sardynki czy łososie. Kwas dokozaheksaenowego (DHA) powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży
i matki karmiące w ilości 200 - 600 mg dziennie, ale jak wynika z badań, przeprowadzonych przez niezależny instytut SMG/KRC, Polki wciąż spożywają ich zdecydowanie za mało.
- Okres karmienia piersią jest dla organizmu matki równie wielkim wyzwaniem, co ciąża,
a zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze bywa nawet większe. Dlatego też każda kobieta w ciąży i matka karmiąca musi sobie zadać pytanie czy dobrze się odżywia i dostarcza swojemu dziecku wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju? Płód i noworodek (do 12 miesiąca życia) najbardziej potrzebuje pełnego zestawu tych składników - mówi prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski, ginekolog, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

DHA oprócz wpływu na prawidłowy rozwój mózgu i oczu płodu i niemowląt do 12 miesiąca życia ma szersze działanie. Badania kliniczne wskazują, że odpowiednia ilość DHA w diecie kobiety ciężarnej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań okołoporodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie