Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli udostępnia maszyny Politechnice Rzeszowskiej

Zdzisław Surowaniec
Naukowcy z Politechniki przy maszynach stalowowolskiego Inkubatora.
Naukowcy z Politechniki przy maszynach stalowowolskiego Inkubatora. Zdzisław Surowaniec
Politechnika Rzeszowska wykonuje na nowoczesnych maszynach w Inkubatorze Technologicznym w Stalowej Woli prace będące fragmentem ważnego projektu badawczego.

Projekt nosi tytuł "Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym" i jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przez konsorcjum Politechniki z Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET "Dolina Lotnicza". Rzeszowska uczelnia, jak też stalowowolski Inkubator Technologiczny, są członkami klastra Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza".

WIĄZKĄ ELEKTRONÓW

- Postanowiliśmy zastosować dostępne w Inkubatorze urządzenie do spawania wiązką elektronów usuwania zanieczyszczeń z powierzchni materiału, próbek ze stopu tytanu i aluminium, celem poprawy właściwości adhezyjnych powierzchni. To jeden z elementów realizowanego przez nas zadania cząstkowego "Niekonwencjonalne technologie łączenia elementów konstrukcji lotniczych" - powiedział dr inż. Ryszard Perłowski z Katedry Technologii Maszyn i Organizacji produkcji PRz.

Jak twierdzą rzeszowscy naukowcy, tego rodzaju pracę możnaby wykonać w innych firmach, ale ulokowanie takiego zlecenia w przedsiębiorstwach o utrwalonym cyklu wytwarzania nie jest łatwe. Przemysł nie zawsze zgadza się na tego typu zakłócenia w codziennym rytmie produkcji i dostaw. Stalowowolski Inkubator chętnie się tego zadania podjął, gdyż jest to istotny fragment misji tego ośrodka związanej z udziałem w innowacyjnych przedsięwzięciach.

MATERIAŁY RÓŻNOIMIENNE

Profesor PRz dr hab. inż. Władysław Zielecki, który także uczestniczył w obróbce materiału w Inkubatorze, poinformował nas: - Zamierzamy częściej korzystać z wyposażenia, maszyn i urządzeń stalowowolskiego Inkubatora. W niedalekiej przyszłości będziemy chcieli spawać "inkubatorową" wiązką elektronów tak zwane materiały różnoimienne. Chodzi tu o połączenia stopów niklu ze stopami żelaza oraz spawanie wiązką elektronów stopów tytanu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie