Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pachnący dzień Off Fashion. Galeria Sztuki Współczesnej Winda została zapełniona zapachami (zdjęcia)

/dota/
Warsztaty zapachowe poprowadziła Marta Siembab – ich autorka, założycielka pracowni zapachowej Senselier.
Warsztaty zapachowe poprowadziła Marta Siembab – ich autorka, założycielka pracowni zapachowej Senselier. Dawid Łukasik
Poczuć zapach piżma, poznać tajniki ambry, wręcz dotknąć zapachu mogli uczestnicy warsztatów zapachowych, prowadzonych przez Martę Siembab. W środę odbył się także wernisaż wystawy "Zapach luksusu" autorstwa Katarzyny Sosenko.

[galeria_glowna]
Temat przewodni XI edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion brzmi "Per Fumum" - "przez dym". Zapach więc musiał się pojawić i pojawił. Środa została przez niego zdominowana.

- Zapach nas upiększa. Zapach to marzenie, bo potrafi nam dać chwilę bardzo krótką, ale bardzo intensywną, jeśli chodzi o przyjemność. Taka jest magia zapachu - wyjaśnia Marta Siembab, twórczyni warsztatów, założycielka pracowni zapachowej Senselier.

Tę magię bliżej mogli poznać uczestnicy spotkania. Mięli okazję poczuć te najbardziej znane składniki perfum: piżmo i ambrę, ale nie tylko.

- Po raz pierwszy wzięłam udział w takich warsztatach i jestem zadowolona. Wprawdzie teraz od tych wszystkich zapachów czuję się, jakbym była pijana, ale było warto - śmiała się Małgorzata Stępnik-Kozłowska, kielecka projektantka. - Perfumy zna i stosuje każda z nas, ale wiemy o nich bardzo mało. Takie zajęcia to zmieniają.

Jednak zapach jest rzeczą ulotną. Co innego naczynia, w których jest on zamknięty. Właśnie piękne i unikalne flakony na perfumy pojawiły się na otwartej w środę wystawie "Zapach luksusu".

- To jedyna tego rodzaju wystawa w Polsce. Ilustruje całą historię flakonu perfumowego - wyjaśnia Katarzyna Sosenko, autorka i właścicielka tego fenomenalnego zbioru. - Zapach się starzeje, natomiast sam flakon, mimo, że też się starzeje, jest albo dziełem sztuki, albo prezentuje jakieś techniki dekoracyjne, albo rzemiosło artystyczne, albo jest związane z jakimś wątkiem historycznym.

Taką historię pisaną flakonami można podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach. W gablotach można zobaczyć zbiory z różnych wieków. W tym jedne z bardziej unikalnych:

- Najdroższe, najbardziej kosztowne i najtrudniejsze do pozyskania są flakony z okresu biedermeier, to jest z lat 1820 - 1860. Wyglądają jak dzieła sztuki, zdobione dużą ilością ornamentów i technik artystycznych - dodaje Katarzyna Sosenko.

Wystawę uzupełnia kolekcja akcesoriów męskich, a także strojów oraz rycin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie