Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeża ryba i ryż na sposób japoński z Sushi Nigiri

/esw/
- Sushi ma wiele odmian i do przygotowania go można wykorzystać bardzo wiele składników. To danie, które świetnie wygląda i wyśmienicie smakuje - Piotr Jabłonka, kucharz w restauracji Sushi Nigiri w Galerii Echo w Kielcach.
- Sushi ma wiele odmian i do przygotowania go można wykorzystać bardzo wiele składników. To danie, które świetnie wygląda i wyśmienicie smakuje - Piotr Jabłonka, kucharz w restauracji Sushi Nigiri w Galerii Echo w Kielcach. Dawid Łukasik
Sake maguro poleca Piotr Jabłonka, kucharz restauracji Sushi Nigiri w Kielcach.

[galeria_glowna]
Składniki dla 2 osób (8 kawałków):
sushi:10 dag krótkoziarnistego, klejącego się ryżu do sushi, 1/2 płata nori (glon morski), 80 g surowego tuńczyka niegazowanego, 10 dag surowego łososia, 50 g świeżego ogórka, zielony chrzan wasali; sos do ryżu: 3 łyżki octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru, mała szczypta soli; dodatki: marynowany imbir, sos sojowy; ostry nóż bez ząbków

1. Ryż płuczemy kilka razy pod bieżącą wodą ciągle mieszając, aż woda będzie przejrzysta. Po wypłukaniu przekładamy do garnka, nalewamy wodę w proporcji mniej więcej 1:1.2 (ryż : woda) i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut do odparowania wody, często mieszając. Ryż po ugotowaniu zostawiamy na 15 minut w garnku pod przykryciem. W tym czasie przygotowujemy sos. Ocet ryżowy, cukier i odrobinę soli mieszamy w rondelku i podgrzewamy na malutkim ogniu aż do rozpuszczenia. Dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy. Przekładamy ryż do miseczki i zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia. Gdy ryż się studzi, ogórka kroimy na długie cienkie paski, a tuńczyka wzdłuż na dość duże kawałki.

2. Połowę płata nori kładziemy na owiniętej w folię spożywczą macie bambusowej. Ostudzony ryż układamy równomiernie na nori. Powinna to być jak najcieńsza warstwa. Najwygodniej ryż rozkładać w jednorazowych rękawiczkach, dzięki czemu nie będzie się przyklejał do rąk. Jeśli układamy go bez rękawiczek musimy często myć ręce.

3. Po ułożeniu ryżu na całej powierzchni płata nori, obracamy go ryżem do spodu. Następnie układamy poszczególne składniki. Najpierw nori smarujemy przez środek niewielką ilością chrzanu wasbi, a na nim układamy równomiernie kawałki tuńczyka. Obok niego dodajemy pociętego w wąskie paseczki ogórka.

4. Przy pomocy maty bambusowej zwijamy rolkę sushi. Musi być ona mocno ściśnięta, żeby poszczególne kawałki się nie rozpadły. Na rolce sushi układamy około 0,5-centymetrowe plastry łososia i jeszcze raz przy pomocy maty bambusowej delikatnie dociskamy rolkę. Kroimy ostrym nożem bez ząbków na kawałki grubości około 1 cm. Nóż moczymy co chwilę w wodzie, by nie przyklejał się do niego ryż. Całość układamy na talerzu i podajemy z jasnym sosem sojowym.

Dobra rada:
Ryż do sushi trzeba dobrze wystudzić zanim zaczniemy układać go na nori. Bambusową matę, która służy do zwijania sushi, owijamy folią kuchenną, dzięki czemu sushi nie będzie się przyklejało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie