Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili ofiary pogromu kieleckiego (zdjęcia)

/pawlo/
Dla uczczenia pamięci ofiar pogromu przed kamienicą na ulicy Planty 7/9 ustawiono 42 psute krzesła.
Dla uczczenia pamięci ofiar pogromu przed kamienicą na ulicy Planty 7/9 ustawiono 42 psute krzesła. Aleksander Piekarski
Hołd ofiarom pogromu kieleckiego oddano w Marszu Milczenia i Modlitwy, który przemaszerował w środę ulicami Kielc.

[galeria_glowna]

Pogrom kielecki

Pogrom kielecki

Pogrom kielecki był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Kielc. 4 lipca 1946 roku pod wpływem pogłosek o porwaniu przez Żydów ośmioletniego chłopca przed kamienicą znajdująca się przy ulicy Planty 7/9 doszło do zamieszek podczas których zginęło 42 Żydów.

Obchody 66 rocznicy pogromu zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego. Najpierw wszyscy zgromadzili się pod pomnikiem Menory przy Alei IX Wieków Kielc, gdzie oddano hołd 24 tysiącom kieleckich Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Następnie Marsz Milczenia i Modlitwy udał się w stronę budynku dawnej synagogi mieszczącą się również przy Alei IX Wieków. Tam przed Memoriałem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uczczono pamięć mieszkańców Kielecczyzny, którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji. Odsłonięto też nowe tabliczki z nazwiskami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Znalazły się na nich nazwiska Marii i Andrzeja Gałęziowskich z Włoch koło Pińczowa, Zofii Bani z Włoch koło Pińczowa, Honoraty i Wojciecha Muchów z Baranowa i Leona Śliwińskiego z Kielc.

- Nie chcemy przysłaniać zbrodni pogromu wspominając sprawiedliwych - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach. - Nie możemy jednak wspominając pogrom nie pamiętać o sprawiedliwych i nie możemy pamiętając o sprawiedliwych nie pamiętać o pogromie.

Medalem Vir Bonus, przyznawanym za dokonania w dziele pojednania chrześcijańsko-żydowskiego, uhonorowano też Włodzimierza Kaca, przewodniczącego Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Katowicach oraz pastora Janusza Daszutę z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach.

Kolejnym etapem uroczystości był przemarsz pod pomnik upamiętniający ofiary pogromu znajdujący się u zbiegu ulic Planty, Piotrkowskiej i Alei IX Wieków Kielc a następnie do miejsca gdzie dokonano pogromu Żydów, czyli pod kamienicę na ulicy Planty 7/9. Ustawiono tam 42 puste krzesła z nazwiskami, które symbolizowały 42 osoby, które zginęły podczas pogromu.

Ostatnim punktem uroczystości była modlitwa nad wspólnym grobem ofiar pogromu znajdującym się na Cmentarzu Żydowskim na kieleckim Pakoszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie