Uwaga! To choroba bostońska

Dodano: 14 lipca 2012, 9:00 Autor:

Fala nieznanej choroby już w maju zaatakowała maluchów zamieszkujących w południowej części naszego kraju. Niedawno dotarła też do naszego regionu i wywołuje coraz większe obawy rodziców. Chodzi o chorobę lub wysypkę bostońską myloną z ospą wietrzną, bo na ciele dziecka pojawią się niemal identyczne pęcherze.

Choroba bostońska mylona z ospą

"Bostonka” często mylona jest z ospą. Różni się ona od ospy wirusem, który ją wywołuje oraz tym, że pęcherze z płynem surowiczym pojawiają nie na całym ciele jak w przypadku ospy, ale tylko na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Choroba nie wymaga leczenia przyczynowego, leczone są tylko jej objawy. Dziecko powinno pić dużo płynów, około 100 mililitrów na kilogram wagi ciała. Picie można podawać przez słomkę, tak by nie podrażniać obolałej buzi. Unikamy soków, zwłaszcza kwaśnych, które mogą drażnić zmienioną chorobowo śluzówkę. Podajemy środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Na pęcherze możemy stosować fiolet, który stosuje się także na osuszenie zmian przy ospie.

Wysypka bostońska to schorzenie rąk, stóp i jamy ustnej. Wywołuje ją wirus Coxsackie. Występuje najczęściej u małych dzieci, ale mogą się nim zarazić także dorośli.

Okres wylęgania choroby wynosi od czterech do sześciu dni. U chorych pojawia się gorączka o różnym nasileniu. Pacjent skarży się na złe samopoczucie, brak apetytu i ból gardła.

W radomskich przychodniach w ostatnich miesiącach lekarze diagnozowali ospę wietrzną. Chorobę bostońską stwierdzono w kilku przypadkach.

- To bardzo podobne choroby z tym, że w przypadku "bostonki” na dłoniach i podeszwach występuję wysypka pęcherzykowo-krostowa, a w jamie ustnej owrzodzenia. W przypadku ospy jama ustna raczej nie jest atakowana – usłyszeliśmy w przychodni przy ulicy Struga w Radomiu.

Mało znana choroba jest dokuczliwa dla dzieci. Zmiany na ciele swędzą, dziecko nie chce jeść, bo boli go buzia.

Lekarze ostrzegają, że choroby nie należy lekceważyć. Jeśli nie ustępuje po kilku dniach konieczna jest konsultacja specjalistyczna.

Czytaj więcej o:
  • choroba
  • dziecko
  • lekarz
  • pacjent
  • przychodnia
  • Radom
  • wysypka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy picie alkoholu na nad wodą powinno zostać zakazane?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 502.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.