Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalna sytuacja z badaniami profilaktycznymi w Świętokrzyskiem

Iza BEDNARZ
sxc.hu
Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Czas na zmiany.

Dlaczego świętokrzyskie gminy nie chcą zadbać o zdrowie swoich mieszkańców? Tylko 11 na 102 samorządy gminne przystąpiło do konkursu promującego badania profilaktyczne pomagające we wczesnym wykryciu chorób nowotworowych.

W połowie kwietnia ruszyła trzecia edycja konkursu Zdrowa Gmina. Konkurs powstał z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii, jego celem jest promocja badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na zwycięską gminę, która zmobilizuje do badań profilaktycznych największy odsetek swoich mieszkańców i przygotuje najciekawszy projekt profilaktyki onkologicznej czeka nagroda - 100 tysięcy złotych na realizację tego projektu. Za drugie miejsce można dostać 50 tysięcy złotych, za trzecie - 25 tysięcy.

Województwo świętokrzyskie zostało objęte konkursem Zdrowa Gmina już w zeszłorocznej edycji, podczas której swój akces zgłosiło 48 gmin. Dwie gminy: Raków i Klimontów dotarły nawet do finałowej dziesiątki najbardziej aktywnych gmin i otrzymały certyfikaty Zdrowej Gminy.

MAŁO NAS W TYM ROKU

W tym roku, mimo, że udział w konkursie nie wymaga od gminy nakładów finansowych, lokalne władze samorządowe nie wyrażają chęci przyłączenia się do akcji i zorganizowania na swoim obszarze badań przesiewowych.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się tylko 11 gmin: Sandomierz, Bejsce, Nowy Korczyn, Kije, Waśniów, Busko-Zdrój, Wodzisław, Suchedniów, Bieliny, Chęciny, Bodzechów. - Zależy nam, żeby jak najwięcej gmin ze świętokrzyskiego zmobilizowało swoich mieszkańców do wykonania badań profilaktycznych, przedłużyliśmy termin przyjmowania zgłoszeń do końca lipca - podkreśla Magdalena Soboń z biura organizatorów konkursu.

- Zbyt dużo pacjentów dociera do nas za późno, kiedy choroba nowotworowa jest już zaawansowana. Ścisła współpraca na poziomie gminy pomiędzy lekarzami, pielęgniarkami, proboszczami, samorządem może przynieść efekty. Znamy już takie przykłady z Polski. Włączając się w tę akcję wszyscy jesteśmy zwycięzcami, bo dzięki temu rośnie świadomość i można wcześnie wykryć chorobę nowotworową - podkreśla doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

JEST O CO WALCZYĆ

Jest o co walczyć, zwłaszcza w świętokrzyskim, które od kilku lat jest na szarym końcu pod względem liczby pań poddających się mammografii. Jak informuje doktor Arkadiusz Chil, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, na koniec 2011 roku w świętokrzyskim z mammografii skorzystało 38,89 procent uprawnionych kobiet. Średnia dla Polski to 42,45 procent. Jeszcze mniej, bo nieco ponad 36 procent zrobiło mammografię w pierwszym półroczu 2012 roku. Lepiej nam szło z cytologią, bo w 2011 roku przebadało się 26,78 procent pań - średnia dla Polski 24,59 procent. Ale w tym roku wyniki cytologii spadły o połowę - zbadało się tylko niewiele ponad 11 procent mieszkanek naszego regionu.

- Widać wyraźnie, że w ubiegłym roku, kiedy w naszym regionie była prowadzona akcja informacyjna, konkurs Zdrowa Gmina więcej pań zgłaszało się na badania - mówi doktor Chil.

PRZEŁAMAĆ CHAOS, NIECHĘĆ I STRACH

Winę za to, że się nie badamy ponosi też chaos organizacyjny. Dopiero dwa miesiące temu Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs na mobilne badania mammograficzne. Dopiero w maju w świętokrzyskie wyjechało pięć mammobusów, ale jak przyznaje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego Funduszu, do tej pory właściciele tych mammobusów nie dostarczyli terminarza badań. - W związku z tym nie wiemy, kiedy i gdzie kobiety mogą skorzystać z mammografii, nie możemy przesłać o tym informacji do gmin - wyjaśnia rzecznik.

- Nie tylko informacja o terminach badań szwankuje - zauważa Ewa Ziemkiewicz, kierownik działu promocji zdrowia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach. - Trzeba odkłamać strach, jaki budzi słowo rak. Ludzie nie uświadamiają sobie, że rak już nie jest chorobą śmiertelną, ale przewlekłą, którą się leczy, jak każdą inną. Nie umiera się na raka, tak jak nie umiera się na cukrzycę, ale na powikłania spowodowane zaniedbaniem tych chorób.

ŻEBY NAM SIĘ CHCIAŁO

Raków znalazł się wśród dziesięciu najzdrowszych gmin w Polsce. W Rakowie urzędnicy używali różnych form perswazji żeby skłonić swoich mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych. Do badań zachęcali sołtysi przy okazji załatwiania urzędowych spraw, księża włączyli komunikaty o terminach badań do ogłoszeń parafialnych i namawiali do nich na mszach. Gmina zorganizowała różne imprezy dla pań, między innymi pokazy kosmetyczne, Dzień Kobiet, Dzień Babci, na których wręczano zaproszenia na badania. - Poprosiliśmy o pomoc dzieci. W szkołach i przedszkolach, przeprowadziliśmy pogadanki, wyposażyliśmy dzieciaki w ulotki i podpowiadaliśmy, żeby pytały: babciu, mamo, czy już się badałaś? - opowiada Jadwiga Milewicz, zastępca wójta Rakowa. - Oprócz tego gmina kilkakrotnie organizowała rakowiankom bezpłatny dojazd na badania do Kielc.

Opłacało się. W gminie Raków w ramach etapu podstawowego programu profilaktyki raka piersi przebadało się 42,57 procent populacji kobiet, przy średniej wojewódzkiej 28,68 procent oraz średniej krajowej 37,24 procent. W ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy przebadało się 26,82 procent populacji kobiet, przy średniej wojewódzkiej 25,91 oraz średniej krajowej - 23,79.

- Często bardzo wiele zależy od tego, czy w gminie znajdzie się urzędnik, któremu będzie się chciało ruszyć głową, zrobić coś więcej ponad standardowe obowiązki, poświęcić swój czas i włożyć w przygotowanie ciekawej akcji trochę serca - mówi Magda Przyjęcka z wydziału kultury, zdrowia i promocji Urzędu Gminy Suchedniów.

Podczas ubiegłorocznej edycji Zdrowej Gminy do Suchdeniowa dwukrotnie zapraszano cytomammobus, były imprezy dla pań, pokaz mody i loteria fantowa, na której każdy los wygrywał zaproszenie na mammografię i cytologię. Mammografię zrobiło 41 procent pań. - Koszty tego są właściwie żadne, a zgłaszalność na mammografię i cytologię wzrosła prawie dwukrotnie - zauważa Przyjęcka. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: www.konkurszdrowagmina.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie