Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie remonty w kościołach w gminie Radków

Rafał Banaszek
W drewnianym kościele w Kossowie zakończyły się prace konserwatorskie wewnątrz świątyni, polegające na renowacji trzech ołtarzy, ambony i chrzcielnicy oraz malowaniu ścian.
W drewnianym kościele w Kossowie zakończyły się prace konserwatorskie wewnątrz świątyni, polegające na renowacji trzech ołtarzy, ambony i chrzcielnicy oraz malowaniu ścian. Rafał Banaszek
Dwie świątynie w gminie Radków zmieniły swoje oblicze dzięki funduszom unijnym.

Gdyby nie pozyskane pieniądze z zewnątrz, parafie Dzierzgów i Kossów nie przeprowadziłyby tak dużych i kosztownych inwestycji, jakie zrealizowano tutaj ostatnio. Dzięki nim kościoły wyglądają o niebo lepiej.
Dzierzgów na szlaku Miejsc Mocy

Zacznijmy od większej parafii Dzierzgów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Klemensa, która znajduje się na świętokrzyskim Szlaku Miejsc Mocy. Największą inwestycją w ostatnim czasie była tutaj wymiana około 1000 metrów kwadratowych pokrycia dachowego i odnowienie elewacji sanktuarium maryjnego. Wyremontowano też ogrodzenie kościoła i zagospodarowano jego otoczenie. Całe przedsięwzięcie kosztowało 300 tysięcy złotych, z czego 225 tysięcy pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dzięki kolejnemu programowi Leader parafia Dzierzgów otrzymała pieniądze na budowę parkingu przy kościele oraz remont ogrodzenia cmentarza parafialnego. - Dzięki temu uratowaliśmy stare istniejące ogrodzenie cmentarza i zabezpieczyliśmy go, żeby służyło następnym pokoleniom przez najbliższe dziesiątki lat - mówi wójt gminy Radków Stanisław Herej. Inwestycja ta kosztowała 152 tysiące złotych, z czego dotacja unijna stanowiła 100 tysięcy.

Kossów na szlaku Architektury Drewnianej

Druga w gminie Radków parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Kossowie kontynuuje, z kolei, prace remontowo-modernizacyjne drewnianego kościoła z XVIII wieku, leżącego na świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej. To kolejny etap prac ratowniczych świątyni, które zainicjowano tutaj w 2005 roku.

Obecnie zakończyły się prace konserwatorskie wewnątrz kościoła, polegające na renowacji trzech zabytkowych ołtarzy, ambony i chrzcielnicy oraz malowaniu ścian. Remonty te pochłonęły 332 tysiące złotych. Fundusze pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego staraniem kieleckiego Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej Ars Sacra. Obecnie pracownicy czyszczą i konserwują dach pokryty gontem na kościele.

Gmina umie współpracować z parafiami

Remonty w obydwu świątyniach były możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu merytorycznemu pracowników administracyjnych Urzędu Gminy w Radkowie oraz Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Radków, któremu szefuje sam wójt Stanisław Herej. To stowarzyszenie było beneficjentem ubiegającym się o dotacje unijne dla inwestycji parafialnych.

- Współpraca gminy z proboszczami obydwu parafii układa się bardzo dobrze - mówi wójt Herej. - Nasz kościół by się zawalił, gdyby nie wsparcie funduszy pomocowych. Parafia z własnych środków nie byłaby w stanie udźwignąć ciężaru przeprowadzonych remontów - twierdzi proboszcz Kossowa, ksiądz Tomasz Filipiak. - Współpraca z gminą układa się doskonale - dodaje zadowolony proboszcz Dzierzgowa, ksiądz Zenon Stępień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie