Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

Toczeń - choroba z wilkiem, kameleonem i motylem w tle

Dodano: 6 sierpnia 2012, 14:45 Autor:

Toczeń rumieniowaty układowy jest to niezwykła choroba, cechująca się zdumiewającą różnorodnością objawów i symptomów. Bywa trudna do zdiagnozowania, niełatwa do leczenia i z całą pewnością bardzo ciężko żyje się z nią na co dzień.
Najbardziej oczywista, "klasyczna” forma tocznia dotyczy pacjentów z tzw. motylim rumieniem na twarzy.

Najbardziej oczywista, „klasyczna” forma tocznia dotyczy pacjentów z tzw. motylim rumieniem na twarzy. (fot. fot. archiwum)

Nazwa łacińska tocznia [lapus] oznacza wilka. Czerwony rumień, który może się pojawiać na twarzy pacjentów, był niegdyś kojarzony z wilkiem pożerającym ludzkie mięso. Najbardziej oczywista, „klasyczna” forma tocznia dotyczy pacjentów z tzw. motylim rumieniem na twarzy. Zawdzięcza on swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi: często umiejscawia się na policzkach, zajmuje też wąskie pasmo na grzbiecie nosa, tj. przybiera kształt motyla.

Toczeń może się objawiać charakterystycznym rumieniem, a łacińska nazwa choroby oznacza
wilka. Jednakże zwierzęciem, z którym można by najlepiej porównać tocznia, jest z pewnością kameleon. Problem polega na tym, że toczeń może zająć dosłownie każdy narząd lub układ w organizmie i dlatego musi zostać wzięty pod uwagę jako możliwe rozpoznanie w różnych sytuacjach klinicznych.

Pacjenci z toczniem mogą mieć różne objawy, w tym gorączkę, utratę masy ciała, powiększone węzły chłonne, a nawet nudności i wymioty. Symptomy te łatwo błędnie przypisać wielu innym schorzeniom, chociażby różnym nowotworom układu chłonnego. Wspomniane oznaki nie są ograniczone do wczesnych postaci tocznia, lecz mogą wystąpić jako część jego „ataku” w dowolnym czasie. Jednak najczęstszym symptomem jest męczliwość. Inne dobrze rozpoznawane objawy ataku tocznia obejmują utratę apetytu, mdłości, wymioty.

Tocznia opisywano jako chorobę tajemniczą. Zasłużył na to określenie częściowo dlatego, że bywa trudny do rozpoznania. Niestety nie istnieje pojedynczy test zaprojektowany swoiście do wykrycia tocznia. Ponieważ może się on objawić różnie u poszczególnych osób i wiele objawów czy symptomów przypomina inne choroby, pacjenci mogą chorować lata przed postawieniem prawidłowej diagnozy. Chorzy na toczeń są jak płatki śniegu – nie znajdzie się dwóch wyglądających dokładnie tak samo.

Czytaj więcej o:
  • choroba
  • rumieniec
  • temperatura
  • toczeń
  • wymioty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

  • Najlepsze studia na Wszechnicy - sprawdź ofertę!

Natura

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015