Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys małżeństwa? Coraz mniej ślubów, coraz więcej rozwodów

Marzena SMORĘDA
Przez ostatnie 10 lat znacznie przybyło osób rozwiedzionych i związków partnerskich. Rodzina najlepiej trzyma się w Świętokrzyskiem.
Kryzys małżeństwa? Coraz mniej ślubów, coraz więcej rozwodów

Zmienia się model rodziny. Od poprzedniego spisu z 2002 roku w Polsce nastąpił wyraźny kryzys małżeństwa i wzrosła tendencja do życia w nieformalnych związkach. O 30 procent więcej jest osób rozwiedzionych i aż o 80 pozostających w związkach partnerskich.

Fikcja - tak można określić strukturę stanu cywilnego Polaków. Deklaracje życia w związkach małżeńskich i posiadania statusu panien i kawalerów nijak się mają do stanu faktycznego - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego sporządzonego na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku.

W porównaniu do wyników spisu z 2002 roku struktura ludności według stanu cywilnego prawnego nie zmieniła się zbyt wiele. Liczba kawalerów i panien jest podobna jak 10 lat wcześniej. O 2 punkty procentowe zmniejszył się natomiast odsetek osób pozostających w małżeństwie. Jest to spowodowane niską liczbą zawieranych małżeństw, którym nie sprzyja trudna sytuacja na rynku pracy, dotykająca znaczną liczbę młodych ludzi i tym samym utrudniająca podejmowanie decyzji prorodzinnych. Natomiast istotnie, bo o około jedną trzecią, przybyło rozwiedzionych.

CZYSTA FIKCJA

Dane na temat deklarowanego prawnego stanu cywilnego różnią się jednak znacznie od stanu faktycznego. Od poprzedniego spisu ludności przybyło w Polsce panien i kawalerów, ale... tylko na papierze. W rzeczywistości jest ich mniej od 2 do nawet 16 procent w stosunku do liczb ilustrujących stan prawny. Oznacza to, że wielu małżonków pozostaje w separacji lub tworzy związki partnerskie z innymi osobami.

W miastach deklarowany odsetek kawalerów stanowi 32 procent i jest niższy niż na wsi, gdzie jest ich w społeczeństwie 36 procent. Wśród panien jest odwrotnie - w miastach mieszka nieznacznie więcej niezamężnych kobiet. Stanowią 25 procent, a na wsi 24 procent ogółu ludności w wieku powyżej 15 lat.

Podobnie jest w małżeństwach. Na wsi aż 57 procent kobiet jest zamężnych, w miastach 52 procent. Wśród mężczyzn odsetek ten jest nieznacznie większy w miastach i wynosi 58 procent.

Prawie 6 procent wszystkich kawalerów i panien zadeklarowało związek partnerski. W miastach było ich 7 procent, na wsi 3. Okazuje się też, że na nieformalne związki decydują się osoby w separacji. Ponad 2 procent małżonków, których małżeństwa się rozpadły, żyje w związku partnerskim z inną osobą.
ŚWIĘTOKRZYSKIE NIE UDAJE

Te trendy i różnice między stanem prawnym i faktycznym najbardziej widoczne są w województwach Polski zachodniej - przede wszystkim w lubuskim i zachodniopomorskim, a także warmińsko-mazurskim. Najmniejsze różnice notuje się w województwach świętokrzyskim i podkarpackim. Dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy eksperta.

- Małżeństwo, tak jak wszystko wokół, ewoluuje, zmienia się. Ale nie nazwałbym obecnej sytuacji kryzysem. To naturalna tendencja, na którą składa się szereg czynników, jak choćby bogacenie się, lepsze wykształcenie, zwłaszcza kobiet, podróżowanie czy integracja europejska. Tego nie unikniemy. Te różnice miedzy stanem prawnym a faktycznym to pierwszy etap przemian. W naszym województwie te czynniki odgrywają na razie mniejsze znaczenie, bo jesteśmy biedniejsi niż regiony zachodnie, mało jest u nas aglomeracji miejskich, mamy silną wieź z tradycją rodową, religią i tym samym jesteśmy odporniejsi na zmiany i wolniej one u nas następują - mówi doktor socjologii Andrzej Kościołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie