Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach będzie ulica Mojżesza Pelca

ATA
archiwum
Nowy fragment ulicy Nowy Świat ma się nazywać doktora Mojżesza Pelca. O uhonorowanie Żyda i polskiego patrioty wystąpiło Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Kim był ?

Kim był ?

Mojżesz Pelc to lekarz, społecznik i oficer wojska polskiego. Urodził się 6 maja 1888 roku w Radomyślu Wielkim. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Grazu. W 1919 roku osiadł w Kielcach i rozpoczął prywatną praktykę lekarską. Wkrótce został dyrektorem Szpitala Żydowskiego (obecnie Szpital Miejski).
W czasie wojny polsko-bolszewickiej był lekarzem 4. Pułku Piechoty Legionów. Marszałka Józefa Piłsudskiego znal osobiście i gościł go w domu. W 1930 roku został członkiem kieleckiej rady miejskiej. Był bliskim współpracownikiem Stefana Artwińskiego, przedwojennego prezydenta Kielc. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Kielc był wyznaczony przez okupanta na prezesa Judenratu, szybko zrezygnował z tej funkcji, obejmując stanowisko dyrektora szpitala w gettcie żydowskim przy ulicy Radomskiej.

Aresztowany przez Gestapo w czerwcu 1941 roku i wywieziony do niemieckiego obozu Auschwitz. Został zamordowany 8 września 1941 przez SS-mana, który butem zmiażdżył mu krtań

"Dr Pelc (1888-1941) był w przedwojennych Kielcach zwornikiem polskiej i żydowskiej społeczności miasta, dzięki któremu obie tworzyły wspólnotę kielczan" napisano we wniosku, który ponad rok leżał w ratuszu. Stowarzyszenie wystąpiło o uhonorowanie Pelca po wyburzenie kamienic stojących w pasie rozdzielającym jezdnie ulicy Warszawskiej, gdzie przed wojną działał szpital żydowski i Pelc był jego dyrektorem. Stowarzyszenie zaproponowało, aby nadać jego imię rondu na skrzyżowaniu Warszawskiej i IX Wieków Kielc."

- Wtedy wniosek został odrzucony, ponieważ formalnie nie jest to rondo i nie można mu nadać imienia. W środę sprawa wróciła na posiedzenie zespołu do spraw nazewnictwa ulic, ponieważ mamy do nazwania nową ulice w centrum miasta, od IX Wieków Kielc do Piotrkowskiej. Jest ona blisko wyburzonych kamienic, w których był szpital. Zespół uznał, że właściwym będzie nadanie jej imienia doktora Mojżesza Pelca. Wniosek został zaakceptowany, wszyscy członkowie byli "za", tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu - przyznaje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Kielcach.

Propozycje musi jeszcze zaakceptować Rada Miasta. Projekt uchwały będzie głosowany na wrześniowej sesji.

Na swoją ulice wciąż czeka Irena Sendlerowa. - Wnioskodawcy wystąpili o nazwanie jej imieniem skweru położonego między ulicą Paderewskiego a Plantami. Tam ma powstać galeria kupiecka. Zanim nadamy nazwę trzeba wytoczyć obszar inwestycji, bo musimy znać granice skweru, który ma być objęty nazwą - dodaje dyrektor. - Irena Sendlerowa została już upamiętniona, jej imię nosi Szkoła Podstawowa numer 19, a na skwer musi jeszcze poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie