W gminie Gorzyce płoną młodniki, łąki i nieużytki

Dodano: 4 września 2012, 15:42 Autor:

Najczęstszą przyczyną pożarów na terenie gminy Gorzyce są podpalenia spowodowane wypalaniem trwa. Rekord padł w Sokolnikach, gdzie w tym roku straż była wzywana do pożarów aż 46 razy, czyli o 39 razy więcej, niż rok temu. – Musimy wprowadzić w szkołach pogadanki na temat skutków i szkodliwości podpalania traw – zaalarmował radny Rafał Wajs.
Zwracamy się z apelem do mieszkańców za pośrednictwem mediów, kościołów i informujemy, że jest to proceder zakazany i istnieje groźba pozbawienia życia - zapewniał radnych Gorzyc brygadier Andrzej Babiec, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców za pośrednictwem mediów, kościołów i informujemy, że jest to proceder zakazany i istnieje groźba pozbawienia życia - zapewniał radnych Gorzyc brygadier Andrzej Babiec, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. (fot. K. Tajs)

Najwięcej pożarów na terenie gminy było w marcu i kwietniu tego roku. Niepokojące jest to, że analogicznie do roku ubiegłego, liczba pożarów wzrosła kilkakrotnie. – W Furmanach w tym roku zanotowaliśmy 13 zdarzeń, w zeszłym cztery – wyliczał radnym Gorzyc brygadier Andrzej Babiec, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. - W Gorzycach były 33 pożary, czyli o osiem więcej. W miejscowości Motycze Poduchowne były dwa. W zeszłym roku wcale. W Orliskach sześć zdarzeń, wzrost o pięć. W Sokolnikach zanotowaliśmy 46 pożarów, czyli o 39 więcej. W Trześni, gdzie w zeszłym roku nie było żadnego pożaru, w tym było aż 17. Spadek zanotowaliśmy we Wrzawach. W zeszłym roku zdarzeń było osiem, w tym pięć.

Komendant Babiec zapoznał radnych z podejmowanymi działaniami, które mają ograniczyć liczbę pożarów spowodowanych wypalaniem traw. - Zwracamy się z apelem do mieszkańców za pośrednictwem mediów, kościołów i informujemy, że jest to proceder zakazany i istnieje groźba pozbawienia życia - mówił brygadier Babiec. – Na terenie powiatu tarnobrzeskiego dwie osoby poniosły śmierć.

Komendant przypomniał także, że szukanie sprawców podpaleń spoczywa na barkach policji i prokuratury. – Były cztery wystąpienia do prokuratury o wszczęcie postępowania wyjaśniającego – podliczył komendant Babiec. – Planuję współpracę z Agencją Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa, która udziela dopłat. Jest ustawa o kulturze rolnej. Jeśli ktoś korzysta z dopłaty na okresową uprawę, ziemia powinna być dobrze utrzymana, a trawa wykoszona.

Radni nie kryli zaskoczenia i obaw z powodu wzrostu pożarów. Dlatego jednym ze sposobów walki z podpalaczami, zdaniem radnego Rafała Wajsa, powinny stać się pogadanki profilaktyczne w szkołach, by uświadamiać mieszkańców od najmłodszych lat.

Czytaj więcej o:
  • gorzyce
  • łąki
  • pożary
  • trawy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kto jest najlepszym radnym w gminie Grębów [koniec]

wyniki głosowania
Liczba głosów: 169.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.