Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa książka o stuletniej historii niżańskiego ogólniaka

Konrad SINICA
Redaktor monografii Mariusz Kowalik podczas prezentacji książki.
Redaktor monografii Mariusz Kowalik podczas prezentacji książki. Konrad Sinica
100 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku - taki tytuł nosi najnowsza publikacja dokumentująca historię niżańskiego ogólniaka. Książka została wydana z okazji obchodzonego jubileuszu stulecia szkoły.

Prace nad tą książką rozpoczęły się jeszcze w 2011 roku. Zespołem redakcyjnym kierował Mariusz Kowalik, on też był redaktorem poprzedniej monografii szkoły, jaka ukazała się z okazji 90-lecia szkoły.

NOWE FAKTY

Książka o niżańskim liceum jest wspólnym dziełem 53 osób. Wśród autorów znaleźli się między innymi naukowcy, osoby duchowne, obecni pracownicy szkoły i absolwenci. Praca liczy prawie 700 stron, na których zawarte są 83 artykuły.

- Historia tego stulecia została zapisana, ale ona nie jest skończona - mówił Mariusz Kowalik podczas prezentacji książki. - Zapisaliśmy to, co widzieliśmy, co dotarło do zespołu redakcyjnego. Myślę, że będzie to kontynuowane, bo już po oddaniu książki do druku pojawiły się nowe fakty.

W książce znajduje się miedzy innymi kalendarium szkoły z minionych stu lat. Są opisy działalności szkoły na różnych polach, sylwetki dyrektorów i pracowników oraz wspomnienia absolwentów. Wszystko jest wzbogacone archiwalnymi fotografiami.

MINISTROWIE I SPORTOWCY

Jest też rozdział poświęcony absolwentom, którzy przynieśli szkole chlubę. Tych nie brakowało, bo wśród byłych uczniów szkoły znajduje się 7 rektorów i prorektorów wyższych uczelni, 48 profesorów i pracowników nauki oraz 47 kapłanów. Są też ministrowie i wybitni sportowcy, w tym mistrzowie Polski.

Wśród absolwentów nie brakowało też żołnierzy przelewających krew za ojczyznę na wojennych frontach, pięciu z nich zostało kawalerami orderu Virtuti Militari. Piętnastu uczniów i jeden nauczyciel to ofiary zbrodni katyńskiej. Wielu znalazło się też w obozach koncentracyjnych. Na kartach tej monografii można znaleźć wiele ciekawostek, które wpisują się w historię Niska. W artykułach wielokrotnie pojawiają się nazwiska osób, które pełnią dzisiaj ważne funkcje w życiu publicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie