Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prezydencka" zapiekanka z rybą i makaronem z hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach

/esw/
- Lazania z miruną to wykwintne danie, które łatwo możemy przygotować w domu. Podczas targów obronnych tej potrawy próbował przebywający w Kielcach prezydent Bronisław Komorowski - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.
- Lazania z miruną to wykwintne danie, które łatwo możemy przygotować w domu. Podczas targów obronnych tej potrawy próbował przebywający w Kielcach prezydent Bronisław Komorowski - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach. Dawid Łukasik
Wykwintną lazanię z miruną z sosem ogórkowym poleca Mirosław Ciołak, szef kuchni kieleckiego hotelu Tęczowy Młyn.

[galeria_glowna]
Składniki na 2 porcje:
sos beszamelowy: 25 gramów masła, 25 gramów mąki, 150 mililitrów mleka 2 procent, pieprz, sól, gałka muszkatołowa; sos ogórkowy: 1 średni ogórek kiszony, 25 gramów masła, 20 mililitrów białego wytrawnego wina, 100 mililitrów śmietany 30 procent, szczypta cukru, pieprz, sok z połowy cytryny, biały krem balsamiczny dla wzmocnienia smaku; lazania: 40 gramów marchwi, 10 gramów świeżego imbiru, 200 gramów filetu z miruny, 100 gramów szpinaku, sos balsamiczny, sok z cytryny, 50 mililitrów śmietany 12 procent, 1 kulka mozzarelli, 1 ząbek czosnku, 4 płaty makaronu do lazanii, plaster żółtego sera

1. Zaczynamy od przygotowania sosu beszamelowego. W rondelku na małym ogniu rozpuszczamy masło. Po chwili dodajemy mąkę i cały czas mieszamy. Następnie powoli dolewamy mleko, nie przestając mieszać, tak by nie postały grudki i sos się nie przypalił. Gdy masa będzie gładka, pod koniec podgrzewania doprawiamy solą, pieprzem i małą szczyptą gałki muszkatołowej. Sos zdejmujemy z ognia i studzimy.

2. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju. Marchew i imbir kroimy w drobną kostkę i podsmażamy je przez 3 minuty, aż marchew wchłonie aromat imbiru. Pod koniec smażenia dodajemy kilka kropli octu balsamicznego, mieszamy i zestawiamy z ognia. Mirunę filetujemy, tniemy na mniejsze, cienkie kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny i doprawiamy solą i pieprzem. Szpinak podsmażamy delikatnie z odrobiną śmietany i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku.

3. Na blasze układamy trzy warstwy zapiekanki. Na spód nalewamy odrobinę sosu beszamelowego, a na nim kładziemy płat makaronu do lazanii. Następnie równomiernie układamy odrobinę marchwi z imbirem, szpinak, kawałki ryby i plasterki mozzarelli. Całość polewamy sosem beszamelowym i układamy pozostałe dwie warstwy. Na wierzchu zapiekanki kładziemy płat makaronu, polewamy beszamelem i układamy plaster sera żółtego. Pieczemy w przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, a następnie zmniejszamy temperaturę do 160 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut.

4. Gdy lazania się piecze, przygotowujemy sos ogórkowy. Kiszony ogórek kroimy w cienkie paski. Na patelni, na małym ogniu, rozgrzewamy masło, dodajemy ogórek i podlewamy wszystko białym winem. Gdy wino się nieco zredukuje, dodajemy śmietanę, szczyptę cukru, świeżo zmielony pieprz i odrobinę soku z cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy i podsmażamy, aż zgęstnieje. Smak sosu możemy wzmocnić dodając biały krem balsamiczny.

Dobra rada:
Jeśli nie mamy w domu białego kremu balsamicznego, możemy go przygotować sami. A małym ogniu podgrzewamy butelkę białego wina. Gdy odparuje ¾ objętości, na dnie zostanie gęsty, aromatyczny sos, który wzmacnia smak potraw. Do gotowania używamy niewielkich ilości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie