Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz "grzybową" mapę Świętokrzyskiego. Tam lasy pełne są grzybów. Specjalny poradnik

Izabela MORTAS Paweł WIĘCEK Bartłomiej BITNER
Przez cały tydzień zbieraliśmy od Państwa informacje o "grzybowych" zagłębiach w regionie. Wszystkie złożyły się na ten niezwykły atlas. Nadesłaliście Państwo również mnóstwo zdjęć z "owocami" wypadów do lasu.

Idziemy na grzyby - to warto wiedzieć

6-letni Staś Migałka z Duraczowa w gminie Stąporków  prezentuje zdobycze z czwartkowego grzybobrania.
6-letni Staś Migałka z Duraczowa w gminie Stąporków prezentuje zdobycze z czwartkowego grzybobrania.

6-letni Staś Migałka z Duraczowa w gminie Stąporków prezentuje zdobycze z czwartkowego grzybobrania.

Idziemy na grzyby - to warto wiedzieć

Choć niejeden znawca grzybów przyzna, że można je zbierać cały rok, są pory, gdy grzybobranie jest szczególnie popularne. Wczesną wiosną grzyby pojawiają się sporadycznie i w małych ilościach, latem wyrastają kurki i gołąbki. Porą roku, którą grzyby upodobały sobie najbardziej jest jesień. Prawdziwy wysyp zaczyna się zazwyczaj w połowie lub pod koniec września, a sezon trwa do czasu pierwszych przymrozków. Trzeba jednak zaznaczyć, że ramy czasowe nie są ścisłe, bo wszystko zależy od pogody. Musi być dość chłodno i przede wszystkim - wilgotno. Dlatego tak istotne są długotrwałe deszcze, które utrzymują wilgotność powietrza i gleby.

Tegoroczna jesień długo nie pozwalała grzybiarzom oddać się ich ulubionemu hobby. Nie sprzyjał temu suchy klimat, jaki panował przez ostatnie tygodnie. Upragniona, wytęskniona zmiana nadeszła w zeszłym tygodniu wraz z większymi opadami deszczu. W lasach jest prawdziwy urodzaj wszystkich rodzajów grzybów.

ZOBACZ też Prawdziwki i fałszywki - pokazujemy, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących

W oparciu o informacje, jakie przysyłaliście do nas Państwo w odpowiedzi na propozycję stworzenia "grzybowej" mapy województwa, sporządziliśmy taki atlas. Nie jest on oczywiście kompletny. Dlatego czekamy na kolejne sygnały od Państwa. I zdjęcia, na których uwiecznicie Państwo swoje trofea po udanym grzybobraniu.

Dołączamy także poradnik dla grzybiarzy. Dowiecie się z niego Państwo, jak w łatwy sposób odróżnić grzyby jadalne od trujących i jak zbierać runo leśne z poszanowaniem przyrody i bez szkody dla drugiego człowieka.

ZOBACZ też Ogromne grzyby rosną w Świętokrzyskiem. Zobacz zdobycze naszych Czytelników (zdjęcia)

Na informacje o miejscach wysypu grzybów oraz zdjęcia grzybów i grzybiarzy czekamy pod adresem e-mail [email protected]. Wszystkie zdjęcia będziemy publikować na portalu ECHODNIA.EU, a najbardziej okazałe sztuki pokażemy na łamach "Echa Dnia".

Gdzie szukać grzybów?

Gdy pogoda jest łagodna najlepiej wybierać stoki, miejsca zaciszne i cieniste. Zupełnie odwrotnie postępujemy, gdy pada deszcz - wtedy najbardziej płodne okażą się tereny suchsze i cieplejsze. Najpopularniejszych grzybów powinniśmy szukać w lasach iglastych przy świerkach i sosnach. Towarzystwo świerków lubią rydze, przy młodych sosenkach jest sporo maślaków. Warto zwracać uwagę na rosnące borówki czarne, w pobliżu których pojawiają się zajączki. Grzyby mogą ukrywać się również pod kupkami igliwia. Maślaki, prawdziwki, koźlaki występują też na obrzeżach dróg. W lasach liściastych najpopularniejsze gatunki pojawiają się przy dębach, brzozach, topolach, osikach, modrzewiach. Można tam zebrać borowiki, maślaki i koźlaki. Podgrzybki rosną głównie pod dębami, a tam, gdzie są muchomory, występują też borowiki.

CZYTAJ TEŻKuchnia z grzybami - przepisy na aromatyczną zupę i sycącą zapiekankę

Jak zbierać grzyby?

Grzybiarzom, szczególnie tym początkującym, dajemy kilka wskazówek, jak prawidłowo, bez szkody dla człowieka i przyrody, zbierać grzyby.

- Najważniejsze jest to, żeby wybierać tylko te gatunki, które się dobrze zna. Nie należy też zbierać grzybów bardzo młodych, bądź odwrotnie - starych i przejrzałych.
- Wykręcamy grzyby z podłoża. Nie ucinamy ich ani nie łamiemy trzonów. Utrudnia to rozpoznanie cech grzyba ważnych przy określeniu jego bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Dołek, który pozostanie po grzybie, zasypujemy ziemią i przygniatamy, żeby chronić grzybnię.
- Zbieramy grzyby tylko do łubianek lub innych przewiewnych koszyków. W nośnikach z plastiku nawet te jadalne mogą ulec zaparzeniu i zepsuciu.

- Nie niszczymy grzybów niejadalnych i trujących, które, choć niezdrowe dla ludzi, są pożyteczne w ekosystemie leśnym.
- Nie oceniamy grzybów przez pryzmat ich smaku. Niektóre z nich mogą być łagodne i niewzbudzające podejrzeń, a w rzeczywistości okazują się grzybami trującymi. Tak dzieje się na przykład z muchomorem sromotnikowym.

- Nie zbieramy grzybów w miejscach do tego nieprzeznaczonych: w rezerwatach, parkach narodowych i na innych chronionych terenach.
- Na grzybobraniu powinniśmy zachowywać się tak, by nie szkodzić środowisku. Nie należy palić tytoniu, zaśmiecać lasów, płoszyć zwierząt lub bezmyślnie zrywać roślin.
- Po powrocie do domu przeglądamy ponownie grzyby i w razie jakichkolwiek wątpliwości, udajemy się do sanepidu w celu identyfikacji grzyba. Jeśli nie mamy takiej możliwości lepiej go wyrzucić do kosza, niż wykorzystać w celach kulinarnych.
- Zniechęcamy do rozpoznawania grzybów według przesądów, takich jak ciemnienie łyżki włożonej do potrawy z grzybów czy zabarwienie cebuli podczas gotowania, bo są szkodliwe i nieskuteczne.

Objawy zatrucia, co robić?

Zatrucia grzybami nie są łatwe do wykrycia. Osoba zatruta odczuwa nudności, wymiotuje, ma wyższą temperaturę ciała. Są to oznaki typowe dla zwykłego zatrucia. Dopiero od 6 do 24 godzin po spożyciu pojawiają się drastyczne objawy: żółtaczka, niewydolność nerek i wątroby, zaburzenia świadomości, a nawet jej utrata. Bywa, że jest to ostatni dzwonek, aby wyleczyć chorego. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy zatrucia po spożyciu grzybów należy działać jak najszybciej. Żeby nie dopuścić do tragicznego stanu, najlepiej zrobić płukanie żołądka. Można też wywołać wymioty. Przy zatruciu nie należy podawać żadnych płynów mlekopochodnych, alkoholowych, nawet wody, ponieważ powodują szybsze przenikanie toksyn do krwiobiegu. W całym postępowaniu najważniejszy jest czas. Trzeba działać szybko. Jest to istotne szczególnie w przypadku zatrucia najgroźniejszym z grzybów trujących - muchomorem sromotnikowym. Wtedy liczy się każda minuta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie