Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w rozkładzie jazdy autobusów MZK w Starachowicach

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
Nowy rozkład jazdy, likwidacja kilku linii i utworzenie w ich miejsce nowych, a do tego bilety czasowe. To wszystko już niebawem w Starachowicach

Nowe linie autobusowe

Nowe linie autobusowe

17 - Dworzec Zachodni - Konstytucji 3 go Maja - Majówka - Leśna - Kościelna - Targowa - Kościelna - Leśna - Majówka - Konstytucji 3 go Maja - Dworzec Zachodni
18 - Dworzec Zachodni - Konstytucji 3 go Maja - Armii Krajowej - Iłżecka - Krańcowa -Długa - Armii Krajowej - Konstytucji 3 go Maja - Dworzec Zachodni
30 - Nowowiejska - Moniuszki - Południowa - Żytnia - Smugowa - Miodowa - 6go Września - Nowowiejska
31 - Bema - Stalowa - 1-go Maja - Konstytucji 3-go Maja - Krzosa (do ronda przy Carrefourze) - Konstytucji 3-go Maja - 1-go Maja - Stalowa - Bema.

Od 1 grudnia całkowicie zmieni się rozkład jazdy autobusów. Pasażerowie będą musieli się przyzwyczaić, że część popularnych linii zniknie, a w ich miejsce pojawią się nowe.

- Celowo nie wprowadzaliśmy modyfikacji tras istniejących linii, bo mieszkańcy nauczyli się utożsamiać nazwę linii z trasą. Sądzę, że łatwiej będzie przyzwyczaić się do zupełnie nowych kursów oznaczonych innymi niż dotychczas numerami - mówi Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

- Do tej pory zmiany rozkładu polegały na zmniejszeniu liczby kursów. Nowy system sprawi, że autobusy będą podjeżdżać na przystanki co 20 minut, poza szczytem na dwóch głównych liniach 25 i 27 czyli częściej niż teraz. Jednocześnie modyfikacja pozwoli nam na zmniejszenie kosztów, co było naszym głównym celem.

Po 1 grudnia zniknie większość linii, którymi pasażerowie dotychczas mogli przejechać całe miasto. Będą dwie linie główne i kilka dodatkowych, a mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się do przesiadek. Takie systemy od lat funkcjonują w dużych miastach i sprawdzają się całkiem dobrze.
Bez zmian będą kursować autobusy na liniach 1, 5, 10, 21 jak również autobusy dowożące pracowników do pracy i młodzież do szkół. Delikatna modyfikacja czeka linię numer 6.

Wprowadzone zostaną cztery nowe linie dodatkowe: 17, 18, 30 i 31. Będą kursować po położonych na uboczu osiedlach i ulicach i dowozić pasażerów do linii głównych: 25 i 27. Na terenie miasta będą trzy główne punkty przesiadkowe: w Starachowicach Zachodnich, przy ulicy Konstytucji 3-go Maja i koło Statoilu.

- Obecnie jest tak, że rano jeden za drugim autobusy różnych linii jadą po jednej trasie. W każdym z nich siedzi po 20 pasażerów i tak naprawdę wozimy powietrze. Po zmianach autobus obsługujący na przykład osiedle Południe, czyli linia 30 wyjedzie rano z bazy i przez cały dzień będzie kursować po dzielnicy Południe. Nie będzie zjeżdżać do bazy oddalonej o kilka kilometrów, a dzięki temu będzie podjeżdżać na przystanki z częstotliwością co 30 minut. Czas dojazdu autobusu na przystanek będzie zsynchronizowany z odjazdem kolejnego autobusu, który zawiezie ludzi w wybrany punkt miasta - wyjaśnia prezes MZK. - Sądzę, że dzięki tym zmianom uda nam się znacznie zmniejszyć koszty a jednocześnie zachować dostępność komunikacji.

Zmiany w biletach

Konieczność przesiadek ma nie oznaczać konieczności kupowania dwóch biletów na dwa różne autobusy. Jarosław Kateusz planuje wprowadzić bilety czasowe. Dzięki takim biletom pasażer będzie mógł podróżować miejskimi liniami przez 45 minut. Cennik ma pozostać niezmieniony. Najpierw jednak na tę zmianę zgodę musi wyrazić Rada Miejska.

Prezes MZK daje dwa, trzy miesiące na sprawdzenie, czy system się sprawdzi. Jeśli w praktyce pojawią się jakieś niedociągnięcia, system będzie na bieżąco modyfikowany.

Mniej kursów w gminach

Jarosław Kateusz podkreśla, że nowy rozkład jazdy to nie fanaberia ale konieczność, ponieważ przewoźnik nie może w nieskończoność dopłacać do nierentownych kursów w gminach.

- Zgodnie z ustawą zapewnienie komunikacji w gminach to zadanie własne gmin. Proponowaliśmy włodarzom, żeby partycypowali w utrzymaniu nierentownych kursów. Spotkałem się z przedstawicielami sąsiednich gmin, przedstawiłem zestawienie przychodów i kosztów oraz zaproponowałem gminom Mirzec, Wąchock i Brody udział w finansowaniu komunikacji na ich terenie. Koszty to klika tysięcy złotych miesięcznie dla każdej z gmin. W przypadku braku porozumień w tym zakresie komunikacja podmiejska zostanie ograniczona do kursów szkolnych - powiedział Jarosław Kateusz.

Zostaną kursy, które się bilansują, czyli "Agatka" do Skarżyska oraz linia numer 4 do Wąchocka. Na tej ostatniej przewidziana jest zmiana rozkładu jazdy. Do gminy Mirzec jeździć będzie tylko szkolna linia 24, zniknie 14. Zniknie też 13 kursująca do gminy Brody. Zastąpi ją autobus numer 5. W weekendy i święta, nie ma kursów szkolnych, więc autobusy MZK w ogóle nie wyjadą na linie podmiejskie.

- MZK nie stać na utrzymanie nierentownych kursów miejskich autobusów do sąsiednich gmin. Gmina Starachowice rokrocznie wykupuje ulgi dla swoich mieszkańców - mówi wiceprezydent Sylwester Kwiecień. - Decyzją Rady Miejskiej wprowadziliśmy dla swoich mieszkańców w wieku powyżej 70 roku życia bilety objęte gminną ulgą specjalną a dla osób powyżej 75 roku życia bilety darmowe. Łącznie na funkcjonujące ulgi za przejazdy komunikacją miejską gmina Starachowice w 2012 roku wyda 4 miliony 240 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie