Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach obchodzono rocznicę stanu wojennego (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Zwycięzcy konkursu. Od lewej: zwycięzca Patryk Sajnóg -Gimnazjum nr 3, drugie miejsce ex aequo Magdalena Skowrońska- Gimnazjum nr 3, Błażej Sobieraj -Gimnazjum nr 4.
Zwycięzcy konkursu. Od lewej: zwycięzca Patryk Sajnóg -Gimnazjum nr 3, drugie miejsce ex aequo Magdalena Skowrońska- Gimnazjum nr 3, Błażej Sobieraj -Gimnazjum nr 4. Kazimierz Cuch
Konkurs "Orła WRONa nie pokona" był głównym punktem ob chodów 31 rocznicy stanu wojennego w Starachowicach.

[galeria_glowna]
Patryk Sajnóg uczeń Gimnazjum nr 3 w Starachowicach indywidualnie i jego szkoła drużynowo wygrali ten konkurs.

Już w środę 5 grudnia rozpoczęły się w Starachowicach obchody 31 rocznicy stanu wojennego, przypadającej w następny czwartek 13 grudnia. Po raz czwarty zorganizowano konkurs o powstaniu Solidarności, stanie wojennym, internowaniu.

Starachowickie Stowarzyszenie “Wolni i Solidarni 1980-1989" zorganizowało konkurs historyczny pod nazwą “Orła WRONa nie pokona". Uczestniczyło ponad 21 uczniów ze szkół Starachowic i Gimnazjum w Krynkach, w gminie Brody.

Starachowice reprezentowały: Gimnazjum nr 1 (ul. Kielecka), Gimnazjum nr 2 (ul. Iłżecka), Gimnazjum nr 3 (ul. Leśna), Gimnazjum nr 4, III LO i dwa Zespoły Szkół Zawodowych nr 1 i nr 2.

GIMNAZJUM NR 3 INDYWIDUALNIE I DRUŻYNOWO

Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce i Starachowicach, stanu wojennego, internowania. Wygrał wspomniany Patryk Sajnóg -Gimnazjum nr 3, drugie miejsce ex aequo Magdalena Skowrońska- Gimnazjum nr 3, Błażej Sobieraj -Gimnazjum nr 4. Gimnazjum nr 3 w Starachowicach, jako szkoła, była najlepsza drużynowo.

W jury konkursu zasiedli Ryszard Śmietanko-Kruszelnicki z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Lila Adamczyk, i Ewa Markowska, ze stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989".
W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach było wielu oficjalnych gości: Mieczysław Gójski z regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" , Andrzej Matynia - starosta starachowicki, Zbigniew Rafalski- szef Delegatury Solidarności w Starachowicach i wielu działaczy Solidarności przed stanem wojennym w stanie wojennym i obecnie w wolnej Polsce.

Ryszard Kruszelnicki z IPN udzielił wywiadu historycznego Pawłowi Perchelowi, jednemu z prowadzących imprezę. Mówił o technikach operacyjnych Służby Bezpieczeństwa przed stanem wojennym, w stanie wojennym i okresie późniejszym.

Uczniowie z III LO imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Starachowicach recytowali wiersze i śpiewali piosenki stanu wojennego.

Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy "wroną".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie