Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w śmieciach w Pińczowie - sprawdź nowe stawki

/MIO/
Miasto i Gmina Pińczów uregulowała prawnie sprawy zagospodarowania odpadów komunalnych. Już w podczas październikowej sesji Rady Miejskiej przyjęła "Regulamin utrzymania miasta i gminy w czystości" a w poprzednią środę 28 listopada, radni przyjęli kolejne uchwały regulujące zasady zbiórki odpadów komunalnych i stawki odpłatności za nie.

- Zagospodarowanie odpadów komunalnych zgodne z przyjętymi uchwałami obowiązywać będzie od 1 lipca 2013 roku, ale ten system wprowadzać będziemy zaraz po nowym roku. Ustaliliśmy częstotliwość wywozu odpadów komunalnych z posesji, sposób ich segregacji, którego dokonywać będą mieszkańcy wrzucając do odrębnych pojemników: szkło, papier, plastik i metale oraz przyjęliśmy uchwałę w sprawie utworzenia PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Gmina Pińczów wchodzi do międzygminnego projektu "Rzędów" a podmioty zajmujące się zbiórką, wywozem i utylizacją wyłonione zostaną w drodze przetargu. Radni przyjęli także stawki opłat za wywóz odpadów. I tak za odpady segregowane opłata od jednego mieszkańca wynosić będzie miesięcznie 5,13 złotego a za odpady niesegregowane - 8,40 złotych - mówi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

Pozostałe cztery gminy powiatu pińczowskiego nie sfinalizowały w tym zakresie wszelkich procedur. Wprawdzie ma je już przyjęta gmina Michałów, gdzie ustalone zostały już stawki opłat za każdy metr sześcienny odpadów, ale ich wysokość ogłoszona zostanie przez michałowski ratusz z chwilą uprawomocnienia się przyjętych uchwał, czyli 28 grudnia.

W Działoszycach 12 grudnia zbierze się Rada Miasta i Gminy, aby przyjąć projekty uchwały "regulaminowej", a 29 grudnia odbędzie się ostatnia w tym roku sesja działoszyckiego parlamentu, podczas której przyjęte zostaną kolejne projekty uchwał, w tym ta o ustaleniu zasad i stawek opłat za odpady komunalne.

W gminie Kije sprawa odpadów jest przedmiotem analizy komisji rady i nabiera ostatecznego kształtu, który formę uchwały przyjętej, (bądź nie), nabierze w 12 grudnia.

Najszybciej problem utylizacji śmieci zamknąć ma gmina Złota. Na wczorajszej sesji, która zakończyła się po zamknięciu tego wydania "Echa Ponidzia", radni mieli podjąć ostateczne uchwały dotyczące zasad zagospodarowania odpadów komunalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie