Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi śmieciowa rewolucja ! Zobacz ile zapłacisz we Włoszczowie i gminach powiatu włoszczowskiego

Rafał BANASZEK [email protected]
Od połowy przyszłego roku każdy mieszkaniec powiatu będzie musiał płacić za wywóz odpadów. Na pewno będzie drożej niż było dotychczas, ale ma być czyściej.

Takie ceny w innych miastach

Takie ceny w innych miastach

W Kielcach proponowane stawki to 9,50 złotych za śmieci segregowane i 12 za mieszane, ale w Sandomierzu już odpowiednio 11,25 i 18,92. W Skarżysku-Kamiennej zaproponowano 8 i 12 złotych, w Końskich 4 i 8 złotych, wszyscy mieszkańcy Starachowic opodatkowali się już dawno godząc się na to w referendum. Obecnie płacą miesięcznie 6,42 złotych za śmieci mieszane.

Od 1 lipca 2013 roku zacznie funkcjonować nowy system gospodarowania odpadami. Zajmą się tym gminy, które będą pobierać różne opłaty miesięczne od mieszkańców. Tylko gmina Radków podjęła już stosowną uchwałę w tej sprawie. Reszta samorządów zrobi to niebawem.

GMINY PRZEJMUJĄ

To ma być rewolucja w systemie gospodarowania odpadami. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę z firmami na odbiór śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki będzie należał wyłącznie do gminy. To gmina będzie miała teraz obowiązek zorganizowania odbioru śmieci od mieszkańców.

W drodze przetargu gmina wybierze jedną firmę świadczącą usługi na całym jej terenie. Mieszkańcy gmin zostaną natomiast obciążeni opłatą, mającą pokryć koszty odbioru, transportu, zbierania i recyclingu odpadów. Ostateczna jej wersja będzie wiadoma po przeprowadzonym przetargu.

CZTERY WARIANTY

Wysokość tej opłaty ma być uzależniona od jednego z czterech kryteriów: liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, powierzchni lokalu mieszkalnego, ryczałtu od gospodarstwa domowego lub wskaźnika zużycia wody. Większość gmin w powiecie włoszczowskim chce wprowadzić metodę naliczania opłaty śmieciowej od każdego mieszkańca domu, tylko gmina Radków zdecydowała się na opłatę od całego gospodarstwa domowego. Stosowną uchwałę Rada Gminy Radków podjęła 27 listopada, jako pierwsza i na razie jedyna w powiecie.

- Opłata śmieciowa od osoby jest, moim zdaniem, najbardziej sprawiedliwa, jeśli chodzi o rozliczanie - uważa wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński. Dlatego większość gmin poszła właśnie w tym kierunku.

KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI

Żeby ustalić liczbę osób mieszkających w danym lokalu, ich właściciele będą zobowiązani do wypełnienia specjalnych deklaracji, które będą musieli dostarczyć do urzędów gmin. Później urzędnicy sprawdzą poprawność deklaracji, porównując je z liczbą domowników zameldowanych pod danym adresem. W praktyce zweryfikowanie tych danych może być bardzo trudne. Po wypełnieniu takiej deklaracji urząd gminy zawrze w imieniu mieszkańca umowę z firmą na wywóz śmieci.

Gminy mają obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami, który z czterech wariantów będzie najbardziej odpowiedni. Na podjęcie decyzji o sposobie naliczania opłaty oraz terminie, częstotliwości oraz trybie jej uiszczania samorządy mają czas do końca tego roku.

DROŻEJ WE WŁOSZCZOWIE

Proponowane przez gminy nowe stawki za wywóz śmieci są na zbliżonym poziomie. Najdroższa propozycja pochodzi z gminy Włoszczowa. Opłata miesięczna ma tutaj wynieść 5,5 złotych za śmieci segregowane lub 8 złotych za mieszane od jednego mieszkańca, w zależności od złożonej deklaracji. Dla mieszkańców bloków oznacza to podwyżkę - obecnie płacą 4,6 złotych od osoby. Jarosław Czechowski, zarządca nieruchomościami we Włoszczowie, obawia się, czy częstotliwość wywozu śmieci zostanie utrzymana na tym samym poziomie po wprowadzeniu nowych stawek.

- Kosze na śmieci przy blokach opróżniane są obecnie trzy razy w tygodniu - przypomina Czechowski. W gminie Włoszczowa, jak ustaliliśmy, urzędnicy zastanawiają się obecnie nad częstotliwością wywozu odpadów. W styczniu ma być przeprowadzona kampania informacyjna dotycząca nowego systemu gospodarowania odpadami.

BĘDZIE MNIEJ ŚMIECI?

Cała zmiana wynika z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, ale zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. W praktyce jest to nowy podatek, określony przez ustawodawcę, jako "opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi".

Wprowadzone zmiany mają na celu dostosowania polskich przepisów dotyczących ochrony środowiska do wymogów unijnych. Nowe przepisy mają sprawić, że znikną dzikie wysypiska, w lasach będzie czyściej, a palenie śmieci w piecach przestanie się opłacać. Czy tak się stanie, czas pokaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie