Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Radom Artykuł

Są stawki (nieoficjalne) za śmieci w Radomiu. Szokują!

Dodano: 7 grudnia 2012, 6:00 Autor:

Radom: miasto ma kalkulację za odpady komunalne. Stawki mogą szokować.

Decyzji, jak w Radomiu liczyć opłaty za śmieci jeszcze nie ma. Magistrat przygotował już jednak symulację opłat dla wszystkich wariantów. Tak czy inaczej czekają nas niemałe podwyżki. Nieoficjalnie wiemy, ile możemy zapłacić.

Nowe zasady gospodarki odpadami zaczną obowiązywać od 1 lipca. Do końca roku wszystkie gminy muszą jednak przyjąć pakiet uchwał regulujących tę kwestię.

BĘDĄ PODWYŻKI

Radni ustalą między innymi metodę naliczania podatku śmieciowego oraz stawki opłat. W Radomiu wciąż trwają dyskusje na ten temat. Oficjalnie szczegółów nie sposób poznać. Nieoficjalnie jednak ustaliliśmy, jakie wyliczenia ma magistrat.

Jeśli podatek będzie naliczany od osoby, to stawka za odpady segregowane wyniesie 12,5 złotego, za niesegregowane - 25 złotych miesięcznie.

Przy liczeniu od gospodarstwa - zapłacimy 34,42 złotego za śmieci segregowane lub 68,84 złotego za śmieci niesegregowane za miesiąc.

Gdyby liczono podatek śmieciowy od ilości zużytej wody to stawka wynosiłaby około 4 złotych za każdy metr sześcienny wody za odpady segregowane i dwa razy więcej za niesegregowane, za każdy metr sześcienny wody.

5 PROCENT KOSZTÓW NA ADMINISTRACJĘ

Propozycje opłat mogą się jeszcze zmienić. Ile ostatecznie będziemy płacić będzie wiadomo zaś po przetargu, w którym Urząd Miejski wybierze firmy odbierające odpady od mieszkańców.

Stawki są wyższe niż te obowiązujące teraz. Najbardziej jednak podwyżkę odczuliby mieszkańcy bloków. Dla nich byłaby ona kilkukrotna bez względu na metodę liczenia.

Z kalkulacji przygotowanej przez miasto wynika ponadto, że 5 procent kosztów gospodarki odpadki pochłonie administracja. Trzeba będzie stworzyć specjalną komórkę, która zajmie się tylko tymi sprawami.

OD OSOBY CZY GOSPODARSTWA

Cały czas trwa też dyskusja, którą metodę liczenia wybrać. Jak zgodnie mówią radni i przedstawiciele magistratu żadne nie jest sprawiedliwa. Podobne głosy słuchać też w całej Polsce.

Gdyby liczyć od mieszkańca to istnieje ryzyko, że właściciele mieszkań i posesji będą ukrywać liczbę rzeczywiście zamieszkujących tam osób. Magistrat nie ma zaś możliwości zweryfikowania tych danych.
Metoda od gospodarstwa jest niesprawiedliwa dla małych rodzin lub osób mieszkających samotnie.

Zapłacą tyle samo, co rodziny wielodzietne. Liczenie od wody też budzi kontrowersje. Po pierwsze w Radomiu nie wszyscy mają dostęp do wodociągów. – Jak przełożyć produkowane śmieci na zużywaną wodę, tu nie ma związku – tłumaczą też przeciwnicy tej metody. Podobnie jest z liczeniem od powierzchni mieszkania. Odpady produkują ludzie, a nie powierzchnia lokalu.

Póki co, w Radomiu trwają konsultacje w sprawie uchwał. Prezydent rozmawia ze spółdzielcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz radnymi. To oni ostatecznie zdecydują podejmując uchwałę.

Czytaj więcej o:
  • śmieci
  • podatekm
  • radni
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czyje imię powinna nosić ulica przy terminalu portu lotniczego w Radomiu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 161.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.