Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za śmieci w Radomiu uchwalone

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
ilustracja
ilustracja
Radni wybrali metodę naliczania od liczby mieszkańców w domu.

13,50 złotego od osoby zapłacimy od 1 lipca za wywóz śmieci. W poniedziałek po ostrej dyskusji radni przyjęli pakiet uchwał śmieciowych. Nowe prawo nakłada na mieszkańców również szereg obowiązków.

Sesja rozpoczęła się w Sylwestra o godzinie 8. Czasu nie było dużo, bo w Sali obrad po godzinie 11 rozpoczynały się śluby i gdyby sesja nie zakończyła się do tej godziny, to radni mogliby wrócić na salę dopiero po 16.30. Tymczasem początek obrad nie wskazywał na to, że uda się wyrobić w trzy godziny.

Tylko dyskusja o regulaminie wywozu śmieci trwała półtorej, a niektóre jego zapisy kuriozalnymi nazywali nawet radni Prawa i Sprawiedliwości.

NIE DO PRZYJĘCIA

- Regulamin w takiej wersji nie nadaje się do przyjęcia. To kuriozum prawne - słownik pojęć jest osobnym dokumentem. Możemy zmienić słownik pojęć i co wtedy? To powinna być integralna część regulaminu, a są sprzeczności między słownikiem pojęć a regulaminem.

Wyjaśniał, że mowa jest o podmiotach uprawnionych, czyli wszystkich firmach, które mogą wywozić śmieci, a powinno być o upoważnionych, czyli wybranych przez gminę w przetargach. - To kuriozum, że śmieci z placówek handlowych można wrzucać do koszy ulicznych - mówił Szary.

PROSIŁA STRAŻ

Wszystkie wątpliwości wyjaśniała Grażyna Krugły, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. Mówiła, że każdy przedsiębiorca będzie musiał mieć własny pojemnik, nawet kiosk, a kosze uliczne mają być dla klientów.

- O to wnioskowała Straż Miejska, bo właściciele sklepów wyrzucają śmieci do koszy na ulicach, a trudno im to udowodnić. Teraz, jeśli przedsiębiorca nie będzie miał własnego śmietnika, będzie można ukarać go mandatem - tłumaczyła.

- Dzisiejsza dyskusja jest niepotrzebna. Gdyby praca nad uchwałami śmieciowymi nie zaczęła się na ostatnią chwilę i mielibyśmy dwa miesiące na dyskusje na komisjach, dzisiaj żadnych pytań by nie było - mówił radny Kazimierz Woźniak.

CO KWARTAŁ CZY CO MIESIĄC

Były zmiany w uchwale dotyczącej sposobu i terminu płatności. Z projektu wycofano zapis, że podatek śmieciowy trzeba będzie płacić przelewem. Chodzi o to, żeby można było go opłacić na przykład na poczcie.

Według propozycji miasta, podatek trzeba było płacić co kwartał z góry. Na przykład za pierwszy kwartał do 15 stycznia.

Ten zapis wzbudził szczególnie dużo kontrowersji. Kazimierz Woźniak i Zenon Krawczyk, którzy szefują spółdzielniom mieszkaniowym proponowali, żeby wprowadzić opłaty miesięczne po wykonaniu usługi. - Skąd na początku roku mam wziąć 400 tysięcy złotych, żeby zapłacić miastu. Tym bardziej, że to będzie kredytowanie miasta.

CO TO OBCHODZI MIESZKAŃCÓW

Grażyna Krugły tłumaczyła, że comiesięczne wpłaty spowodują wzrost kosztów administracyjnych. - Będzie potrzebna armia ludzi do księgowania tych wpłat - stwierdziła. Takia opinie wywołała sprzeciw wszystkich

- A co to mieszkańców obchodzi? Dlaczego ja mam kredytować Urząd Miejski albo firmę przewozową? Nikt nie będzie płacił przed wykonaniem usługi - mówił przewodniczący rady Dariusz Wójcik.

Ostatecznie stanęło na opłatach co miesiąc. Na przykład, za styczeń trzeba będzie zapłacić do 15 stycznia, chociaż opozycja chciała, żeby za styczeń płacić do 15 lutego.

Na końcu dyskutowano nad stawkami za wywóz śmieci. Wójcik zaproponował, żeby w porządku obrad pozostawić tylko wersję opłaty od osoby, a pozostałe wycofać. Zgodził się na to i prezydent i szefowie wszystkich klubów.

Propozycja miasta do 13,50 złotego od osoby miesięcznie za śmieci segregowane i 17,55 złotego za niesegregowane. I choć radni opozycji mówili, że to za dużo, taka stawka została przyjęta. - W mojej spółdzielni mam na 2013 rok stawkę 8 złotych i 70 groszy. Administracja to 10 procent. Niech będzie 10 złotych, ale nie 13,50 - wyliczał Kazimierz Woźniak.

- Jeśli w przetargach firmy zaoferują mniej, to obniżymy stawkę - mówił Wójcik. Marek Szary dodał, że lepiej później stawkę obniżyć, niż podnieść. - Ale obniżymy ją z opóźnieniem. Radomianie zaczną płacić mniej, ale już wpłaconych pieniędzy nikt im nie zwróci - komentował Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie