Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Grudzień zainicjował cykl imprez przypominających Powstanie Styczniowie

Barbara Koś
-Pamięć o powstaniu styczniowym to nasz obowiązek - mówi Robert Grudzień
-Pamięć o powstaniu styczniowym to nasz obowiązek - mówi Robert Grudzień Barbara Koś
Koncerty, spektakle, warsztaty i promocje książek uświetnią 150 rocznicę powstania styczniowego w naszym regionie i w Polsce. - To nasz obowiązek wobec pamięci i historii - mówi Robert Grudzień, organizator koncertów muzycznych.
Herb powstania styczniowego
Herb powstania styczniowego archiwum

Herb powstania styczniowego
(fot. archiwum)

Jak podkreśla Robert Grudzień, dyrektor Fundacji imienia Mikołaja z Radomia i prestiżowych festiwali muzycznych cykl związany z powstaniem styczniowym to nie tylko praca, wypeł-nienie patriotycznego obowiązku, ale też hołd wobec rodzinnej tradycji.

- Moi dziadkowie pochodzą z Niedabyla, wsi gdzie urodził się Dionizy Czachowski, największy bohater powstania stycz-niowego w regionie sandomierskim i jeden z najzdolniejszych dowódców - mówi Robert Grudzień. -Czachowscy byli spo-krewnieni z Chopinami. Od dziecka słyszałem opowieści jak mały Fryderyk z matką przyjeżdżał do Niedabyla. Opowiadała o tym moja mama, ojciec, dziadkowie, sąsiedzi. Dionizy Czachowski był w tych opowieściach wzorem patrioty, drogowskazem na przyszłość, Fryderyk Chopin powodem do dumy, że nasi pradziadowie spotykali kogoś, kim nieprzerwanie przez dwieście lat zachwyca się świat…

Koncerty i spotkania związane ze 150. rocznicą powsta-nia styczniowego ukażą tamte wydarzenia z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych. Adresowane są zarówno do melomanów, pasjonatów historii jak i młodzieży.

Najpierw w Niedabylu, potem w regionie i w Polsce

Rozpoczną się 22 stycznia koncertem właśnie w Niedaby-lu, dawnym majątku dzierżawionym przez Czachowskich.

Przez kolejne miesiące w Radomiu, Stromcu, Dobieszynie, Garbatce Letnisko, Radzanowie, Lipsku, Siennie, Solcu nad Wisłą i Zwoleniu a także w miejscowościach wytyczających powstańczy szlak bojowy na ziemiach polskich będą się odbywały imprezy honorujące pamięć o tamtych wydarzeniach.

Zakończą się w listopadzie koncertem w Bukównie, gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 roku, w bitwie pod Jaworem Soleckim.

W koncertach muzycznych oraz spektaklach łączących słowo i muzykę wystąpią znani aktorzy jak: Anna Romantow-ska, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Zbigniew Zama-chowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz oraz gwiazd scen muzycznych jak: Małgorzata Walewska i Wiesław Ochman.

W programie tego projektu znajdą się także warsztaty dla uczniów "Naszyjnik z Orłem Białym" - biżuteria okresu żałoby narodowej i powstania styczniowego.

Odbędą się też promocje książek: "Czachowscy, Krzyża-nowscy, Chopinowie. Legendy i fakty historyczne" i "Słownik Powstańców Styczniowych odznaczonych Orderem Virtuti Mili-tari" Bogusława Szwedo.

Wszystkie te koncerty i spotkania będą się odbywały w salach koncertowych, kościołach, domach kultury i szkołach.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 ro-ku. Było najbardziej krwawym i najdłużej trwającym z polskich zrywów narodowowyzwoleńczych.

W sierpniu 2012 roku Senat ogłosił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Pół roku później Sejm apelował do wszystkich organizacji i instytucji o godne uczczenie tej rocznicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie