Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wąchocku uroczyście obchodzono rocznicę powstania styczniowego (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Odsłonięcie pomnika generała Mariana Langiewicza
Odsłonięcie pomnika generała Mariana Langiewicza Kazimierz Cuch
Centralne obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowano przez trzy dni, w czterech miastach naszego regionu; Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Centralnym punktem były niedzielne uroczystości w Wąchocku, zdominowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

[galeria_glowna]

Rzeźba pomnika jest autorstwa starachowickich rzeźbiarzy Leszka Drożdża i Sylwestra Kiełka. Została wybrana z kilku propozycji, jakie otrzymali działacze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza. Postać generała, odlana w brązie, ma około 2 metrów wysokości. Stoi na cokole z czerwonego piaskowca przy rewitalizowanej ul. Kościelnej, z napisem: Dyktator Powstania Styczniowego gen. Marian Langiewicz 1827- 1887; Wąchock 1863- 2013.

Najważniejszym akcentem niedzielnych obchodów w Wąchocku było odsłonięcie pomnika generała Mariana Langiewicza- dyktatora powstania na województwo sandomierskie.

Dokonali tego wspólnie: Marek Kuchciński- wicemarszałek Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości, Teresa Heda -Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy-Szarego, pierwszego inicjatora budowy pomnika, Andrzej Karykowski- przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Wąchocku, w towarzystwie wszystkich parlamentarzystów obecnych na uroczystości.

Wcześniej na ścianie tak zwanego dworku Langiewicza odsłonięto tablicę upamiętniające 150 rocznicę wybuchu powstania. Identyczne tablice zostały odsłonięte we wszystkich czterech miastach.
Tegoroczne obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku były połączone z XX Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski. Zlot gwiaździsty tego marszu był w niedzielę w Wąchocku.

W CZTERECH MIASTACH

Obszerny program realizowano w czterech wspomnianych miastach i gminach. Wcześniej na Polanie Langiewicza, pod Wykusem, było kilkadziesiąt osób z całej Polski na historycznej prelekcji o powstaniu styczniowym, połączonej z harcerskim ogniskiem. Za tydzień będą też lokalne uroczystości rocznicowe w Lipiu, w gminie Brody.

Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Tu na Rynku Wielkim była uroczysta inauguracja obchodów. Była uroczysta msza św. w miejscowym kościele Św. Zygmunta, kwiaty i znicze na grobach powstańców i wspomniana tablica pamiątkowa. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna i z Szydłowca do Wąchocka.

Jak zawsze na tych obchodach, w niedzielę dopisały środowiska kombatanckie i strzeleckie. Były władze Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatów starachowickiego i skarżyskiego, władze miasta Skarżysko-Kamienna na czele z prezydentem Romanem Wojcieszkiem. Nie było władz Starachowic. Reprezentował je tylko pracownik Referatu Historycznego - Robert Pióro.
Dopisali parlamentarzyści, przeważnie z Prawa i Sprawiedliwości- posłowie Marek Kuchciński, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Andrzej Bętkowski, senator Beata Gosiewska.

Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował Zdzisław Kurzyński z Kancelarii Prezydenta. Byli wicewojewoda Grzegorz Dziubek i wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak. Osobliwym gościem był Ryszard Czauszke- zastępca burmistrza Krotoszyna (wielkopolskie), miasta, w którym urodził się Marian Langiewicz.

Asystę honorową sprawowała Kompania Honorowa 42 Bazy Lotniczej w Radomiu, grała orkiestra dęta, także z tej jednostki.

FINAŁ W WĄCHOCKU

Zjazd gwiaździsty obchodów i centralną imprezę celebrowano w niedzielę, w Wąchocku. Wszyscy zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy. Tablicę pamiątkową odsłonił wspomniany Zdzisław Kurzyński z Kancelarii Prezydenta.

Stąd wszyscy przemaszerowali przed pomnik generała Mariana Langiewicza. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odczytał osobisty list Bronisława Komorowskiego. Senator Beata Gosiewska odczytała uchwałę Senatu o ustanowieniu roku 2013 rokiem Powstania Styczniowego. Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego- prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Uroczysta, koncelebrowana msza w wąchockim opactwie miała podniosły charakter. Przewodził jej i homilię wygłosił ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego klasztoru.

Następnie w sali Św. Bernarda wąchockiego opactwa doktor Krystyna Samsonowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła wykład o powstaniu. Burmistrzowie, przewodniczący rad czterech miast oraz Daniel Wosik, komendant Marszu, podpisali uroczysty akt upamiętniający okrągłą rocznicę powstania. Wieczorem przy ul. Kościelnej zapłonęły powstańcze ogniska, a dr Krystyna Samsonowska w sali wąchockiej placówki kultury prezentowała swoja książkę: Republika Wąchocka.
Dla wszystkich uczestników uroczystości była darmowa, gorąca grochówka w szkolnej stołówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie