Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyką i poezją opowiadali o powstaniu styczniowym

Barbara Koś
Robert Grudzień i gość koncertu, Włodzimierz Czachowski – Rylski- z prawej -  stanęli do wspólnej fotografii.
Robert Grudzień i gość koncertu, Włodzimierz Czachowski – Rylski- z prawej - stanęli do wspólnej fotografii. Zofia Grudzień
Robert Grudzień - organy i Anna Adamiak - śpiew wystąpili w niedzielnym koncercie w kościele ojców Bernardynów

Soliści zaprezentowali bogaty program pieśni patriotycznych, powstałych i wykonywanych w kościołach w latach 1861 - 1863.

Atmosferę dopełniała rzadko cytowana patriotyczna poezja Marii Konopnickiej. Programowi towarzyszył komentarz historyczny, przypominający nabożeństwa i manifestacje patriotyczne oraz zebrania organizacji konspiracyjnej, jakie wówczas miały miejsce w murach klasztoru i kościoła.

Gościem specjalnym był Włodzimierz Czachowski - Rylski, potomek legendarnego dowódcy Dionizego Czachowskiego, który walczył, między innymi, w regionie radomskim.

Pochwalił program koncertu, wyrażając wdzięczność za kultywowanie pamięci o zasłużonym przodku.
Włodzimierz Czachowski - Rylski znany fotografik, na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Zdradził, że jego pobyt w Polsce to nie tylko sentymentalna podróż do kraju w roku powstania styczniowego. - Zamierzam wyjaśnić sprawę nominacji jeneralskiej Dionizego Czachowskiego - powiedział gość. - Z przekazów rodzinnych i innych źródeł wiem, że takową otrzymał. Tymczasem w wielu publikacjach wciąż jest pułkownikiem - wyjaśnił.

Osobiste znaczenie ten wieczór miał także dla Roberta Grudnia, radomianina i głównego organizatora koncertu, którego przodkowie, podobnie jak Dionizy Czachowski, urodzili się w Niedabylu.

- Zostałem wychowany w tradycji poszanowania historii i dumy pochodzenia z miejsca, gdzie przyszedł na świat tak wyśmienity dowódca - przypomniał Robert Grudzień. - Klasztor ojców bernardynów ma dla mnie szczególne znaczenie. Tu jako uczeń podstawówki przychodziłem na religię, a ojcu Michałowi zawdzięczam formację nie tylko duchową, ale także zamiłowanie do zgłębiania kultury polskiej i historii.

Koncert rozpoczynający radomskie obchody był zapowiedzią autorskiego projektu Roberta Grudnia , zatytułowanego "Każdemu marzy się wolność. W 150 - tą rocznicę powstania styczniowego".

W ramach tego cyklu zaplanowane jest około sto imprez w całej Polsce z udziałem wybitnych polskich aktorów, muzyków i śpiewaków. Oficjalną inauguracją projektu a zarazem rozpoczęciem XXVI Międzynarodowego Festiwalu Radom - Orońsko będą "Urodziny Dionizego Czachowskiego".

Impreza odbędzie się 5 kwietnia w Niedabylu, miejscu urodzin legendarnego dowódcy i powstańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie