Niecodzienne zlecenie. Mieszkaniec Ostrowca wyrzeźbi… Napoleona

Dodano: 24 stycznia 2013, 13:53 Autor:

- Ten rok zapowiada się ten rekordowo - mówi o swoich planach artysta plastyk Tadeusz Kurek. Ostrowczanin, który w ubiegłym tygodniu rozpoczął 77. rok życia, ma bardzo wiele pomysłów.
Przed kilkoma laty Tadeusz Kurek zaprezentował swoje prace w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie na wystawie zatytułowanej "Zakopane - stolica polskich sportów zimowych”.

Przed kilkoma laty Tadeusz Kurek zaprezentował swoje prace w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie na wystawie zatytułowanej „Zakopane - stolica polskich sportów zimowych”. (fot. archiwum)

Tadeusz Kurek od lat zaskakuje środowisko swoimi projektami. Przed kilkunastoma laty zobowiązał się wykonać w ciągu roku 400 rysunków ostrowczan z okazji 400-lecia miasta, przypadającego w 1997 roku. Powodzenie tego przedsięwzięcia skłoniło go do kolejnych cykli - „Dzieci i młodzież w portretach T. Kurka”, „Rodacy na obczyźnie” czy „Polskie stolice”.

STU WYBITNYCH OSTROWCZAN

Od dwóch lat próbuje realizować pomysł sportretowania stu najwybitniejszych ostrowczan i ludzi związanych z miastem, w tym także sportowców. – To muszą być autentycznie wybitni ludzie. Wiążę to z wydaniem katalogu z notami biograficznymi sportretowanych osób – mówi Tadeusz Kurek. – Chcę, aby tych stu ludzi było początkiem dla następców. Ktoś po mnie powinien to kontynuować.

Artysta rozsyła do wszystkich jednostek, stowarzyszeń, klubów sportowych regulamin z prośbą o wytypowanie takich osób. Przedsięwzięcie obliczone jest jednak na najbliższe lata.

LWÓW, RABKA, WIEDEŃ

Na razie Tadeusz Kurek koncentruje się na bliższych planach. – Rok ubiegły był dla mnie bardzo intensywny - miałem wystawy w Paryżu, Rabce i w Skarżysku-Kamiennej – mówi. – Ten zapowiada się rekordowo, o ile dopisze mi zdrowie.

Na początku lutego Tadeusz Kurek wyjeżdża do Lwowa. Od profesora Mieczysława Maławskiego otrzymał zaproszenie do zaprezentowania wystawy w galerii Własna Strzecha. W kwietniu będzie miał wystawę w Rabce, a 7 czerwca w Wiedniu. – Pokażę tam rysunki z cyklu zabytki architektury województwa świętokrzyskiego. – Chcę zorganizować też wystawy moich prac na dawnych kresach Rzeczypospolitej.

NAPOLEON Z OSTROWCA

W planach na ten rok artysta ma także nietypowe zlecenie. – Zadzwoniła pani z Poznania z propozycją wyrzeźbienia popiersia Napoleona, które ma być ozdobą gabinetu męża – wyjaśnia ostrowczanin. – Dla niego będzie to niesamowity prezent, gdyż sam będąc lekarzem napisał książkę o osobistym lekarzu cesarza. Dla mnie z kolei było to miłe zaskoczenie.

Szczegóły zamówienia są dogrywane, ale już wiadomo, że gdyby doszło do jego realizacji, będzie to popiersie w brązie, w oryginalnej wielkości.
Ostrowieckiemu artyście, który 16 stycznia tego roku skończył 76 lat, można pozazdrościć aktywności i kreatywności. Jak sam podkreśla, sprawność i energię do pracy daje mu gra w tenisa stołowego.

Czytaj więcej o:
  • ostrowiec
  • tadeusz kurek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.