We Włoszczowie ludzie duszą się dymem!

Dodano: 30 stycznia 2013, 19:11 Autor:

Najwyższy na osiedlu komin przeszkadza mieszkańcom ulicy Sobieskiego we Włoszczowie. Odpady zasypują ich posesje , interweniowała nawet policja.
Podwórka mieszkańców zasypane są czarnymi odpadkami.

Podwórka mieszkańców zasypane są czarnymi odpadkami. (fot. Rafał Banaszek)

- Od początku tego roku nasiliło się zadymienie. W obszarze kilkudziesięciu metrów od komina nie było czym oddychać, a wręcz dusiliśmy się – żalą się włoszczowianie. Głównym winowajcą, jak mówią, jest wysoki komin, z którego korzystają dwie firmy produkcyjne.

DONIEŚLI NA KOPCĄCEGO SĄSIADA

23 stycznia mieszkańcy ulicy Sobieskiego napisali pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. Ludzie skarżyli się na działalność dwóch firm, które dzierżawią hale produkcyjne po dawnym zakładzie WZDP-Metal przy ulicy Głowackiego. Jedna, włoszczowska firma produkuje okna, druga – częstochowska prowadzi działalność związaną z tekstyliami.

Włoszczowianie poprosili inspektora ochrony środowiska o zbadanie spalanych odpadów w piecach centralnego ogrzewania. Ludzie narzekali na duże zadymienie, przez które – jak mówili – nie mogą oddychać. Przeszkadzały im też strzępki odpadów, które zasypały ich posesje. W ubiegłym tygodniu, jak opowiadali mieszkańcy, interweniowała dwukrotnie Straż Miejska. Na miejscu była też policja.

– Sytuacja trochę się poprawiła, jeżeli chodzi o możliwość oddychania. Po raz pierwszy od kilku tygodni widziałem biały śnieg u siebie na podwórku. Po dwóch dniach znowu zaczęli kopcić. Strzępki spalonych odpadów nadal leciały na nasze posesje. Kierownictwo tej spalarni bardzo się tym nie przejęło – twierdził Robert Nowakowski.

- Od kilku lat męczymy się z tym problemem. Śmierdzi niemiłosiernie. Okna nie da się otworzyć. Dobrze, że teraz chociaż workują materiał do palenia, bo wcześniej leżał luzem na pryzmie i jak zawiało, podwórka były pełne pyłu. Rozmawiałem z kierownikiem jednej z firm. Powiedział, że tu jest strefa przemysłowa, dając do zrozumienia, że wolno im to robić – opowiadał Waldemar Basąg.

SMRÓD JEST OD WĘGLA?

Kierownictwo firmy produkującej drzwi twierdzi, że swoje odpady zagospodarowuje w należyty sposób. – My palimy tylko odpadami drzewnymi. To najbardziej ekologiczne paliwo. Ten smród jest od węgla, którym palą ludzie na całym osiedlu, a nie od naszych odpadów. Ten smród jest z całego osiedla Reja. Ludzie zwalają winę na nasz komin, bo jest na tym osiedlu najwyższy – mówi właściciel włoszczowskiej firmy produkującej drzwi.

Firma ta, jak się dowiedzieliśmy, podobnie jak tekstylna z Częstochowy, dzierżawi hale od firmy Trans-Bud we Włoszczowie. Istnieje na rynku od 2007 roku. Produkuje drzwi wewnętrzne fornirowane. Zatrudnia 19 osób. – Nasza firma jest rozwojowa. Chcemy zatrudnić nowych pracowników. Współpracujemy ze Stolbudem. Naszymi partnerami są sieci marketów Leroy Merlin, Bricoman, Merkury Market, Komfort. My tu nikomu na złość nie robimy. Palimy po to, że ogrzać zakład zimą, aby ludzie mogli pracować w normalnych warunkach. W nocy nie palimy – opowiada szef firmy.

KONTROLA INSPEKTORA

Mieszkańców Sobieskiego nie przekonują takie argumenty. "Jesteśmy zaniepokojeni o swoje zdrowie i życie, dlatego prosimy o jak najszybsze zbadanie sprawy spalanych odpadów. Pismo to przekazujemy do burmistrza Włoszczowy i Starostwa Powiatowego, że zaistniała tak bulwersująca sytuacja w centrum miasta powiatowego. O zaistniałej sytuacji poinformowany został także redaktor Echa Dnia” – napisali do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Pod listem podpisało się kilkunastu sąsiadów firm produkcyjnych.

- Skieruję to pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nasze uprawnienia dotyczą tylko tych firm, którym wydajemy pozwolenie na działalność. Tym dwóm firmom nie wydawaliśmy takich pozwoleń, dlatego nie jesteśmy kompetentnym organem do rozpatrzenia interwencji mieszkańców ulicy Sobieskiego – wyjaśnia starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz.

Tydzień temu, 25 stycznia zakład produkcyjny przy ulicy Głowackiego odwiedził przedstawiciel Inspektoratu Ochrony Środowiska z Kielc. – Inspektor zrobił wstępne rozpoznanie. W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona kontrola w tych zakładach – informuje Agata Wojda, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Czytaj więcej o:
  • włoszczowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy powinno być dodatkowe przejście dla pieszych przy myjni samochodowej na ulicy Kusocińskiego we Włoszczowie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 38.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.