Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka w natarciu. Ponad 150 osób wzięło udział w bezpłatnych badaniach w Kielcach (zdjęcia)

Iza BEDNARZ [email protected]
Jadwiga Zapała z działu Prewencji Pierwotnej Nowotworów zapraszała do badania poziomu tlenku węgla w płucach i pomiaru ciśnienia tętniczego.
Jadwiga Zapała z działu Prewencji Pierwotnej Nowotworów zapraszała do badania poziomu tlenku węgla w płucach i pomiaru ciśnienia tętniczego. Aleksander Piekarski
Ponad 150 osób wzięło udział w sobotę w bezpłatnych badaniach i konsultacjach w Dniu Drzwi Otwartych na kieleckiej onkologii. W tym samym czasie w Galerii Korona działało miasteczko kobiet, gdzie również namawiano do wykonywania badań pozwalających wcześnie wykryć nowotwory u kobiet.

[galeria_glowna]
Dzień Otwartych Drzwi w szpitalach onkologicznych w całej Polsce odbywał się z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii z bezpłatnych porad i konsultacji u onkologów, ginekologów, specjalistów w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia skorzystało ponad 150 osób. Panie w wieku 50-69 lat mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, a panie w wieku 25-59 lat mogły wykonać sobie bezpłatne badanie cytologiczne. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko do nauki samobadania piersi, gdzie na fantomach można było sprawdzić, jaką strukturę ma prawidłowa pierś, a co się dzieje, kiedy pojawia się w niej guzek.

- Panie z początku trochę się wstydziły, ale jak zebrała się grupka kilku pań, to było im raźniej. Najważniejsze, to się odważyć. To takie samo badanie, jak każde inne - tłumaczyła Ewelina Stalewska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi i Szyjki Macicy. - To świetne badanie i bardzo zachęcam wszystkie panie, żeby się go nauczyły. Ja sama 12 lat temu wymacała sobie guzek w piersi. Jestem po operacji, naświetlaniach, dobrze się czuję i mam nadzieję, że długo tak będzie - powiedziała nam Irena Parle, amazonka.

W tym samym czasie w Galerii Korona w Kielcach działało miasteczko kobiet, gdzie w ramach kampanii społecznej "Piękna, bo zdrowa" Aleksadra Mikołajczyk, gwiazda serialu " M jak miłość" oraz przedstawicielki Fundacji Kwiat Kobiecości namawiały panie, żeby nie wstydziły się robić badania profilaktyczne pozwalające wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Można było skorzystać z porad stylistek, wizażystek, specjaliści z przychodni Omega badali wzrok, zapisywali na bezpłatne badania cytologiczne, doradzali, jakie ćwiczenia należy wykonywać, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów. Eksperci z Natur House podpowiadali, jak powinna wyglądać zdrowa dieta i jakie ćwiczenia najlepiej modelują kobiecą sylwetkę. Zofia Zochniak i Patrycja Felińska z Fundacji Kwiat Kobiecości zapraszały na kanapę, gdzie doradzały w ważnych kobiecych sprawach.

- Często barierą przed badaniem ginekologicznym jest wstyd przed rozebraniem się u lekarza. Wystarczy dobór odpowiedniej odzieży: zamiast spodni, spódniczka, którą można podciągnąć przed badaniem zdjąwszy uprzednio bieliznę. W niektórych gabinetach ginekologicznych pacjentki już dostają specjalne papierowe spódniczki, które mogą założyć przed wejściem na fotel ginekologiczny - podpowiadała Zofia Zochniak. Przypominała, żeby mamy rozmawiały ze swoimi córkami na temat zakażeń wirusem HPV, który inicjuje powstawanie raka szyjki macicy. - Często rodzicom nie przychodzi do głowy, że ich nastoletnia córka już rozpoczęła współżycie seksualne, tymczasem w Polsce wiek inicjacji seksualnej to 15 lat, dlatego warto, żeby dziewczynki przed 14 rokiem życia przyjmowały szczepionkę przeciwko HPV.

Aleksandra Mikołajczyk, gwiazda serialu "M jak miłość" doradzała, jak zdyscyplinować samą siebie do poddawania się badaniom profilaktycznym.

- Można ustawić sobie w telefonie "przypominajkę", która włączy się przed dniem naszych urodzin, czy imienin. Można podejść do swojego organizmu jak do samochodu. Przecież raz do roku robimy przegląd techniczny auta, bo chcemy, żeby było sprawne i bezpieczne. Jak to możliwe, że o własny samochód troszczymy się bardziej niż o siebie same - mówiła.

- Trzeba być trochę egoistą i w pewnym momencie powiedzieć pracy i obowiązkom rodzinnym: stop! Teraz czas dla mnie. Tym bardziej, że badanie trwa krócej niż wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. Trzeba pamiętać, że kiedy zachorujemy na późno zdiagnozowanego raka, cierpi cała rodzina.

Danuta Maguza, która zajrzała do miasteczka kobiet, robiąc zakupy w Galerii Korona ze swoją 8 - letnią córeczką, powiedziała nam, że akcja jest bardzo potrzebna. - Zachęcam panie, żeby korzystały z badań profilaktycznych. Niestety, często ich nie robimy, bo nie mamy czasu. Ale to się powinno zmienić - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie