Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Radom Artykuł

Nie płacisz abonamentu RTV? Urząd Skarbowy wejdzie Ci na pensję

Dodano: 8 lutego 2013, 7:00 Autor:

Prawie 11 tysięcy ludzi w Radomiu i okolicach ma problem
Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości – mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości – mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

Tylko w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu prowadzonych jest prawie 6 tysięcy postępowań egzekucyjnych, z czego 800 to wnioski, które wpłynęły dzisiaj.

Na wielu abonentów ściągnięcie należności z pensji spada jak grom z jasnego nieba.

– Moja mama zmarła w 1998 roku, ojciec rok później. W tym czasie nie mieszkałam w ogóle w mieszkaniu na ulicy Żeromskiego. Tymczasem w styczniu komornik zajął mi znaczną część pensji z tytułu niezapłaconego abonamentu. W sumie mam do zapłacenia 1,5 tysiąca złotych, ale nie wiem, czy nie będzie jeszcze dodatkowych odsetek, albo kosztów – mówi chcąca zachować anonimowość mieszkanka Radomia.

Twierdzi, że po śmierci ojca zaniosła książeczkę wpłat rtv na pocztę, poinformowała, że abonent zmarł, zostawiła dokument i była przekonana, iż sprawa została załatwiona. Dopiero za jakieś czas wprowadziła się do mieszkania po rodzicach. – Jestem przekonana, że podczas swojej wizyty na poczcie wcale nie przepisałam abonamentu na siebie, bo wtedy nie mieszkałam w tym mieszkaniu. Ale kto by to pamiętał, o czym rozmawiałam z panią w okienku przed 13 laty – mówi nasza rozmówczyni.

Najbardziej bulwersujące dla niej jest to, że chciałaby się dowiedzieć, na jakiej podstawie ktoś zrobił z niej przed 13 laty abonentkę, na dodatek w mieszkaniu, w którym nie mieszkała. Spotkała ją jednak pewna trudność. – W sprawie abonamentu można się zgłaszać na jeden numer infolinii w Bydgoszczy, gdzie nikt nie jest w stanie nic załatwić z konsultantką. Nie mam nawet możliwości pokazać komukolwiek dokumenty, a pensja już jest zajęta – mówi mieszkanka Radomia. Nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem Poczty Polskiej, aby spytać, w jaki sposób można najłatwiej udowodnić swoje racje w sprawie abonamentu.

- Urzędy Skarbowe są tylko wykonawcami postępowań egzekucyjnych zlecanych przez Pocztę Polską. Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego, podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości – mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

W II Urzędzie Skarbowym w Radomiu, który obsługuje południowe dzielnice miasta oraz gminy Wolanów, Przytyk, Wierzbica i Kowala prowadzonych jest obecnie 4721 postępowań egzekucyjnych związanych z niepłaceniem abonamentu, w I Urzędzie Skarbowym, który obsługuje pozostałą część miasta i 9 gmin w powiecie radomskim takich postępowań jest już niespełna 6 tysięcy.

Większość z nich dotyczy zobowiązań opiewających na kwotę niespełna 1,5 tysiąca złotych. To kwota, jaka uzbiera się przez 5 lat niepłacenia abonamentu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaległości dotyczące abonamentu można egzekwować właśnie przez 5 lat, po tym okresie należność ulega przedawnieniu.

Czytaj więcej o:
  • abonament
  • skarbowy
  • skarbówka
  • urząd
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Ile pieniędzy z domowego budżetu zamierzasz wydać na święta?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 150.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.