Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz abonamentu RTV? Urząd Skarbowy wejdzie Ci na pensję

/jp/
Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości – mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.
Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości – mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.
Prawie 11 tysięcy ludzi w Radomiu i okolicach ma problem

Tylko w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu prowadzonych jest prawie 6 tysięcy postępowań egzekucyjnych, z czego 800 to wnioski, które wpłynęły dzisiaj.

Na wielu abonentów ściągnięcie należności z pensji spada jak grom z jasnego nieba.

- Moja mama zmarła w 1998 roku, ojciec rok później. W tym czasie nie mieszkałam w ogóle w mieszkaniu na ulicy Żeromskiego. Tymczasem w styczniu komornik zajął mi znaczną część pensji z tytułu niezapłaconego abonamentu. W sumie mam do zapłacenia 1,5 tysiąca złotych, ale nie wiem, czy nie będzie jeszcze dodatkowych odsetek, albo kosztów - mówi chcąca zachować anonimowość mieszkanka Radomia.

Twierdzi, że po śmierci ojca zaniosła książeczkę wpłat rtv na pocztę, poinformowała, że abonent zmarł, zostawiła dokument i była przekonana, iż sprawa została załatwiona. Dopiero za jakieś czas wprowadziła się do mieszkania po rodzicach. - Jestem przekonana, że podczas swojej wizyty na poczcie wcale nie przepisałam abonamentu na siebie, bo wtedy nie mieszkałam w tym mieszkaniu. Ale kto by to pamiętał, o czym rozmawiałam z panią w okienku przed 13 laty - mówi nasza rozmówczyni.

Najbardziej bulwersujące dla niej jest to, że chciałaby się dowiedzieć, na jakiej podstawie ktoś zrobił z niej przed 13 laty abonentkę, na dodatek w mieszkaniu, w którym nie mieszkała. Spotkała ją jednak pewna trudność. - W sprawie abonamentu można się zgłaszać na jeden numer infolinii w Bydgoszczy, gdzie nikt nie jest w stanie nic załatwić z konsultantką. Nie mam nawet możliwości pokazać komukolwiek dokumenty, a pensja już jest zajęta - mówi mieszkanka Radomia. Nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem Poczty Polskiej, aby spytać, w jaki sposób można najłatwiej udowodnić swoje racje w sprawie abonamentu.

- Urzędy Skarbowe są tylko wykonawcami postępowań egzekucyjnych zlecanych przez Pocztę Polską. Abonament to rodzaj zobowiązania ustawowego, podobnego do podatku, nikt nie ma obowiązku przypominać nam, że są zaległości - mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

W II Urzędzie Skarbowym w Radomiu, który obsługuje południowe dzielnice miasta oraz gminy Wolanów, Przytyk, Wierzbica i Kowala prowadzonych jest obecnie 4721 postępowań egzekucyjnych związanych z niepłaceniem abonamentu, w I Urzędzie Skarbowym, który obsługuje pozostałą część miasta i 9 gmin w powiecie radomskim takich postępowań jest już niespełna 6 tysięcy.

Większość z nich dotyczy zobowiązań opiewających na kwotę niespełna 1,5 tysiąca złotych. To kwota, jaka uzbiera się przez 5 lat niepłacenia abonamentu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaległości dotyczące abonamentu można egzekwować właśnie przez 5 lat, po tym okresie należność ulega przedawnieniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie