Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o bitwie pod Staszowem

/MJR/
W sobotę 150 lecie Bitwy pod Staszowem świętowano między innymi w Sichowie Dużym. Na zdjęciu fragment Zbiórki Powstańczej w Domu i Bibliotece Sichowskiej.
W sobotę 150 lecie Bitwy pod Staszowem świętowano między innymi w Sichowie Dużym. Na zdjęciu fragment Zbiórki Powstańczej w Domu i Bibliotece Sichowskiej. Marcin Jarosz
W miniony weekend w Staszowie, Rytwianach i Sichowie Dużym świętowano 150 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Staszowem stoczonej w czasie powstania styczniowego.

Bitwa rozegrała się 17 lutego 1863 roku. Powstańcy pod dowództwem generała Mariana Langiewicza, starli się z rosyjskimi oddziałami majora Zagrzażskiego. Moskalom nie udała się próba zajęcia miasta i wypędzenia powstańców. Zniszczeniu uległy przedmieścia ówczesnego Staszowa, które Rosjanie spalili.
Inauguracją obchodów była piątkowa wystawa zorganizowana w Muzeum Ziemi Staszowskiej. W sobotę rocznicowe uroczystości odbyły się w Sichowie Dużym i Rytwianach. Początek dała Zbiórka Powstańcza w sichowskiej posiadłości Radziwiłłów. Na miejscu stawili się między innymi strzelcy z Rytwian i Szydłowa, grupy rekonstrukcyjne oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. Znaczną część stanowili też przewodnicy świętokrzyscy, którzy tego dnia uczestniczyli w konferencji w Sichowie Dużym.

Organizatorzy zbiórki zadbali o to, aby jak najwierniej zainscenizować czasy powstańcze. W części oficjalnej uczestnicy wysłuchali między innymi wykładu profesora Wiesław Cabana z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Potem cała grupa przemaszerowała z Sichowa do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach zatrzymując się wcześniej przy mogile powstańczej w lasach rytwiańskich.

Finałem tegorocznych obchodów były niedzielne uroczystości w Staszowie. Po południu na cmentarzu przy kościele świętego Bartłomieja młodzież z klas mundurowych zaciągnęła wartę honorową pod pomnikiem powstańców styczniowych. Tutaj poświęcono tablicę nagrobną i złożono kwiaty. Wśród uczestników byli między innymi Beata Oczkowicz , wiceminister obrony narodowej, Małgorzata Muzoł świętokrzyski Kurator Oświaty, pułkownik Wiesław Mitkowski komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i Ryszard Sala kierownik Zespołu Ogólnowojskowego Wojskowej Akademii Technicznej. Ostatnim punktem uroczystości była msza święta w intencji Ojczyzny, która rozpoczęła się o godzinie 17 w sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie.

Ale zanim ktokolwiek pojawił się na cmentarzu 150 rocznicę pobicia Moskałów pod Staszowem uczcili pływacy ze staszowskiej "Sigmy", którzy na pływalni Powiatowego Centrum Sportowego przepłynęli 150 długości basenu. - W ten sposób, chcieliśmy zwrócić uwagę lokalnej społeczności na ważną dla regionu datę, ale także na problemy sportu osób niepełnosprawnych. Uchwałą senatu ten rok został obwołany "Rokiem Powstania Styczniowego", natomiast sejm mianowaniu go "Rokiem osób niepełnosprawnych" - mówi Ireneusz Kapusta inicjator akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie