Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzegają przed wypalaniem suchych traw

Zdzisław Surowaniec
To niestety częsty widok wiosną – wypalanie traw.
To niestety częsty widok wiosną – wypalanie traw. Zdzisław Surowaniec
Pojawiły się już ostrzeżenia przed wypalaniem suchych traw. "Z chwilą gdy pojawi się wiosenne słońce, które osusza trawy, nieużytki, rowy melioracyjne, rozpocznie się wypalanie tych miejsc. Ale należy sobie postawić pytanie czy warto to czynić?" - czytamy na stronie internetowej Bojanowa w powiecie stalowowolskim.

Ekolodzy, naukowcy i leśnicy podkreślają, że wypalanie traw nie jest sposobem na odnowienie gleby. Naukowo udowodniono, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych. Gleba zostaje wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Przerywany jest proces formowania się próchnicy. Do atmosfery przedostają się liczne związki chemiczne, powstające podczas spalania materii organicznej w wysokich temperaturach.

POPIÓŁ ZAKWASZA

Popiół zmywany przez deszcz do gleby zakwasza ją zamiast użyźniać. Wypalanie traw powoduje wyginięcie wielu gatunków organizmów żywych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylanych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Niszczone są miejsca lęgowe wielu ptaków, palą się gniazda już zasiedlone, z jajeczkami lub pisklętami skowronków, które bardzo lubimy. Płomienie niszczą miejsce bytowania zwierzyny łownej - bażantów, kuropatw, zajęcy, nawet saren. Giną również mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej, wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę.

GINIE FAUNA

Ogień uśmierca dżdżownice, które pozytywnie wpływają na strukturę gleby i jej właściwości. W płomieniach giną również pożyteczne kręgowce - płazy (żaby, ropuchy), ssaki (krety, ryjówki, jeże, zające, lisy, nornice). Pożary niszczą nie tylko szkodniki - giną wszystkie organizmy, które znajdą się w jego zasięgu lub w zasięgu podwyższonej temperatury. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia stanowi zagrożenie dla ludzi, może rozszerzyć się do trudnych do opanowania pożarów lasów i zabudowań. Szczególnie niebezpieczne są pożary torfowisk, które wygaszane są nawet wiele miesięcy. Każdy pożar to znaczne koszty finansowe, które ponosimy wszyscy.

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne, ale i niedozwolone w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie