Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej ma już 350 lat!

Adam LIGIECKI [email protected]
Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej ma już 350 lat.
Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej ma już 350 lat. Adam Ligiecki
W 2013 roku mija 350 lat od wybudowania kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. To najcenniejszy i najstarszy obecnie zabytek Kazimierzy Wielkiej.
Ksiądz Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego:– Nasz parafialny jubileusz wpisuje się w Rok Wiary, ogłoszony w Kościele przez
Ksiądz Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego:
– Nasz parafialny jubileusz wpisuje się w Rok Wiary, ogłoszony w Kościele przez papieża Benedykta XVI. Główne uroczystości jubileuszowe planujemy w Kazimierzy na 14 września – dzień Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ksiądz Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego:
- Nasz parafialny jubileusz wpisuje się w Rok Wiary, ogłoszony w Kościele przez papieża Benedykta XVI. Główne uroczystości jubileuszowe planujemy w Kazimierzy na 14 września - dzień Podwyższenia Krzyża Świętego.

Obchody Roku Jubileuszu rozpoczęły się 1 stycznia. Ich kulminacja przypadnie 14 września, w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego.

SÓL TEJ ZIEMI

To jedna z najpiękniejszych świątyń na Ponidziu. Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego - w centrum Kazimierzy, o charakterystycznej białej elewacji - ma kształt łodzi, której główną część stanowi prezbiterium. Tu urzęduje dziekan kazimierskiego dekanatu, kanonik Janusz Mularz.
- Hasło nowego roku liturgicznego brzmi "Być solą ziemi". Bądźmy więc dla siebie taką symboliczną solą, która jest w stanie wszystko dobrze przyprawić - apeluje dziekan. - Przeżyjmy ten czas we wspólnocie parafialnej, która dziękuje za dar swojej świątyni.

Na poczet obchodów jubileuszowych, w lutym 2013 roku zainstalowano nowe oświetlenie prezbiterium; podświetlone zostały także wszystkie ołtarze. Niedawno przeprowadzono też remont zabytkowych organów kościelnych z końca XIX wieku, które otrzymały właśnie nowe "wnętrze" i... brzmią pięknie jak przed 100 laty.

WIEKI HISTORII

Jeśli o historii mowa, to pierwsze pisane wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 roku. Plebanem był wtedy ksiądz Grzegorz. Przez trzy wieki stał tutaj kościół drewniany - w 1663 roku wzniesiono murowany, ufundowany przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Wprawdzie później został przebudowany, lecz większość świątyni pochodzi z XVII wieku.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego przez stulecia była jedyną w Kazimierzy Wielkiej. Teraz są dwie - druga, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego ("na blokach"), została erygowana w 1999 roku.

Z DUCHEM CZASU

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego ma 5 tysięcy wiernych. Obejmuje nazywaną potocznie "starą Kazimierzę" oraz wsie: Donosy, Lolin, Odonów, Podolany, Stradlice i Wojciechów. Pielęgnując bogate tradycje, odważnie idzie z duchem czasu. Posiada własną, ciekawą stronę internetową, a od kilku miesięcy wydaje też pismo "Parafianin".

Proboszczem parafii od 2006 roku jest kanonik Janusz Mularz. Trafił tutaj z probostwa w podkazimierskich Cudzynowicach, wcześniej pełnił posługę duszpasterską w Sukowie, Książu Wielkim, Szczekocinach. Od września 2006 roku jest także dziekanem kazimierskiego dekanatu. Wikariuszami parafii są księża Leszek Puchała (od 2011 roku) i Michał Haśnik (od 2012 roku).

KULMINACJA Z ODPUSTEM

Centralne obchody 350-lecia kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego zaplanowano na sobotę, 14 września. To tradycyjnie dzień odpustu w Kazimierzy Wielkiej. O godzinie 12 zostanie odprawiona suma odpustowa, a uroczystości będą miały bogaty program, godny jubileuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie