Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie seminarium o poszanowaniu energii

/Sok/
Podczas seminarium o poszanowaniu energii uczestnicy mieli ciekawe pokazy, jak choćby o podciśnieniu w kubku, równoważącym siłę przyciągania ziemskiego. Woda w kubku się nie wylewała.
Podczas seminarium o poszanowaniu energii uczestnicy mieli ciekawe pokazy, jak choćby o podciśnieniu w kubku, równoważącym siłę przyciągania ziemskiego. Woda w kubku się nie wylewała. Tadeusz Klocek
Śmieci mogą być surowcem, choćby do produkcji energii. To można było usłyszeć na seminarium naukowym w Radomiu.

Warto oszczędzać paliwa, szukać innych źródeł energii, a także dbać o środowisko naturalne. O tym między innymi rozmawiali we wtorek uczestnicy seminarium w Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu.

Seminarium adresowane było głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli, studentów, środowiska akademickiego, mieszkańców Radomia. Głównym organizatorem spotkania był Zespół Szkół Technicznych imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu.

LUDZIE I ŚRODOWISKO

Spotkanie na uczelni było już IX Ogólnopolskim seminarium "Odnawialne źródła energii".

- Tym razem nacisk stawiamy na odpady. To głośny temat w tym roku, choćby dlatego, że we wszystkich gminach rozpoczyna się w tym roku nowy sposób odbioru odpadów. My z kolei wskazujemy, że śmieci można zagospodarować - mówi Artur Rudnicki, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu.

Jak dodaje dyrektor Rudnicki, za rok seminarium będzie już międzynarodowe, bo przyjadą przedstawiciele z innych krajów, jaki z Hiszpanii i Niemiec.

Uczestnicy seminarium podkreślili, że nie tylko w dalekiej przyszłości, ale już w tej chwili powinniśmy oszczędniej gospodarować paliwami i energią. Ważne jest to, że wystąpień słuchali młodzi ludzie: uczniowie szkół średnich, ale także gimnazjaliści.

- Śmieci w tej chwili jest tak dużo, że mamy problem z ich składowaniem. Jednocześnie brakuje surowców. Musimy rozwiązać ten problem - mówiła Klaudia Świątkowska, jedna z uczennic biorących udział w spotkaniu.

CIEKAWE POKAZY

Podczas seminarium odbył się cykl pokazów pod jednym wspólnym tytułem - chemia odpadów. To była najbardziej widowiskowa część. Zebrani mogli zobaczyć, co dzieje się z odwróconym kubkiem wody, gdzie powstające w kubku podciśnienie równoważyło siłę przyciągania ziemskiego. Był też "znikający kubek", czyli badanie rozpuszczalności tworzyw sztucznych - polipropylenu i polistyrenu.

Niektórzy uczestnicy przynieśli na seminarium ze sobą puste plastikowe butelki. Podczas pokazów butelka i korek zmieniła się w działo fizyczne i chemiczne. Uczestnicy eksperymentu zwiększali wzrost ciśnienia w butelce poprzez gwałtowne zwiększanie objętości gazu podczas wrzenia. Dochodziło przy tym do reakcji chemicznej z wytworzeniem dwutlenku węgla i konwersji energii.

- Wszystko mi się podobało. Chemia może być ciekawa - dodał jeden z uczestników pokazów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie