Zgubne skutki wypalania traw. Konkurs dla młodzieży rozstrzygnięty

Dodano: 24 marca 2013, 16:00 Autor:

Zakończył się konkurs na plakat ostrzegający przed negatywnymi skutkami wypalania traw. Adresatem była młodzież szkolna z terenu powiatu stalowowolskiego.
Praca, która zwyciężyła w konkursie. Jej autorką jest Anna Dul ze Stalowej Woli

Praca, która zwyciężyła w konkursie. Jej autorką jest Anna Dul ze Stalowej Woli (fot. Zdzisław Surowaniec)

Problem jest poważny. W 2012 roku w miesiącach marzec-kwiecień doszło na terenie powiatu do 376 pożarów, z czego znakomita większość była spowodowana właśnie wypalaniem traw.

– Ku naszemu zaskoczeniu konkurs cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło w sumie aż 291 prac. Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak dobrze rozumieją problem i potrafią go wyrazić w artystyczny sposób – ocenił Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska, odpowiadającego za realizację kampanii.

PLAKATY W GMINACH

Na komisji konkursowej największe wrażenie zrobiła praca Anny Dul – uczennicy II klasy Gimnazjum Nr 2 w Stalowej Woli. Jej zwycięski rysunek znajdzie się na oficjalnych plakatach kampanii, które wkrótce pojawią się w każdej gminie powiatu stalowowolskiego. II miejsce zajęła praca Diany Dąbek – również uczennicy stalowowolskiego Gimnazjum Nr 2, a III – rysunek Karoliny Wojtali z VI klasy PSP w Rzeczycy Długiej. W dniu 21 marca laureaci otrzymali z rąk wicestarosty Mariusza Sołtysa atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Oprócz tego, komisja przyznała również 10 wyróżnień.

- Mimo wielu nieszczęść, do jakich dochodzi przy wypalaniu traw, każdej wiosny proceder rusza na nowo. Niektórzy rolnicy i działkowcy nie zważają na ryzyko pożarów, a nawet zagrożenie ludzkiego życia. Dlatego jest to temat, o którym trzeba wciąż mówić – tłumaczy Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

OGIEŃ ZABIJA

Ogień zabija, niszczy przyrodę, często pozbawia ludzi dobytku. Dlatego podpalanie łąk i traw jest karalne. Zabrania tego m.in.: Ustawa o ochronie przyrody, a konkretnie art. 45 mówiący, że "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że "kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”. Jasno określają to również kodeksy wykroczeń oraz karny.

– Niewielu rolników zdaje sobie również sprawę, że za wypalanie traw mogą zostać pozbawieni unijnych dopłat bezpośrednich – zwraca uwagę wicestarosta Sołtys.

Czytaj więcej o:
  • Stalowa Wola
  • wypalanie traw
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kto najskuteczniejszym radnym Rady Powiatu Stalowowolskiego?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 84.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.