Zgubne skutki wypalania traw. Konkurs dla młodzieży rozstrzygnięty

Dodano: 24 marca 2013, 16:00 Autor:

Zakończył się konkurs na plakat ostrzegający przed negatywnymi skutkami wypalania traw. Adresatem była młodzież szkolna z terenu powiatu stalowowolskiego.
Wicestarosta Mariusz Sołtys wręcza nagrodę Dianie Dąbek za zajęcie II miejsca.

Wicestarosta Mariusz Sołtys wręcza nagrodę Dianie Dąbek za zajęcie II miejsca. (fot. Zdzisław Surowaniec)

Przeczytaj więcej
Praca, która zwyciężyła w konkursie. Jej autorką jest Anna Dul ze Stalowej Woli

Praca, która zwyciężyła w konkursie. Jej autorką jest Anna Dul ze Stalowej Woli (fot. Zdzisław Surowaniec)

Problem jest poważny. W 2012 roku w miesiącach marzec-kwiecień doszło na terenie powiatu do 376 pożarów, z czego znakomita większość była spowodowana właśnie wypalaniem traw.

– Ku naszemu zaskoczeniu konkurs cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło w sumie aż 291 prac. Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak dobrze rozumieją problem i potrafią go wyrazić w artystyczny sposób – ocenił Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska, odpowiadającego za realizację kampanii.

PLAKATY W GMINACH

Na komisji konkursowej największe wrażenie zrobiła praca Anny Dul – uczennicy II klasy Gimnazjum Nr 2 w Stalowej Woli. Jej zwycięski rysunek znajdzie się na oficjalnych plakatach kampanii, które wkrótce pojawią się w każdej gminie powiatu stalowowolskiego. II miejsce zajęła praca Diany Dąbek – również uczennicy stalowowolskiego Gimnazjum Nr 2, a III – rysunek Karoliny Wojtali z VI klasy PSP w Rzeczycy Długiej. W dniu 21 marca laureaci otrzymali z rąk wicestarosty Mariusza Sołtysa atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Oprócz tego, komisja przyznała również 10 wyróżnień.

- Mimo wielu nieszczęść, do jakich dochodzi przy wypalaniu traw, każdej wiosny proceder rusza na nowo. Niektórzy rolnicy i działkowcy nie zważają na ryzyko pożarów, a nawet zagrożenie ludzkiego życia. Dlatego jest to temat, o którym trzeba wciąż mówić – tłumaczy Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

OGIEŃ ZABIJA

Ogień zabija, niszczy przyrodę, często pozbawia ludzi dobytku. Dlatego podpalanie łąk i traw jest karalne. Zabrania tego m.in.: Ustawa o ochronie przyrody, a konkretnie art. 45 mówiący, że "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że "kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”. Jasno określają to również kodeksy wykroczeń oraz karny.

– Niewielu rolników zdaje sobie również sprawę, że za wypalanie traw mogą zostać pozbawieni unijnych dopłat bezpośrednich – zwraca uwagę wicestarosta Sołtys.

Czytaj więcej o:
  • Stalowa Wola
  • wypalanie traw
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kto najskuteczniejszym radnym Rady Powiatu Stalowowolskiego?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 84.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.