Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

15-lecie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą (zdjęcia)

Dodano: 24 marca 2013, 18:28 Autor:

Od 15 lat pomagają chorym na cukrzycę, uczą, że z chorobą można aktywnie żyć, edukują społeczeństwo. W sobotę Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi Schorzeniami obchodziło jubileusz.
Honorowym statuetkami Stowarzyszenie nagrodziło osoby i instytucje, które pomagają pomagać, między innymi: lekarzy i pielęgniarki z oddziału diabetologiczno- endokrynologicznego oraz poradni diabetologicznej Szpitala Dziecięcego, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, pracowników wydziałów zdrowia i spraw społecznych Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego i Urzędu Miasta w Kielcach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kuratorium Oświaty, redakcji Echa Dnia i Telewizji Polskiej.

Honorowym statuetkami Stowarzyszenie nagrodziło osoby i instytucje, które pomagają pomagać, między innymi: lekarzy i pielęgniarki z oddziału diabetologiczno- endokrynologicznego oraz poradni diabetologicznej Szpitala Dziecięcego, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, pracowników wydziałów zdrowia i spraw społecznych Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego i Urzędu Miasta w Kielcach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kuratorium Oświaty, redakcji Echa Dnia i Telewizji Polskiej. (fot. Aleksander Piekarski)

Były podziękowania, gratulacje, życzenia aktywnej pracy na rzecz chorych i zdrowych mieszkańców regionu. Bo Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi Schorzeniami nie tylko dba o chorych. Co roku organizuje letnie turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z cukrzycą i ich opiekunów, a zimą mikołajki, ogniska, kuligi, obozy sportowe, wycieczki zagraniczne, dzięki czemu młodzi diabetycy zwiedzili Tunezję, Węgry, Słowację. Cukrzyca wymaga aktywnego trybu życia, dlatego stowarzyszenie zawsze aktywnie organizuje dzieciom Dzień Dziecka połączony z wycieczką np. do parku rozrywki w Chorzowie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pałacu i zoo w Kurozwękach.

Edukują i odnoszą sukcesy

Stowarzyszenie organizuje również kwesty i zbiórki na rzecz potrzebujących pomocy, dba o edukację zdrowotną mieszkańców regionu, przeszkoliło ponad 300 nauczycieli, pielęgniarek i pedagogów szkolnych w zakresie pomocy dziecku choremu na cukrzycę, od dwóch lat wspólnie z wojewódzkim konsultantem do spraw fizjoterapii realizuje w kieleckich szkołach podstawowych program „Trzymaj się prosto, uśmiechnij się, to jest łatwe” ucząc dzieci prawidłowej postawy ciała.

Ma również swoimi wybitnych podopiecznych, bo życie z cukrzycą wcale nie oznacza, że nie można osiągać sukcesów naukowych i sportowych. Ola Janus w II klasie LO została laureatką ogólnopolskiej olimpiady „O diamentowy indeks AGH” i obecnie studiuje na tej uczelni. Jakub Radom jest laureatem VIII Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, Adam Smidt jest laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady z Przyrody w 2012 roku, wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym i Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego, Paweł Niziołek, utalentowany flecista ze Skarżyska – Kamiennej jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, a oprócz tego laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Bracia Jakub i Bartosz Dądela, Bartek Sieradzki, Maksymilian Bekisz i Mateusz Białacki wygrali I Ogólnopolski Turniej dla Dzieci Chorych na Cukrzycę w halową piłkę nożną. Ania Zemsta i Paulina Bomba wygrały indywidualnie zawody strzeleckie dla dziewcząt w 2009 roku. Patryk Fortuna wygrał wszystko, co możliwe w FIFA: Mistrzostwa Europy w 2008 roku, EA Masters w Berlinie w 2009 i Mistrzostwa Polski w 2010.

Brawo Zofia i zarząd

- Pani Zofia Łachut, która jest członkiem Społecznej Powiatowej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych jest gwarancją dobrego działania i prawidłowego przepływu funduszy płynących do organizacji pożytku publicznego – powiedział Andrzej Włoch z wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Kielcach.

- Robię to wszystko dla dobra dzieci, bo one są najważniejsze, ale sama nie zrobiłabym nic, dlatego dziękuję wszystkim rodzicom, członkom zarządu stowarzyszenia, którzy włączają się w nasze działania – mówiła Zofia Łachut, która trzy lata temu została nagrodzona przez marszałka województwa tytułem Anioła Dobroci. - Każdy człowiek podlega wypaleniu zawodowemu, dlatego zapraszam wszystkich do działania – zachęcała.

- Oby tych wspólnych projektów, działań, warsztatów było jak najwięcej, bo to, co robi Stowarzyszenie pokazuje, że 2+2 jest więcej niż cztery – gratulowała Agnieszka Migoń, szefowa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która uczyła szefową Stowarzyszenia pisać wnioski o dofinansowania, wtajemniczała w arkana pracy organizacji pozarządowej.

Nie zaniedbajcie Szpitalika!

Profesor Mieczysław Szalecki, który przez prawie 20 lat prowadził oddział diabetologiczny, leczył dzieci chore na cukrzycę i był współinicjatorem powołania Stowarzyszenia gratulował rozmachu działań i życzył, by następni rodzice włączali się do pomocy. Korzystając z obecności przedstawicieli władz regionu i miasta zaapelował: - Nie pozwólmy, żeby pewne działania doprowadziły do tego, żeby Szpital Dziecięcy, budowany z takim trudem 90 lat temu, umarł śmiercią naturalną. Zróbmy coś, żeby ten szpital trwał dalej i mógł nadal pomagać dzieciom w dobrych warunkach.

Cukrzyca typu I staje się coraz szybciej chorobą cywilizacyjną wśród coraz młodszych mieszkańców regionu. Obecnie w poradni diabetologicznej leczy się ponad 300 dzieci. W 1998 roku zarejestrowano w świętokrzyskim 28 nowych zachorowań, w 2012 było ich już 53, w 2013 do końca marca cukrzycę stwierdzono już u 19 dzieci. Najmłodszy pacjent ma kilkanaście miesięcy. – Niestety, możemy przewidywać, że nowych zachorowań będzie jeszcze więcej niż w ubiegłym roku – mówi dr Irena Jałowiec, diabetolog dziecięcy. – Drugim poważnym problemem jest otyłość. Nie ma tygodnia, żeby do naszej poradni nie trafiło 2-3 dzieci z otyłością. Przeraża niefrasobliwość rodziców, którzy nie interesują się, co dziecko je i jak spędza czas. Ostatnio przyjęliśmy 16 – letnią dziewczynę, która ważyła 130 kg, a jej mama jest chora na cukrzycę, więc powinna mieć większą świadomość, co grozi dziecku.

Czytaj więcej o:
  • świętokrzyskie
  • cukrzyca
  • kielce
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015