Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestor ekologiczny mile widziany na terenach Kopalni Siarki Machów

Klaudia TAJS
Na pytania radnych o zapisy w nowym Planie Zagospodarowania dla obszaru Jeziórko V odpowiadała inspektor Urszula Gawrońska.
Na pytania radnych o zapisy w nowym Planie Zagospodarowania dla obszaru Jeziórko V odpowiadała inspektor Urszula Gawrońska. Klaudia Tajs
Tylko działalność turystyczną i rolniczą może prowadzić inwestor, który zainteresuje się zrekultywowanymi terenami po Kopalni Siarki Machów na terenie gminy Grębów.

Radni gminni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego, który zabezpieczy mieszkańców terenów sąsiadujących z byłą kopalnią siarki przed uciążliwą działalnością przemysłową.

Z chwilą komunalizacji przez gminę Tarnobrzeg spółki Kopalnia Siarki Machów S.A. (ubiegły rok) władze gminy Grębów, na terenie której kopalnia zajmowała aż 200 hektarów gruntów, nie kryły obaw o przyszłość tych terenów. Gmina nie mając bezpośredniego wpływu na tereny, może decydować o ich przyszłości pośrednio. Dlatego właśnie na ostatniej sesji radni gminy Grębów przyjęli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Terenu Jeziórko wraz z Teren Górniczym Jeziórko V". Tym samym stary, nieaktualny plan "Jeziorko IV" zastąpi nowy "Jeziórko V". Zmiany wiążą się ze zniesieniem zapisów dotyczących obszarów, na których prowadzono eksploatacje siarki. Po rekultywacji tych terenów, to rada gminy Grębów, uchwalając plan zagospodarowania wskazuje możliwości i przeznaczenie tych terenów pod konkretną działalność.

TURYSTYKA I ROLNICTWO

Zapoznając radnych z propozycją nowego planu, Kazimierz Skóra, wójt Grębowa nie krył, że cel uchwalenia planu zagospodarowania dla obszaru Jeziórko V, gdzie znajdują się grunty spółki Kopalni Machów S.A. był zasadniczy. - To my będziemy decydować o tym, co tam może być zlokalizowane, jaka działalność prowadzona, a nie prezydent Tarnobrzega - tłumaczył radnym Kazimierz Skóra. - Na pewno nie powstanie tam farma słoneczna czy wiatrowa, schronisko dla psów, chlewnia, ani inna działalność, która może zakłócać spokój naszych mieszkańców. Dopełniamy cel rekultywacji tych terenów, bo chcemy je przywrócić środowisku.

W części południowej obszaru, gdzie znajdują się zbiorniki Kopalni Machów S.A., zgodnie z planem będzie można prowadzić działalność turystyczną i działania proekologiczne. - Chodzi nam o to, by z zabudowaniami mieszkalnymi nie sąsiadowały uciążliwe instalacje - dodał wójt. - Aby mieszkańcy byli chronieni przed działalnością przemysłową. Dlatego od strony miejscowości Klonowe, Wydrza, Mętne po Grębów będą strefy o charakterze ekologicznym, tworzące swoisty pas ochronny.
Zgodnie z planem zagospodarowania, przedsiębiorca, który w przyszłości będzie chciał kupić lub wydzierżawić od spółki Kopalnia Machów zrekultywowany teren, będzie mógł tam prowadzić wyłącznie taką działalność, jaką uwzględnia nowy plan zagospodarowania Jeziórko V.

PRZEMYSŁ TEŻ BĘDZIE

Zmieniony plan przewiduje możliwość prowadzenia działalności przemysłowej. Pod tego typu inwestycje, wyznaczono tereny wzdłuż drogi wojewódzkiej relacji Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Radni dopuszczają tam możliwość prowadzenia działalności usługowej, produkcyjnej i przemysłowej. Strefa będzie biegła w kierunku starej obwodnicy Grębowa. Są to tereny uzbrojone w gaz, wodę i prąd.
Strefę przemysłową wyznaczyła na swoich gruntach także sama gmina. Od kilku miesięcy władze Grębowa prowadzą starania, by na kilku działkach powstała farma solarów słonecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie