Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza artystyczny projekt Roberta Grudnia. Co zaplanowano?

Barbara Koś
"Urodziny Dionizego Czachowskiego, zapomnianego generała" to koncert słowno - muzyczny, który w piątek, 5 kwietnia, o godzinie 15 w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, gmina Stromiec zainauguruje ogólnopolski projekt artystyczny Roberta Grudnia w 150-lecie powstania styczniowego.
Rusza artystyczny projekt Roberta Grudnia. Co zaplanowano?

W koncercie zagra Robert Grudzień, wystąpią także dzieci ze szkoły podstawowej w Stromcu.
-Niedabyl to miejsce urodzenia wybitnego dowódcy powstania styczniowego, Dionizego Czachowskiego - mówi Robert Grudzień. - W miejscu obecnej placówki opieki społecznej był majątek rodziny Czachowskich.

Jak podkreśla Robert Grudzień, projekt związany z powstaniem styczniowym to nie tylko praca, wypełnienie patriotycznego obowiązku, ale też hołd wobec rodzinnej tradycji.

- Moi dziadkowie pochodzą z Niedabyla, wsi gdzie urodził się Dionizy Czachowski, największy bohater powstania styczniowego w regionie sandomierskim i jeden z najzdolniejszych dowódców - wspomina Robert Grudzień. - Czachowscy byli spokrewnieni z Chopinami. Od dziecka słyszałem opowieści jak mały Fryderyk z matką przyjeżdżał do Niedabyla. Dionizy Czachowski był w tych opowieściach wzorem patrioty, drogowskazem na przyszłość, Fryderyk Chopin powodem do dumy, że nasi pradziadowie spotykali kogoś kim nieprzerwanie przez dwieście lat zachwyca się świat - wyjaśnia Robert Grudzień

Koncert w Niedabylu stanie się oficjalną inauguracją ogólnopolskiej imprezy "Każdemu marzy się wolność" przygotowanej w 150. rocznicę powstania styczniowego przez Roberta Grudnia i Fundację imienia Mikołaja z Radomia.

Dlatego w niedzielę. 7 kwietnia, o godzinie 18, w kościele w Garbatce Letnisku, odbędzie się kolejny koncert :"Był taki rok - rok 63".

Wystąpią Jerzy Zelnik- recytacje, Renata Dobosz - mezzosopran, Robert Grudzień - organy i Anna Drela - słowo wiążące. W programie proza i poezja związana z powstaniem styczniowym, muzyka sakralna i klasyczna.

To najbliższe koncerty związane ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego które ukażą tamte wydarzenia z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych.

Przez kolejne miesiące w Stromcu, Dobieszynie, Białobrzegach, Garbatce Letnisko, Radzanowie, Radomiu, Lipsku, Siennie, Solcu nad Wisłą, Jędrzejowie, Zwoleniu, Janowcu, Lublinie, Starachowicach, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Warszawie, Zelowie, Trzebnicy, Wolborzu a także miejscowościach wytyczających powstańczy szlak bojowy będą się odbywały imprezy honorujące pamięć o tamtych wydarzeniach.

Zakończą się w listopadzie koncertem w Bukównie, gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim.

W projekt artystyczny włączył się też Klub Turystyki Rowerowej PTTK "ORKAN" w Radomiu organizując rajdy rowerowe "Szlakiem Dionizego Czachowskiego, bohatera Powstania Styczniowego""

Pierwszy rajd z Radomia do Niedabyla ruszy już 21 kwietnia. Uczestnicy wyjadą o godzinie 9 sprzed kościoła OO. Bernardynów w Radomiu, ul. Żeromskiego 6/8.

Kolejne rajdy: z Radomia do Bukówna - Nagrobek płk.Dionizego Czachowskiego oraz z Radomia do Jawora Soleckiego - pod pomnik Dionizego Czachowskiego odbędą się 16 czerwca i 15 września,

Odpowiedzialnym za rajdy jest Andrzej Małecki, Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie