Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę Bitwy pod Warką uroczyście odsłonięto pomnik Stefana Czarnieckiego (zdjęcia)

ik
Poświęcenia pomnika Stefana Czarnieckiego, który stanął w Warce dokonał ksiądz Stanisław Dobkowski, proboszcz parafii świętego Mikołaja Biskupa w Warce.
Poświęcenia pomnika Stefana Czarnieckiego, który stanął w Warce dokonał ksiądz Stanisław Dobkowski, proboszcz parafii świętego Mikołaja Biskupa w Warce. archiwum Dworek na Długiej
Pokonując Szwedów pod Warką odmienił losy Potopu. W rocznicę zwycięskiej bitwy odsłonięto pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Była salwa honorowa i apel poległych. Wybito tez okolicznościowy medal.

[galeria_glowna]

Zbiórka trwa

Zbiórka trwa

Każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę budowy pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego w Warce nadal ma szansę to zrobić. Pieniądze można wpłacić na konto Społecznego Komitetu BS Warka 85 9154 0005 2001 0008 3638 0001. Do kupienia są też jeszcze specjalne cegiełki, są dostępne w Dworku na Długiej.

Pomnik hetmana Czarnieckiego w wareckim Rynku został odsłonięty w niedzielę 7 kwietnia, czyli w 357 rocznicę zwycięskiej "Bitwy pod Warką".

HETMAN NA KONIU

To była jedna z ważniejszych uroczystości. Przygotowania do niej i praca nad przygotowaniem pomnika trwały około dwóch lat. Warka w wyjątkowy sposób uhonorowała legendarnego dowódcę. "Warceki" Stefan Czarniecki siedzi na wzburzonym koniu. Hetman w dłoni trzyma szablę. To na pewno największy pomnik Czarnieckiego i jedyny, na którym hetman siedzi na wierzchowcu, to też jeden z nielicznych jego pomników.

Uroczystość rozpoczęła msza z udziałem zaproszonych gości, orkiestry i asysty wojskowej, aż 26 pocztów sztandarowych (wymienione na końcu) oraz mieszkańców Warki. Po niej wszyscy uczestnicy przeszli na Rynek, gdzie odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego. Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie pomnika. Został on też poświęcony.

Zanim uczestnicy mieli okazję obejrzeć i usłyszeć salwę honorową w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odczytany został Apel Poległych.

Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika przygotował specjalne certyfikaty i okolicznościowe medale oraz miniaturę pomnika. Dostali je najwięksi fundatorzy monumentu.
Na Rynku otwarte zostały dwie wystawy plenerowe: "Hetman Stefan Czarniecki w 357. rocznicę Bitwy pod Warką 1656 r. “ i "Jak powstał Hetman", a na ulicy Farnej plenerowa wystawa komiksu "Bitwa pod Warką w roku 1656" wydanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. i Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego. Specjalny koncert dała też Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych.

KOMIETET BUDOWAŁ

Pomnik Hetmana w wareckim Rynku wybudował społeczny komitet. Zawiązał się on w lutym 2011 roku.

Pomysłodawcą był Waldemar Górnicki, artysta i właściciel pracowni zajmującej się odlewaniem pomników w Niwach Ostrołęckich pod Warką. Autorem projektu jest syn pana Waldemara Tomasz Górnicki, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, stypendysta ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Tylko dzięki zaangażowaniu członków komitetu i pracy Waldemara Górnickiego udało się przygotować figurę Stefana Czarnieckiego. Komitet wciąż jednak prowadzi zbiórkę pieniędzy, która pokryłaby koszty jego przygotowania. Chętni mogą kupować specjalne cegiełki, albo wpłacać pieniądze na konto komitetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie