Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O przetargach, patentach i innowacyjności w radomskiej loży Business Center Club

Janusz PETZ
- Jeśli rząd będzie dociskał pracodawców, to naturalne, że zaczną oni najpierw zmniejszać zatrudnienie - mówi podczas spotkania z członkami radomskiej loży Business Center Club w Hotelu Aviator Marek Goliszewski, prezes organizacji. Szefowie największych radomskich firm mówili o dzisiejszych bolączkach prowadzenia biznesu.

Za największe wyzwania związane z ułatwieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej Marek Goliszewski uznał nie podnoszenie składki rentowej, obniżenie progów podatkowych, walkę z zatorami płatniczymi.

KODEKS PRACY

Organizacja samorządu gospodarczego jakim jest Business Center Club najbardziej zabiega jednak o zmiany prawne związane z Kodeksem Pracy, czym bardzo naraża się związkom zawodowym. - Musimy przechodzić na czasowe systemy zatrudnienia. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca potrzebuje 100 pracowników tylko na pewien okres czasu, bo ma takie zlecenia produkcyjne - mówił prezes BCC.
Szefowie firm z regionu mówili o utrudnieniach związanych z bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej. Ryszard Szczygielski, prezes Zakładów Automatyki "Kombud" mówił o źle napisanej ustawie o zamówieniach publicznych. - Dziwi mnie to, że nikt nie mówi o polskiej racji stanu. Polskie firmy rzucono na głęboką wodę. Mamy konkurować z gigantami światowej gospodarki, które mają wielkie doświadczenie, duże pieniądze. Ale ja się nie domagam lepszego traktowania, tylko równego traktowania - powiedział Ryszard Szczygielski.

Mówił o pewnym mechanizmie, który coraz bardziej rządzi w ubieganiu się o zamówienia publiczne. Zagraniczna firma ma w Polsce niewielkie biuro, wygrywa przetarg, a potem wynajmuje do wykonania zleconej pracy polskich podwykonawców płacąc im 60 procent wartości zlecenia.

Zgodził się z nim Marek Goliszewski. - Wszyscy wiedzą, że rządy Francji, Szwecji czy innych krajów po cichu wspierają swoich producentów, chociażby z przemysłu zbrojeniowego - powiedział Marek Goliszewski.

INNOWACYJNOŚĆ

Podczas spotkania mówiono o niezbyt zadawalającej współpracy pomiędzy prywatnym biznesem i światem nauki. - Uczelnie mają te same problemy, co firmy. Kolejny rok mamy obcięty budżet. Mamy problem ze stażami zawodowymi dla studentów, bo każe nam się zrzucać koszty na przedsiębiorców - skarżył się Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego.

Co ciekawe w czasach kryzysu niektóre z największych firm radomskich, wcale nie notują spadku zamówień i przychodów. Żadnego kryzysu nie odczuwają działające w Radomiu firmy światowe takie jak Radwag i ITM Poland. Obie firmy eksportują większość swojej produkcji, ale rynkami zbytu jest nie tylko Europa, ale w dużym stopniu Azja i Ameryka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie