Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pińczowie znów zabrzmią majowe śpiewy

/MIO/
Inauguracja w czwartek, 2 maja o godzinie 19 przy kaplicy Świętej Anny w Pińczowie

W czwartek, 2 maja o godzinie 19 przy kaplicy Świętej Anny w Pińczowie odbędzie się tegoroczna inauguracja wspólnego śpiewania pieśni maryjnych, które od kilku lat odbywa się w tym miejscu pod hasłem "Chwalcie łąki umajone".

Głównym organizatorem kultywowania tradycji wspólnego śpiewania pieśni maryjnych przy figurkach i kapliczkach jest europoseł Czesław Siekierski, który postarał się o wydanie w wielotysięcznym nakładzie specjalnych śpiewników z treściami najbardziej popularnych pieśni.

- Wspólne śpiewanie w maju pieśni pochwalnych ku czci Matki Bożej było we wsiach powszechne i gdy byłem małym chłopcem mama zawsze zabierała mnie do przydrożnej figurki w podstopnickich Pieczonogach, aby wspólnie z mieszkańcami rodzinnej wsi śpiewać te pieśni. To przepiękny obyczaj, więc kultywujmy go wszędzie - mówi europoseł Czesław Siekierski.

Nabożeństwa majowe są formą sławienia Królowej Polski i jest to wyraz wielkiej wiary Polaków, którzy w tej formie dziękują za szczęśliwe przetrwanie burz dziejowych, jakie nawiedzają naszą Ojczyznę. Zdaniem wielu badaczy tradycja ta sięga lat 430-450 naszej ery, ale w Polsce pierwsze nabożeństwo majowe odprawione zostało w 1852 roku w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. 24 kwietnia 1863 roku arcybiskup Szczęsny-Potocki wydał przepis nakazujący regularne odprawianie nabożeństw majowych w całej archidiecezji i zwyczaj bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały kraj.

W czwartek na Górę Świętej Anny, przybędzie wielu wiernych i ponad 10 folklorystycznych zespołów śpiewaczych z całego regionu świętokrzyskiego. Swój udział w spotkaniu zapowiedziała także Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Spotkanie obok Kaplicy otworzy ksiądz kanonik Jan Staworzyński, dziekan dekanatu pińczowskiego. Organizatorzy pierwszego majowego śpiewania zabezpieczyli także dojazd.

Mikrobusy dowozić będą pińczowian i mieszkańców regionu z Placu Konstytucji 3 Maja na Górę Świętej Anny - od godziny 18.15 do 19, a po zakończeniu "majówki" kursować będą w odwrotnym kierunku odwożąc uczestników spotkania. Podobne spotkania połączone z wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych odbędą się w maju w wielu innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie