Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawówka w Stalowej Woli obchodzi jubileusz 75-lecia

Zdzisław Surowaniec
Budynek szkoły.
Budynek szkoły. Zdzisław Surowaniec
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Stalowej Woli obchodzi jubileusz 75-lecia. Jest rówieśniczka miasta. Główne uroczystości odbyły się w piątek, rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Trójcy Przenajświętszej.
Tańczące dzieciaki z „jedynki”.
Tańczące dzieciaki z „jedynki”. Zdzisław Surowaniec

Tańczące dzieciaki z "jedynki".
(fot. Zdzisław Surowaniec )

Po nabożeństwie młodzież, z orkiestrą dętą, przeszła w pochodzie przez miasto do Miejskiego Domu Kultury, który sąsiaduje ze szkołą. Tu odbyła się oficjalna część. Poprzedziła ją refleksja dyrektor szkoły Małgorzaty Kalinki. - Siedemdziesiąt pięć lat to dla człowieka całe życie. W życiu szkoły, to młodość - powiedziała dyrektor.

ENTUZJAZM DO PRACY

Jak pani dyrektor powiedział, to, co łączy byłe pokolenie nauczycieli i obecne, to entuzjazm do pracy. Słowa, że w szkole najważniejszy jest uczeń, ale duszą szkoły jest nauczyciel, bardzo spodobały się poseł Renacie Butryn. Senator Janina Sagatowska zwróciła uwagę na duchowy wymiar pracy w szkole, cytując z mickiewiczowskiej "Ody do młodości": "bez serc, bez ducha, to szkielety ludy".

Gratulacje złożyły na ręce dyrektor władze Stalowej Woli i powiatu, kuratorium, zaprzyjaźnione szkoły. W części artystycznej wystąpiły dzieciaki i dały pokaz młodzieńczego żywiołu. Na finał odbył się bankiet w Sali gimnastycznej szkoły.

PIERWSZY DZIEŃ

"Jedynka" jest najstarszą placówką oświatową w Stalowej Woli. Powstała w 1938 roku. 17 września był pierwszym dniem nauki w Stalowej Woli. Oto jak wspominał to wydarzenie jeden z nauczycieli: "Nasza szkoła dumnie wznosi czoło, wspaniała na zewnątrz, wyrosła w rekordowym czasie pracy. Parkiety lśnią, ściany swym niepokalanym wyglądem zachwycają oko. Sale wspaniałe, lecz na razie bez sprzętu szkolnego. Po budynku kręcą się ciekawi, zaglądają do każdego kąta. Rój matek otacza nas wraz z dziatwą".

WSPANIALI NAUCZYCIELE

Od początku pracowało w szkole wielu wspaniałych nauczycieli, pedagogów, którzy tutaj rozpoczynali swoją pracę, przez długie lata byli z nią związani i tworzyli trzon kadry stalowowolskiej oświaty. Pierwszym dyrektorem szkoły był Wacław Górski, którego imię nosi szkoła.

14 września Niemcy zajęli Stalową Wolę, przejęli budynek szkolny, a nauczycieli i dzieci przeniesiono na Pławo. Po wypędzeniu Niemców szkołę zamieniono na szpital. Potem budynek odzyskał szkolny charakter. Z historii warto wymienić powstały na bazie uczniów Chłopięcy Chór Cantus, założony przez Stanisława Steczkowskiego. Do dziś szkołą chlubi się tym, że rozwija zdolności artystyczne uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie