Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013. Zobacz jakich tematów można się spodziewać

Piotr BURDA [email protected]
Diana Jarząbek, tegoroczna maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach przygotowuje się do matury.
Diana Jarząbek, tegoroczna maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach przygotowuje się do matury.
Przed maturzystami najważniejsze dni w ich życiu. We wtorek początek egzaminów.

Terminarz egzaminów maturalnych

Terminarz egzaminów maturalnych

7 maja, wtorek - język polski poziom podstawowy, arkusze odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 13;
8 maja, środa - matematyka poziom podstawowy, arkusze odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 13;
9 maja, czwartek - język angielski, poziom podstawowy, arkusze o odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 12;
10 maja, piątek - matematyka, poziom rozszerzony, arkusze i odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 14;
14 maja, wtorek - chemia, poziom rozszerzony, arkusze i odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 14;
17 maja, piątek - biologia, poziom rozszerzony, arkusze odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 14;
21 maja, wtorek - język niemiecki, poziom podstawowy, arkusze odpowiedzi po zakończeniu egzaminu, około godziny 12

Wiosna przyszła później niż zwykle, kilka dni później niż zwykle zaczyna się tegoroczna matura. We wtorek 13,5 tysiąca świętokrzyskich maturzystów rozpoczyna egzamin maturalny.

Uwaga! Arkusze i odpowiedzi już około południa na WWW.ECHODNIA.EU

To nie znaczy, że w tym roku jest właśnie tylu świętokrzyskich maturzystów. Już w środę 8 maja do pisemnego egzaminu z matematyki zgłoszonych jest dokładnie 15 005 osób. Większa ilość zdających matematykę to wynik tego, że ten przedmiot zdaje wielu maturzystów z poprzednich lat, którzy chcą poprawić swoje wyniki.

RAZEM ŁATWIEJ

Dla maturzystów to wyjątkowe dni. Jedną z nich jest Diana Jarząbek, maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Ostatnie dni spędza na wspólnej nauce z koleżankami z klasy: Sarą Długosz i Aleksandrą Pęciak. - W trójkę łatwiej nam przygotować się do matury. Wspieramy się, odpytujemy, dzięki temu stres jest mniejszy - mówią licealistki.

Ostatnie dni są najbardziej nerwowe, choć przygotowania do matury odbywały się dużo wcześniej. Dziewczyny skupiły się głównie na matematyce i języku angielskim, bo taki jest profil ich klasy. Za nimi dużo próbnych zadań. Od jutra będą rozwiązywać te najważniejsze, maturalne. Wyniki poznają pod koniec czerwca. - Dziś już wiemy, że warto było pracować - mówią licealistki ze "Ściegiennego".

BĘDZIE WOJNA?

Matura jest podobna do meczu sportowego. Ważne jest mocne uderzenie na początek. A tym maturalnym początkiem jest od zawsze pisemny egzamin z języka polskiego. Pewnie tegoroczni maturzyści z zazdrością oglądają ubiegłoroczny arkusz z tego przedmiotu. Była na nim analiza tekstu o internetowej wikipedii, a do wypracowania wybrano trzecią część "Dziadów" Adama Mickiewicza i charakterystyki porównawcze bohaterek "Lalki" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego". Jest więc duże prawdopodobieństwo, że tych tematów jutro nie będzie. Ale co będzie? - Wisi nad nami literatura XX wieku, tematyka wojenna. Ostatnio jakby mniej obecna. W tym roku mamy rocznicę powstania w getcie warszawskim - podpowiada anonimowo jedna z polonistek.

Tyle razy jednak stawiano na rocznicowe tematy i na niewiele się to zdało. Ale na wszelki wypadek warto powtórzyć "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Także arkusze próbnej matury z "Echem Dnia", którą "zdajemy" na początku marca. Zdarzyło się nam już trafić w maturalne tematy.

CZYTAĆ ZA ZROZUMIENIEM

Na gruntowne powtórki jest już za późno. Można za to przygotować się psychicznie. - Spokojnie i bez nerwów. Nic nowego na tegorocznej maturze się nie wydarzy. Dopiero za dwa lata pojawią się zmiany na tym egzaminie - mówi Jan Korczyński z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Maturzystom daje niezbędne wskazówki. - Przede wszystkim należy czytać polecenia ze zrozumieniem. Błędy wynika ją bowiem ze złego zrozumienia tematu - mówi Jan Korczyński.

Przypomina też o wypracowaniu z języka polskiego. - W poleceniu jest zawsze określona minimalna objętość tekstu. Wiele osób o tym zapomina i nie wypełnia tego limitu. Nawet najlepsza praca traci wtedy na wartości - mówi Jan Korczyński.

MATEMATYKA I MEDYCYNA

Po języku polskim przyjdzie czas na matematykę. Ten przedmiot jest zmorą dla maturzystów. Co roku nie zdaje go co szósty z nich. W technikach statystyki są jeszcze gorsze. Recepta na lepszy wynik z matematyki jest prosta. - Należy umiejętnie wykorzystać tablice matematyczne, które są dostępne na egzaminie - mówi Jan Korczyński.

Często właśnie w tablicach matematycznych są gotowe odpowiedzi do poszczególnych zadań, a rola maturzysty ogranicza się do podstawienia cyfr do wzoru. Jeśli dojdzie do tego jeszcze podstawowa umiejętność rachowania to o wynik z matematyki możemy być spokojni.

Pierwszy tydzień matur kończy się obowiązkowym egzaminem z języka obcego (w czwartek, 9 maja) i maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym. W naszym województwie zdaje ją 2 209 maturzystów. To dużo. W większości to uczniowie myślący o studiach inżynierskich. Najpopularniejszymi przedmiotami dodatkowymi są na tegorocznej maturze geografia, chemia i biologia. - To dowód na to, że maturzyści myślą o studiach medycznych i ekonomicznych - uważa Jan Korczyński. Coraz mniej osób zdaje historię, którą w rankingu popularności zdecydowanie przeskoczyła wiedza o społeczeństwie.

ULGI NIE BĘDZIE

Komisja egzaminacyjna ma jeszcze jedną radę dla maturzystów. - Kolejny raz prosimy o niewnoszenie urządzeń elektronicznych. Jeśli komisja egzaminacyjna znajdzie takie urządzenie maturzysta zostanie wyproszony z sali i automatycznie nie zaliczy egzaminu - mówi Jan Korczyński.

Chodzi o telefony komórkowe, smartfony, tablety, walkie - talkie i inne elektroniczne cuda. Egzaminatorzy nie przymkną oka. Zwłaszcza po aferze, która miała miejsce dwa lata temu na maturze z chemii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie